Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас у Бриселу после дијалога с Косовом под окриљем ЕУ да су “суштински усагласили” питања несталих и интерно расељених особа и економска питања и да су отворили “две нове теме”, од којих је једна Заједница српских општина.
“Данас су отворене две нове теме, питање Заједнице српских општина (ЗСО) и тема имовине и финансијских захтева које истичемо једни према другима”, рекао је Вучић новинарима после преговора с косовским премијером Авдулахом Хотијем.
Вучић је казао да је суштина економских питања “слободан проток роба, људи, капитала и услуга, да више не може да се прави економска штета било којој страни”.
“Више нема могућности да било која страна уводи некакве таксе и царине и то је за нас веома важно”, навео је председник Србије.
Он је рекао да ће одмах по формирању нове Владе Србије сви који су учествовали у преговорима с Косовом информисати Скупштину Србије о том процесу.
“Такав је развој догадјаја да желимо да изнесемо пред Скупштину шта радимо (у преговорима с Косовом), шта је добро, а чему се не радујемо”, казао је Вучић.
Шефови преговрачких тимова Србије и Косова, Марко Дјурић и Скендер Хисени, наставиће разговоре о ЗСО 17. септембра, а следећи састанак на највишем нивоу планиран је за 28. септембар у Бриселу, казао је Вучић.
“Долазе најважнија и најтежа питања на дневни ред, о многим питањима имамо супротне ставове, биће компликовано и тешко”, навео је председник Србије.
Он је рекао да је ЕУ сагледала резултате прошлонедељног састанка у Вашингтону и да ће “гледати да део тога искористи” у дијалогу о нормализацији односа Београда и Приштине.
“Договорили смо у Вашингтону мини-Шенген, важно нам је да имамо заједничко тржиште рада и заједничко тржиште робе”, казао је Вучић.
Навео је да су на данашњем састанку договорени механизми у вези с интерно расељеним и несталим лицима, који предвидјају “могућност и обавезу увида у све архиве које постоје”.
“То је добро да би се извршила правда према око 1.000 Албанаца и 530 Срба који се и даље воде као нестали”, казао је Вучић.
Он је рекао и да се Приштина обавезала да донесе закон о повратку расељених особа.
“То је важно због интерно расељених лица, не очекујемо превелики помак, али мислимо да ће дати одредјене резултате. Очекивати чуда није објективно и није реално”, додао је Вучић.
Он је казао да је смисао његове заједничке изјаве с Хотијем која је данас усаглашена у Бриселу, да се преговори Београда и Приштине настављају под окриљем ЕУ и да договори постигнути у Вашингтону могу да дају допринос дијалогу.
У заједничкој изјави Вучића и Хотија, објављеној пре данашњих преговора, пише да би “недавно договорени документи у Вашингтону могли да буду користан допринос постизању свеобухватног, правно обавезујућег споразума о нормализацији односа”.
Вучић и Хоти су се у петак у Белој кући обавезали на нормализацију економских односа. Они су у присуству председника САД Доналда Трампа потписали свако свој примерак документа названог “Економска нормализација”. Документи се разликују само у последњој од 16 тачака.
У данашњој заједничкој изјави, Вучић и Хоти су се такодје “обавезали да удвоструче напоре како би осигурали даље ускладјивање са ЕУ у складу с преузетим обавезама”.
Вучић је после састанка рекао и да Србија очекује да се са ЕУ разговара о “економском плану опоравка Западног Балкана”.
“Не очекујем онолико новца колико је било речено раније, али очекујемо њихову подршку за важне пројекте. Свака врста помоћи добро ће доћи Србији и подићи ће наше економске перформансе. Чекамо да се у наредних месец и по обзнани на колико новца можемо да рачунамо и за финансирање колико инфраструктурних пројеката”, додао је Вучић.
Дијалог Београда и Приштине под окриљем ЕУ настављен је у јулу састанцима Вучића и Хотија, после 20 месеци прекида због уводјења косовских такси од 100 одсто на увоз робе из Србије, а потом и реципрочних економских мера.
Данашњи састанак Вучића и Хотија био је трећи од обнове дијалога, а други лицем у лице.
На састанку чији су домаћини били високи представник ЕУ за спољну политику и безбедност Жозеп Борел и специјални представник ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак, уз Вучића и Хотија учествовали су и шефови преговарачких тимова Србије и Косова, Марко Дјурић и Скендер Хисени.