Косовски премијер, Авдулах (Авдуллах) Хоти, изјавио је да ће се косовска „Канцеларија за помоћ грађанима Прешевске долине“, „бавити и питањима која нису наведена у одлуци“ о њеном оснивању. Хоти је то навео у уторак, 29. септембра, након што се у Приштини састао са представницима Албанаца из Прешева и Бујановца.
„Канцеларија ће се бавити другим питањима која нису наведена у овој одлуци, али која се јављају као захтеви и евентуалне потребе грађана који живе у Прешевској долини“, рекао је премијер Хоти не износећи више детаља.
До сусрета у Приштини, на којем су учествовали председник Националног савета Албанаца у Србији, Рагми Мустафа, народни посланик у Скупштини Србије, Шаип Камбери и председници општина Бујановац Нагип Арифи и Прешево Шћиприм Арифи, дошло је дан након што је косовска влада основала посебну канцеларију.
Ово тело, како је наведено у Одлуци о оснивању, биће посвећено предузимању потребних мера за олакшавање и унапређење живота грађана из Прешева, Бујановца и Медвеђе, са посебним нагласком на образовање, културу и економију.
Такође, према одлуци косовске владе од 28. септембра Канцеларија ће радити у склопу канцеларије премијера.
Подсетимо и да је косовска влада иначе и у мају ове године издвојила пола милиона еура за Прешевску долину, као финансијску подршку за решавање ситуације створене пандемијом коронавируса.
Учесник састанка о разговорима у Приштини
Посланик у Скупштини Србије из Бујановца, Шаип Камбери, оценио је да је општинама на југу Србије, добродошла свака врста помоћи и да оснивање Канцеларије означава почетак „институционалне помоћи Косова Албанцима на југу Србије“.
„То је добар корак да Косово у оквиру граница међународног права почне институционално да се бави питањима Албанаца Прешевске долине и да им на институционалан начин помогне“, рекао је Камбери за РСЕ након сусрета са Хотијем.
Камбери је истакао да је оснивање канцеларије важно и са аспекта успостављања боље комуникације између Албанаца из Прешевске долине са косовском владом.
„Мислим да је то важан корак у циљу остваривања својих загарантованих права у складу са међународним стандардима“, рекао је саговорник РСЕ.
Он је додао и да се нада да ће отварање канцеларије пратити и средства којима ће бити реализовани пројекти.
„И верујем да ће је (канцеларију) Влада Косова снажно подржати“, рекао је Камбери.
Која питања чекају решење?
Извршни директор прешевског Центра за мониторинг и истраживање, Кујтим Садрију, изјавио је за РСЕ да је оснивање Канцеларије одлична идеја, али да треба сачекати да се види како ће бити реализована у пракси и какви ће бити њени резултати.
„Видећемо како ће да буде јер су раније доношене резолуције и декларације, али изостала је њихова примена на терену па грађани нису видели никакве користи од њих“, рекао је Садриу.
Садриу је изјавио да грађани албанске националности који живе у централној Србији и даље имају много проблема, попут нострификације диплома, продужавања важности личних докумената, запошљавању у државним службама.
„Све то треба имати у виду како би се конкретно и квалитетно помогло грађанима“, нагласио је Садриу и додао да би део помоћи из Приштине требало усмерити и ка јачању невладиног сектора који се бави заштитом права грађана, као и ка независним медијима.
„Није то само случај у Прешеву и Бујановцу, већ на целом Балкану не постоје слободни медији који би бранили интересе грађана, а не неке партије, било да је у питању опозиција или позиција“, оценио је Садриу.
Но, како је објављено након приштинских разговора помоћ Албанцима у Србији неће се остваривати само кроз активности косовске канцеларије.
Косово и Албанија оснивају заједнички фонд за Прешевску долину
Косовски премијер најавио је да ће Косово и Албанија на наредној седници заједничких влада, заказаној за петак, 2. октобар, потписати заједнички споразум о формирању заједничког фонда Косова и Албаније за помоћ грађанима Прешева, Бујановца и Медвеђе.
„Сматрам то великим достигнућем ове владе и великим кораком у пружању и званичне помоћи, путем владе, грађанима Прешевске долине“, казао је Хоти након седнице владе у уторак у Приштини.
Косовски министар правде, Сељим Сељими, оценио је 27. септембра да је отварање канцеларије за помоћ грађанима Прешева, Медвеђе и Бујановца „сјајна вест“.
Сељими је на Твитер-у написао да ће отварањем те канцеларије бити обезбеђен и заједнички фонд Косова и Албаније за подршку грађанима који живе у том подручју.
„Ово показује нашу озбиљност у стварању бољих услова за живот људи у Прешевској долини“, написао је Сељими.
Раније позиви за помоћ Прешевској долини
Представници Албанаца Прешева, Бујановца и Медвеђе, усвојили су 14. јула 2018. године декларацију којом су тражили од Београда, Приштине и Брисела да у процес преговора, као и у финални документ бриселског договора, уврсте и решавање статуса албанске националне мањине из општина Прешево, Бујановац и Медвеђа.
Шаип Камбери, који је тада био председник општине Бујановац, рекао је након усвајања декларације за РСЕ да албански политичари годинама уназад званичном Београду предочавају да се Албанци суочавају са бројним проблемима, који су побројани и у „Плану седам тачака“, о мерама за „афирмацију Албанаца из Прешевске долине“ из 2013. године.
Он је као пример проблема навео гашење Основног суда у Прешеву и то што у Бујановцу не постоји тужилаштво. Камбери је тада објаснио и да су захтеви Албанаца децентрализација и поштовање најосновнијих стандарда у учешћу у раду јавних и државних институција, у представљању мањине у тим институцијама, у образовању, признавању диплома са Косова и других докумената.
Радио Слободна Европа
Извор: Коссев
Фото: Avdulah Hoti/Fejsbuk