Покрет за одбрану Косова и Метохије

Право на сутра – Крађа имовине

Правник Драгутин Ненезић и уредник емисије Светлана Вукмировић (Фото: РТС)

Имовина више од 230.000 расељених Срба на Косову и Метохији годинама је на мети криминалних албанских група које уз лажне податке препродају и присвајају њихове куће, станове и земљу. У том безакоњу учествују и адвокати, нотари али и службеници општина који незаконито мењају податке у катастру.

Из тог разлога у северном, српском делу Косовске Митровице, недавно је отворен сајт имовинакосово.орг како би се помогло свима који на Косову и у Метохији имају проблем да остваре право на имовину. Оштећени власници добиће правни савет и контакт са надлежним косовским институцијама.

Српска кућа у селу Свињаре
Српска кућа у селу Свињаре

Узурпиране су читаве стамбене зграде, у којима су живели Срби. Прецизна база података још није урађена али су процене да је разним преварама на Косову и Метохији одузето чак милион земљишних парцела чији су власници Срби.

Бисерка Исаиловић и Мирослав Стојановић из Ђаковице
Бисерка Исаиловић и Мирослав Стојановић из Ђаковице

Колико су власници у безизлазном положају показује и пример Милисава Живаљевића из Пећи, чије су две куће и 12 хектара земље продали, а да он то није ни знао. До своје имовине не може ни Мирослав Стојановић из Ђаковице. У том граду огроман је отпор према грађанима српске националности који желе да се врате, али зато њихову имовину користе бесплатно.

Проблем имовине на Косову и Метохији је веома сложен, он не обухвата само питање имовине у приватном власништву, кажу правници.

Александар Радовановић, главни правни саветник Епархије Рашко-Призренске СПЦ
Александар Радовановић, главни правни саветник Епархије Рашко-Призренске СПЦ

Проблеме трпи и Српска православна црква која мора да се непрестано бори како би сачувала постојећу имовину.

Један од великих проблема са којим се суочава СПЦ је више од децније јесте одбијање приштинских власти да донесу закон о реституцији. То није испуњено због тога што би СПЦ одједном постала власник огромног дела Косова и Метохије, тврде правници. Само је од манастира Високи Дечани на видовдан 1946. године одузето око 850 хектара.

Срушена српска кућа у Метохији
Срушена српска кућа у Метохији

Албанска власт уједно спроводи план за, како је зову, деенклавизацију српских средина. Циљ је, наравно, њихово даље разбијање. То потврђује да се ништа не догађа случајно.

Из безбедносних разлога многи власници не могу ни да дођу у места у којима им је остала имовина. 

Остаци српске цркве и имање СПЦ
Остаци српске цркве и имање СПЦ

Када ће се исправити неправда и да ли ће надокнадити штета која је нанета прогнаним Србима?

У емисији говоре правни саветник Епархије Рашко-Призренске Александар Радовановић, правник Драгутин Ненезић, директор Центра за заступање демократске културе Душан Радаковић, и Срби из Пећи и Ђаковице који су остали без имовине.

 

Аутор емисије Светлана Вукмировић

Сниматељ Горан Копривица
Тонски сниматељ Мирослав Радишић
Расвета и возач Далибор Милутиновић
Монтажа Милан Крстески

(РТС, 25. 01. 2022)