Технички дијалог је „замка“ која развлачи политички дијалог између Косова и Србије, пише јутрос приштински Зери.
Како наводе, наставак процеса техничких преговора за који се очекује да доведе до коначног споразума, наилази на противљење опозиције у Приштини.
Након што су се огласили званичници ПДК, Беким Чолаку и Енвер Хоџај, процес је критиковала и бивша шефица косовског преговарачког тима, Едита Тахири.
„Страхујем да најављени технички преговори у склопу дијалога могу да уведу овај процес у наредних 10 година што неће донети дуготрајан мир и стабилност ни региону, ни односима две земље“, рекла је Тахири за програм Радио слободна Европа.
Савет Тахири Хотију је да је време за коначан споразум у оквиру ког ће бити и техничка питања попут репарације, сукцесије, имовине и друге теме.
„Ако опет прођемо кроз техничка питања и онда закључимо коначан споразум, ризикујемо да процес оставимо отвореним на неодређено“.
Дијалог Београда и Приштине наставио се прошлог четвртка после 20 месеци застоја. Специјални изасланик ЕУ за Дијалог, Мирослав Лајчак, по завршетку састанка најавио је за ову недељу да ће се разговори Београда и Приштине наставити на екпертском нивоу, док ће следећи састанак на високом нивоу бити почетком септембра.
У суботу се о наставку дијалога негативно изјаснио и члан председништва ПДК, Енвер Хоџај. Он је пренео став ове странке коју је основао Тачи о томе да је Хоти на преговоре са Вучићем отишао брзоплето и без координације са политичким странкама.
Такође је замерио и то што је Хоти, како је навео „преварен“ па је у Бриселу на преговарачки сто враћена тема расељених Срба коју је, како је рекао, Косово затворило пре 15 година испунивши све обавезе према повратницима.
Касније истог дана, Тачијев саветник, Петрит Чолаку, рекао је да наставак техничког дијалога под вођством Европске уније није у интересу Косова.
На низ оптужби косовски премијер је одговорио јутрос, у недељи када се очекује да почну преговори на експертском нивоу он је путем Фејсбука поручио да техничког дијалога нема и да:
„Постоји само дијалог за коначан споразум о међусобном признању и нормализацији односа двеју земаља“.
Фото: Tviter, Nabila Masrali