Покрет за одбрану Косова и Метохије

„КМ остаје“: Сутра истиче рок за (пре)регистрацију уз олакшице? Редови испред АМСС

Фото: Видео принт

Конфузија, страх и потиснута љутња – овако се укратко може описати тренутно стање код возача на Северу Косова, располућених између онога што каже Србија и онога што им се дешава на терену. За неке далеко, то је само лимена табла на аутомобилу, за ове људе је заправо животно питање и већ дуже од годину централни камен спотицања. Поред силних проблема које су им направиле, од барикада и вишедневних затворених прелаза ка централној Србији, преко напуштања институција, нових избора, дошли су до тога да су им аутомобили са КМ таблицама практично неупотребљиви. Са њима могу само, за сада, унутар Севера Косова или унутар Србије. Јариње и Брњак, међутим, могу да пређу само у једном правцу – ка Србији, без могућности да се преко прелаза и врате. Истовремено, брине их то што, раније одређен рок за (пре)регистрацију уз олакшице, истиче већ сутра.

 

‘Сервисна књижица’ проблема

 

Питање регистарских таблица које за градове на Косову издаје Република Србија (КМ, ЂА, ПР, ПЕ, ПЗ, ГЛ и УР), а које Приштина сматра нелегалним, почело је да се покреће још у септембру 2021. године, односно по истеку другог петогодишњег продужетка дела Бриселског споразума о слободи кретања, када су у питању КС таблице. То је изазвало 13-дневну кризу на прелазима Јариње и Брњак.

Косовска влада тада је заправо донела одлуку о увођењу реципроцитета, увевши пробне таблице за аутомобиле са српском регистрацијом.

Нису ни стигли да примене ову одлуку, јер су Срби на прелазима поставили барикаде, истовремено када су се у близини прелаза стационирали припадници Специјалне Косовске полиције.

Криза је окончана привременим договором о примени режима налепница за регистарске таблице, које се и даље примењују и за српске таблице на Косову и за косовске у Србији.

Ипак, тензије су се наставиле и крајем јула 2022. године, уочи почетка примене нове одлуке косовске владе о (пре)регистрацији, односно замени српских таблица са ознакама градова на Косову – за таблице РКС.

У намери да се те тензије смире, међународна заједница успела је у два наврата да интервенише у пролонгирању ових одлука.

Три дана уочи новог истека рока (31. октобар) косовска влада тада је изашла са новом одлуком о (пре)регистрацији – да примену врши по фазама. План је био да се њихова одлука о уклањању српских таблица примењује све до 21. априла 2023. – почев од опомена, преко казни, пробних таблица, па све до потпуног уклањања. Олакшице приликом узимања РКС тада су биле ограничене до 31. марта.

 

Како се друга фаза примене одлуке – мера новчаног кажњавања возача који РКС таблице нису узели, ближила – Косовску полицију на Северу почетком новембра напустили су српски службеници, одбивши да своје суграђане кажњавају.

 

Услед новог скока тензија, међународна заједница позивала је косовске и српске лидере у Брисел. Тек уочи примене ове друге фазе одлуке, кажњавања возача, 23. новембра, дошло је до новог договора.

Приштина се обавезала на то да неће по фазама примењивати одлуку о (пре)регистрацији, а Београд да нове таблице српских градова на Косову издавати неће.

Београд је потом, 6. децембра, изашао са уредбом Владе Србије о посебним условима важења регистарских таблица са српским ознакама градова на Косову, потврдивши да српски МУП сада и званично неће издавати нове таблице за градове на Косову.

У уредби су, међутим, навели тада и да ни нове регистрационе налепнице неће да се издају, већ да ће да се продужи важење старих. Према тој Уредби, грађани су тако могли да обављају технички преглед и узимају осигурања, што ће им бити довољно као доказ за вожњу.

Конфузију код грађана тада је изазвало то што у Уредби није било прецизирано на којој територији ће моћи да се користе возила са продуженим регистрационим налепницама, потврдом о техничком прегледу и полисом, те недостатак информације о томе да ли ће као таква моћи да пролазе преко административних прелаза и да саобраћају на територији Косова и у земљама региона.

Упркос томе што су из Владе Србије поручили да ће возила са оваквим таблицама моћи да се крећу „као до сада“, на терену се, међутим, показало да је њихова забринутост била и оправдана.

Они којима је српска регистрација након договора од 23. новембра, истекла, на прелазима ка централној Србији, од косовских службеника добили су упозорење – да назад неће моћи да се врате, зато што Косовска полиција не прихвата технички преглед и полису – као валидну документацију за прелазак преко интегрисаног прелаза.

Међутим, на терену се испоставила још једна препрека. Према сведочењу бројних возача, они оваквим возилима и на Северу управљају са ризиком и страхом, да би их Косовска полиција могла санкционисати.

Њихова забринутост је додатно појачана вишемесечним упадљиво видљивим распоређивањем специјалних јединица, постављањем контролних пунктова на саобраћајницама са једне и масовним одласком Срба из Косовске полиције.

„Српска влада може да се игра са својим одлукама, али возилима са ‘нелегалним’ таблицама није дозвољен улазак на Косово“, порука је заменика косовског премијера, Бесника Бисљимија, најавивши да ће аутомобил који се вози унутар Косова без валидне регистрације бити заплењен, а возач кажњен са 150 евра.

