Покрет за одбрану Косова и Метохије

Косовски преговарачи: Хоти нема подршку опозиције, „Тачи изолован“

Косовски премијер, Авдулах Хоти, сазвао је за данас „Форум лидера“ на који је позвао лидере политичких странака како би их известио о разговорима са председником Србије, Александром Вучићем и како би разговарали о дијалогу. Две највеће опозиционе партије – Самоопредељење и ПДК се неће појавити на састанку јављају косовски медији.

Уочи наставка преговора у Бриселу на експертском нивоу, косовски премијер настоји да обезбеди шири политички консензус о дијалогу.

Он је за данас у 12 часова организовао „Форум лидера“, на њему се неће појавити Авдулах Хоти и Кадри Весељи, јавља КосовоПресс.

С једне стране, представници ЛВВ оспоравају легитимитет владе оформљене након пада владе Аљбина Куртија и то уз помоћ нове скупштинске већине и без нових избора.

„Дијалог треба бити заснован на принципима и добро припремљен, а ова влада, поред тога што је нелегитимна и нелегална, није припремила ни принципе дијалога,“ наводе из ЛВВ у одговору за Коху.

Влади замерају и то што је слаба у односу на Србију, што нема већину у скупштини, што зависи „од инструмента Србије какав је Српска листа“. Најзад, замерају и то што је Хотијева влада, како кажу, устукнула пред Србијом тиме што се усагласила да не тражи чланство у међународним организацијама.

Критике влади Авдулаха Хотија упућују и на рачун транспарентности.

„Резултат тога су потпуно неодговорне и скандалозне изјаве, које откривају недостатак припрема и планирања, попут јучерашње да ц́е ‘координатор за дијалог’ у четвртак почети са израдом коначног споразума, мада данас, два дана пре пута у Брисел о његовом имену се и даље спекулише „, наводе из ЛВВ, преноси Коха.

Скендер Хисени је члан ЛДК и ради се о искусном политичару, који је током преговора у Бечу са званичним Београдом раних двехиљадитих био портпарол „Групе јединства“, а од 2008. до 2010. и први косовски министар спољних послова, а потом и министар унутрашњих послова од 2014. до 2017.

Косовски премијер предложио је влади формирање Савета експерата за дијалог којим би управљао „државни координатор за дијалог“ још 1. јула, али њихова имена до данас нису саопштена. Након Хотијеве најаве јуче да нема техничког дијалога, већ само дијалога о признању у ком ће се наћи и нека техничка питања и информације да ће у четвртак у Брисел отићи координатор за дијалог, током вечери су се појавиле непотврђене информације да би то могао бити Скендер Хисени.

Листи критика ЛВВ још за викенд су се прикључили и званичници ПДК, садашњи и бивши, који наводе да наставак дијалога под вођством ЕУ није у интересу Косова већ да само представља начин да Србија настави на путу ЕУ интеграција, да су теме погрешне јер је председник Вучић „преварио“ Хотија избором теме о расељенима која је за Косово „завршена пре 15 година“ и то испуњавањем свих обвеза, као и да дијалог о техничким питањима значи продужетак преговора на још 10 година.

Уочи састанка у Вашингтону, Тачи и Хоти су водили јавну полемику о томе ко има право да преговара испред Косова. Тачи је тврдио да као председник има надлежности да Косово представља на међународној сцени, док је Хоти, позивајући се на пресуду косовског Уставног суда тврдио да је влада та која креира спољну политику, док јој председник само помаже у заступању те политике. На крају су се договорили да у Вашингтон иду заједно, да би их у путу до Вашингтона дочекала вест о оптужници: Тачи или Хоти, питање је сад…

Против техничког дијалога изјаснио се и доскорашњи косовски преговарач, Хашим Тачи. Тачи је, како се то у јавности описује, „испао из игре“ када је 24. јуна, три дана пре планираног састанка косовске и српске делегације у Вашингтону, Канцеларија специјализованог тужилаштва саопштила да је поднела на испитивање оптужницу против Тачија и Весељија за ратне злочине.

Након те вести одложен је састанак у Вашингтону, а уместо у Бриселу, Тачи је 4 дана прошле недеље провео у Хагу где га је испитивао тужилац.

Приштинска Коха данас пише да је Тачи због оптужнице изолован, да га не посећују ни стране дипломате на Косову ни други политичари, те да су једини који су се састали са њим албански лидери – премијер Еди Рама и лидер Демократске партије Албаније, Љуљзим Баша. Коха је недавно писала и о Тачијевим учесталим посетама Албанији, посебно пред пут у Хаг: Тачи пред пут у Хаг 5 пута за два месеца посетио Албанију, само у јуну 4 пута.

www.kossev.com

Фото: kossev.com