Председница Скупштине Косова Вјоса Османи је изјавила да косовски премијер Авдулах Хоти угрожава суверенитет Косова, да нема преговарачке вештине и да не би смео да експериментише са Косовом.
“Ово је изузетно сложен процес и као прво тражи преговарачке вештине, на пољу међународних преговора, које господин Хоти нема зато што никада није радио на том пољу у каријери, било као политичар или економиста”, рекла је Османи у емисији “Рубикон” на ТВ Кљан Косова.
Нагласила је да се Хоти суочава са Александром Вучиц́ем који има дуго искуство у преговорима.
„Опасно је експериментисати, не можете рец́и да пробамо. Проблем је што је испред њега председник државе који је бар једну деценију радио на том пољу и на дијалогу. Док Хоти није био укључен ни у један процес изградње државе, било да се ради и о припремама за проглашење независности. Апсолутно нема искуства у преговарању о Ахтисаријевом пакету, и он не зна детаље о учињеним уступцима у то време”, нагласила је Османи.
Хоти опонаша Тачија у транспарентности дијалога
Османи је критиковала начин на који премијер Авдулах Хоти извештава Скупштину Косова о дијалогу Србије и Косова, рекавши да није нимало транспарентан.
Додала је да се транспарентност не мери бројем састанака у скупштини, већ квалитетом информација на тим састанцима.
“Пре одласка у Вашингтон послали смо позив премијеру Хотију, са намером постављања потребних питања за евентуалне састанке у Бриселу. Заседање скупштине доводи нас до важног појма у процесу дијалога, то је транспарентност”, рекла је Османи.
Додала је да транскрипт тог заседања скупштине показује каква су питања постављена, који су интерес имали заступници из широког политичког спектра, не само једна странка већ сви, а чињеница је да одговора уопште није било.
“Дакле, не бисмо требали оцењивати транспарентност у дијалогу бројећи број састанака или најаве премијера у скупштини, већ узимајући у обзир квалитет информација пружених на тим састанцима”, рекла је Османи.
Сваки премијер треба да зна да у Скупштини Косова нема непријатеља у процесу дијалога, рекла је Османи.
“Скупштина је кључна институција која ће донети коначну одлуку о овом процесу, дакле изузетно је важна за сваког од 120 посланика и за интегритет ове институције, али пре свега за суверенитет који долази од грађана и треба да буде јасније информисана, него до сада”, рекла је Османи.
Истакла је да влада не третира Скупштину Косова као партнера у процесу дијалога и да то изазива пукотине у односима скупштине и владе.
“Утисак је да што више тајни чува скупштина то је боље, мислим да је управо супротно. То сам посебно приметила у последњој најави премијера у вези са дијалогом и инсистирању да ‘наша платформа је Устав”, рекла је Османи.
Навела је да постоје два проблема са том изјавом.
“Прво, актуални премијер је одмах након 6. октобра, када смо преговарали о коалицији са Самоопредељењем инсистирао, више него било ко други, да у поглављу дијалога имамо одломак у којем пише да платформа мора мора имати две трећине гласова, јер се овај посао не може урадити без опозиције, а сада имамо други приступ”, рекла је Османи.
Наглсила је да влада која броји 58-59 гласова и није спремна да третира скупштину као партнера у процесу дијалога и расправа чак и на затвореним седницама владе.
“Кад кажете моја платформа је устав и нисте спремни ништа друго да понудите скупштини као информацију, тако да она буде сигурна у заступљеност и спремна за оно што нас чека, онда стварате пукотине у односима пре почетка”, рекла је Османи.
Према њеним речима Хоти имитира Тачија у захтевима за транспарентношћу.
Османи: Хоти је радио иза мојих леђа
Вјоса Османи каже да је влада на челу са Авдулахом Хотијем била планирана одмах након октобарских избора.
“Ова влада је план, а не последица. То сам приметила још од 6. октобра па надаље. То се могло догодити и раније”, рекла је она.
“Апсолутно, постојао је план и тада су биле интензивне акције где је сам господин Хоти, барем из онога што су ми рекли посланици ДСК, у време док смо преговарали са Самоопредељењем, разговарао са посланицима ДСК и рекао им да ће ови преговори о коалицији пропасти, а ми ц́емо иц́и у владу са ЛАН-ом (ДСК, АБК и Иницијатива) и тражио је њихове гласиве”, објаснила је Османи.
Према њеним речима, Хоти је од јануара ове године тражио од посланика ДСК да гласају за владу са АБК и Иницијативом.
“Тачније, већ јануара се стално састајао са посланицима ДСК, а то су ми рекли и сами посланици ДСК. То је добро познато многим људима који су тренутно министри”, рекла је Османи у емисији “Рубикон” на телевизији Кљан Косова.
ВЈОСА ОСМАНИ
Фото: balkanplus.net