Од уредбе српске владе 6. децембра, са друге стране, о проблемима које Срби на Косову имају на самом терену а у вези са таблицама, приликом доласка на прелазе – српска страна се није оглашавала, као ни локални српски званичници.

 

Шта даље?

 

Суочени са свим овим проблемима, за грађане којима је регистрација престала да важи након 23. новембра, регистрација и даље недостају информације и смернице – Шта даље?

Када смо у јуну месецу питали грађане Севера, да ли ће заменити своје српске таблице са косовским, већина од преко 1,000 одговора изнела је тада став – да они не желе и неће да уклоне своје КМ таблице, односно да их неће заменити са РКС.

Штавише, свега 15% тада потврдно је одговорило да ће то учинити – „ако буду приморани“.

Саобраћај између Севера и централне Србије са једне, и Севера и општина јужно од Ибра – годинама је интензиван.

Примера ради, само у току једног дана са перона митровачке аутобуске станице за Београд крене најмање 13 аутобуса, као почетне станице.

 

Такође, већ годинама Срби и Албанци који путују са југа ка Митровици, Новом Пазару или неким другим дестинацијима и обратно, возе аутомобиле са РКС таблицама, укључујући и локалне званичнике са југа и севера.

 

Суочени са недостатком информација са једне стране, а путовањем као насушном потребом – грађани се окрећу ка регистрацији аутомобила на РКС, јер им то „једино и преостаје“.

То чине упркос серији паљења аутомобила, што се повезује као застрашивање који су се одлучили на овакав корак – барем то тако тумаче косовски званичници. Последњи пут – данас.

 

У Зубином Потоку ноћас су запаљена два аутомобила, како је потврђено са РКС таблицама. Да су аутомобили управо због таблица и запаљени, саопштио је шеф кабинета косовске председнице.

 
Рокови, редови и нелагода

 

Почетком овог месеца, према званичним подацима косовског МУП-а, укупно су 92 возила прешла са српских таблица на РКС, од којих 46 са Севера.

Премда је косовски премијер, Аљбин Курти, прошле недеље казао да је задовољан тренутним одзивом замене таблица, грађани се и даље устежу да јавно говоре о томе.

Таква је ситуација била и данас. Испред Ауто мото савеза Србије (АМСС) у Косовској Митровици, где се ради технички преглед и узима полиса и за регистровање аутомобила на српске таблице, али и за косовске – затекли смо колону од најмање десет паркираних аутомобила, који у реду чекају.

Већина возача дошла је ту да узме документа, како би своја возила (пре)регистровала на РКС.

Ипак, то су нам казали иза камере. Да ту чекају у страху, потврдили су нам у приватном разговору, не желећи да се сликају, снимају, али ни да дају изјаве.

„Немојте молим вас да сликате, шта треба да виде, па да нама запале аутомобиле“, чуло се од грађана у реду.

Суграђанка која је такође дошла да свој аутомобил (пре)региструје на косовске таблице, такође у приватном разговору, љутито нам је казала да јој осим тога, друго није преостало.

„Ми морамо некако да живимо и да путујемо, шта да радимо“, прокоментарисала је.

Љута је пре свега, како нам је казала, јер се од званичника, који су толико наглашавали да „КМ остаје“ – сада нема ни гласа о томе шта да раде грађани који на терену „са њиховим договорима“ имају проблем.

Исто нам је потврдио и други грађанин. Он је, како каже, до последњег тренутка чекао шта ће Србија рећи, али и локални званичници.

„Чекао сам до последњег тренутка шта ће Србија, али и наши представници овде да нам кажу, да нам дају смернице шта да радимо. Да ли да узмемо косовске таблице или не? Од тога нема ништа, сви ћуте“, казао нам је он.

Киван је, каже, на такво „њихово понашање и окретање леђа, гурајући сада људе у још већи проблем и то после свега што су претходних месеци прошли због обих таблица“:

„Требали су да нам кажу на време, ако су знали да ћемо на крају крајева морати да их узмемо. Барем не би сада чекали у оволиким редовима“.

Њему су кола, као и већини грађана на Косову, потребна за рад.

„Инструкција нема и зато сам одлучио да кола (пре)региструјем, зато што су ми потребна за рад. Отац сам двоје мале деце и супруга ми не ради, само ја. А да бих зарадио, потребан ми је ауто. Просто ја сам принуђен на ово, са КМ таблицама не могу да се крећем“, истакао је овај Митровчанин.

На то што су просторије Ауто-мото савеза Србије у Косовској Митровици ових дана затрпане возилима, додатно је утицао раније одређен рок да (пре)регистрацију уз олакшице могу извршити само до 31. марта, а да ће након овог датума морати да плаћају све даџине.

Иако се спекулисало да ће косовска влада тај рок продужити, након више наших упућених упита на више званичних адреса у Приштини – такав податак нисмо успели да потврдимо.

У општини Северна Митровица сазнајемо, непосредно пред објављивање ове вести, да у Центру за цивилну регистрацију такође располажу податком да рок истиче сутра.

У Ауто мото савезу Србије, КоССев дуже време не успева да добије ни саговорника.

 

Аутор: Драгана Вукосављевић

(КоССев, 30. 03. 2023)