Покрет за одбрану Косова и Метохије

”Скупштина Косова”: Наставља се сага о енергетици и поскупљењу

Фото: Снимак екрана

У току је седница Скупштине Косова на којој се расправља о више питања, али је једно у центру пажње: расправа о расту цена струје, односно о новим тарифама електричне енергије за поједине потрошаче које влада, према предлогу РУЕ, хоће да уведе. Очекивано опозиција то одбија, оптужујући актуелну владу да не уме да се носи са ситуацијом и да не уме да управља кризом, те да је влада Самоопредељења одустала од своје „лево оријентисане политике“, за шта се издају. Из владајуће странке су и данас поновили да је увођење блок тарифа неизбежно. Опозиција је владу критиковала и за енормно повећање осталих цена, на шта је министарка индустије Розета Хајдари, казала да је то због епидемије, док је Арменд Муја из ЛВВ-а, навео да је тачно да су цене порасле у новембру и децембру када је инфлација била од 4-6 одсто, али просечна стопа инфлације током 2021. била је око 3,2%.

Курти је у свом говору у Скупштини и данас казао исто оно што је и јуче на Конференцији за медије: Одакле прибавити новац, са којим платити скуп увоз струје.

„Одакле можемо да набавимо новац? Нико не жели да струја буде скупа, али она је јуче коштала 2,5 милиона евра, а то је отприлике оно што добијамо од међународних пакета“, казао је и додао:

„Са 727 мегавата капацитета и потрошњом у пику од преко 1,3 гигавата и са увозом од преко 10 гигавата сати дневно и са ценама у међународним бурсама око 250 евра по мегавату ми завршавамо са потрошњом од 2,5 милиона евра дневно. Реците нам где да узмемо новац, то је питање“, рекао је он.

И док Курти износи исте аргументе као јуче, опозиција и данас понавља своје оптужбе: „Грађани више троше, мање једу и мање путују“.

Опозиција владу критикује и за одабир лоших кадрова.

Одговарајући на критике шефа посланичке групе ПДК Абељарда Тахирија о томе да је ЛВВ поставио слабе руководиоце у КЕК-у, Курти му је одговорио да није проблем у менаџменту КЕК-а, већ у турбини Б2.

„Повратак Б2, који је стар 40 година, премашује сувих 940 мегавата из 2018.године. Дакле, ово није ништа. Друго није пало руководство него су пале турбине, знате, поломљене су лопатице мотора генератора у Б2 јер је притисак паре уместо 120 вар по спецификацији био 90 вар. Пара је била са више влаге што је оштетило лопате које су биле застареле. Што се тиче филтера, они су хтели да уграде филтере, али када су отишли видели су да је блато, треба једном бојлере па филтере. А ви нисте урадили ни филтере ни бојлере. Нема филтера без бојлера, па ц́емо поставити уградити бојлере и онда филтере. Што се тиче обновљивих извора енергије, Селаци, Кика и Келкос су укупно 78 мегавата. Ово је капацитет и ово је урачунато у оквиру ових 727 као наш производни капацитет“, рекао је он, јавила је КосоваПресс.

 

ПДК је данас инсистирала да посланицима наметне скупштинску расправу о енергетици, у чему није успела, с обзиром на то да је само 31 посланик био за, а чак 57 против.

Критике су затим наставиле да се нижу из ПДК, али и из осталих опозиционих странака.

„Не можемо очекивати боље од владе тинејџера“, рекао је посланик ПДК Ферат Шаља за Куртијеву владу и додао да су речи премијера „празне речи и теорије завере“.

Критикујући настојање владе да се прихвате нове тарифе које је предложила РУЕ, Шаља је нагласио да ова Канцеларија не обезбеђује решење чак ни за Север Косова, те да влада „не би требало да дозволи да милиони евра иду на север земље“.

Критике су се наставиле и из ЛДК. Потпредседник те странке, Арбен Гаши, оптужио је Аљбина Куртија да је Косово претворио у „циркус таме“ и да је влада некомпетентна.

„Грађани Косова суочени су са изузетном кризом, са поскупљењем струје за око 300 одсто. Пре годину дана овај премијер се пројектовао као политички маг који ц́е променити и светски поредак. Имао је утисак да га свет чека, а сада, када је прошло годину дана, није се ни претворио у светског политичара, вец́ се претворио у политичара који у суштини само доноси проблеме својој земљи. Постао је политичар акробата који је Косово претворио у циркус мрака, показујуц́и своју неспособност у владању. Одбили сте ремонт, одбили сте куповину струје, одбили сте све пројекте који се односе на угаљ, ветар, воду, соларну енергију и нисте понудили никакво решење“, рекао је Гаши у Скупштини.

