Сарадник Института за европске студије Александар Гајић оценио је да су изјаве америчког сенатора Криса Марфија, који је јуче био у делегацији која се састала са председником Србије Александром Вучићем, показале асиметричан приступ САД који не уважава у довољној мери српске интересе и позицију ни по питању Косова, ни по питању односа Србије и Русије.
“Што се тиче изјаве Марфија, он је послао поруку да се од Србије очекује промена спољнополитичких ставова поводом Украјине, а у вези са Косовом, он шаље поруку да се, без обзира на то што албанска страна није извршила готово ништа, од Србије очекује да настави са уступцима, а да ће се на Приштину можда извршити додатни притисак да барем нешто испуни од обавеза које је преузела”, рекао је Гајић за Косово онлајн.
Гајић наводи да се Србија изјаснила као неутрална земља која поштује територијални интегритет других земаља, али да не жели да уведе санкције Русији због њене позиције према Косову и у односу на Резолуцију 1244 Савета безбедности УН.
“Српски став је потпуно јасан, не знам зашто се врши притисак на Србију у тој мери, када се с друге стрране на албанску страну која практично ништа није испунила од обавеза не врши притисак него се наговештава да би можда могли у једном тренутку да их дисциплинују и изврше одређени притисак поводом нечега на шта су се одавно обавезали. Ради се о неправноправном третману Београда и Приштине”, рекао је Гајић.
Он је навео да то представља наставак политике америчке администрације према Србији коју гледамо дуги низ година, а која је само у време бившег председника Доналда Трампа показивала да постоје назнаке да ће САД имати равноправнији и избалансиранији приступ.
“Вратили смо се на континуитет те америчке политике и на третман који је неравноправан и неправедан”, рекао је Гајић.
Коментаришући изјаву Марфија да Србија мора да усклади своју спољну политику са ЕУ и да САД разумеју да Србија и Русија имају комплексну историју, али да се надају да ће са Србијом наставити да раде како би Русији дали јасну поруку, Гајић каже да Америка која није чланица ЕУ, узима себи за право да говори Србији, која такође није чланица ЕУ, да треба да усклади своју спољну политику са Бриселом.
“Па ваљда ЕУ треба да то каже Србији, а не САД. То говори о томе како Америка третира ЕУ, јер она није та која треба да шаље те поруке. Може да говори из перспективе својих односа са Србијом, а не и из перспективе ЕУ, али они себи то дају за право, што нам говори како они третирају ЕУ”, каже Гајић.