 

И посланици ААК критиковали су Куртија због повећања цена струје, па је тако посланик Бесник Тахири казао да грађани Косова струју плаћају чак четири пута више.

У својим упозорењима он је отишао и корак даље наводећи да Косову прети банкрот, а као доказ за то навео је да док је Македонија подигла за само девет одсто, Албанија још много раније почела да решава проблем енергетске кризе, Косово за то време плаћа 21 цент за један киловат, што је, цео цент више него што плаћа Британија, а много скупље од Италије.

„Има преко 200 хиљада домаћинстава, односно милион становника Косова који троше преко 800 кWх. Остали ц́е плаћати све оне који потроше 600 кWх. Грађанин Косова плац́а четири пута вец́и рачун за струју“, казао је Тахири.

Ризваноли: Ниједан цент субвенција за енергију не иде у џепове КЕСЦО-а и КЕДС-а

Одговарајући на оптужбе опозиције, министарка економије Артане Ризваноли тврди да ниједан цент од 75 милиона владиних субвенција за енергију нец́е иц́и у џепове приватних компанија КЕСЦО и КЕДС.

„Ни један цент субвенције не иде у џепове КЕДС-а и КЕСЦО-а. Њихов профит по правилу припада уделу по коме купују и продају на тржишту. Али ово се не односи на државне субвенције. Ово смањује профит КЕСЦО-а и КЕДС-а, јер не може бити профита од субвенције“, изјавила је она.

 

Посланици владајуће странке бранили су рад владе и данас понављајући да су претходне владе одговорне за данашњу ситуацију у енергетском сектору.

Тако је посланица Мимоза Кусари Љиља нагласила да је одговорност заправо на странкама које сада седе у скупштини, а које су некада чиниле владу.

„Недостатак одлука током година, нарочито у енергетском сектору, данас се осец́а више него икад. Колико год ми желимо да са рачунима средимо ову енергетску ситуацију, влада би требало да се осврне на околности недостатка доношења одлука претходних шест влада“, рекла је она.

Ова посланица је такође критиковала и то што велики број домаћинстава на Косову користи електронско парно грејање услед јефтине цене струје.

„Многа домац́инства, због укидања блок тарифа, иако су имала могуц́ност да се греју преко других алтернатива, укључила су грејање на струју због ниже цене“, рекла је она.

Управо због овога Кусари је нагласила да је повратак блок тарифа неизбежан.

Иначе данашњу скупштину обележила је и расправа ње и бивше министарке финансија, Хикмете Бајрами, која ју је подсетила да има оптужницу за корупцију (дистрибуција и приватизација хидроелектрана), на шта јој је Кусари одговорила да је „хоби“ ове посланице да спомене њену оптужницу, иако се она не осећа одговорном да приватизацију КЕДС-а.

Током данашњег заседања у скупштинској сали интервенисао је и председник косовске скупштине, Гљаук Коњуфца затраживши поштовање скупштине, а након што су опозиционе странке прекидале говор Куртијевог заменика, Бесника Бисљимија.

Бисљими је претходно реаговао на критике из опозиције обративши им се са „лажете“.

Оптужио је опозицију да манипулише бројкама.

Скупштина је почела данас у 10 часова, а иако се на почетку седнице посланици из странке ЛДК нису појавили, касније су се придружили. Седница се у поподневним сатима наставила расправом о другим питањима.

На дневном реду косовске Скупштине најављено је и да ће посланици разматрати више Нацрта закона: Нацрт закона о потврђивању Споразума о финансирању које представљају Министарство финансија и Међународне асоцијације за развој за пројекат „Пројекат реформе система социјалне помоц́и Косова“, да се настави са другим разматрањем Нацрта закона о имовинским правима страних држављана на Косову, Нацрт закона о Привредном суду, као и Нацрт закона о изменама и допунама Закона о хуманитарном деминирању.

Очекује се да ц́е седница бити настављена првим разматрањем Нацрта закона о изменама и допунама Закона о службеним празницима на Косову, и да се заврши разматрањем годишњег извештаја Независне комисије за руднике и минерале за 2020. годину.

(КоССев, 20. 01. 2022)