Тужилачки и Судски савет још нису одлучили о оставкама судија и тужилаца Срба на Косову који су их поднели у новембру прошле године, пише Коха.нет.
Како пише тај портал, Судски савет Косова (ССК) није објаснио разлог изостанка одлуке, а Тужилачки савет (ТСК) је навео да испитују сваки случај посебно.
Истовремено познаваоци правосуђа оцењују да је такво понашање узнемиравајуће и да се, по свему судећи, очекује политичка одлука о оставкама судија и тужилаца.
„Тужилачки савет Косова је у процесу анализе и третмана свих понуђених оставки и након анализе и обраде сваке посебно, донец́е одлуку у вези са овим оставкама“, изјавио је Бедри Гаши, в.д. шефа Канцеларије за јавну комуникацију у ТСК.
Оставке у Основном тужилаштву у Митровици поднело је 32 Срба, од којих су 10 тужиоци а 22 службеници.
У овој институцији нису навели када ц́е одлучивати о прихватању или неприхватању оставки, нити су на то одговорили у Судском савету.
ССК није до сада чак ни оправдао недостатак доношења одлука.
Крајем прошле године правосуђе је напустило 144 Срба, међу којима 25 судија и 119 других запослених.
Адвокат Или Зекај казао је да ССК и ТСК овим понашањем показују да чекају политичко решење. „Ове две институције морају да виде колико дуго морају да гурају овај статус кво без прихватања оставки, а затим да почну да регрутују нове судије и тужиоце, за шта чврсто верујем да ц́е бити све вец́и проблем ако не буде претходног политичког договора у Бриселу“, рекао је Зекај.
Рената Бајрами из Групе за политичко-правне студије казала је да су забринути да се неће добити епилог ових случајева.
„Судски и Тужилачки савет Косова су до сада требало да размотре ове оставке и донесу одлуку како би попунили упражњена места и тиме допринели функционалности и ефикасности система“, рекла је Бајрами.
Након оставке Срба из институција правосудног система на северу Косова, ССК и ТСК су извршили привремено премештање судија и тужилаца из других региона у Митровицу.
Према Закону о судовима, евентуалном оставком судије или тужиоца, његов мандат правно престаје.
Срби запослени у правосудним институцијама, почетком новембра су одговорили на позив Српске листе да напусте локалне и централне институције Косова. Како су навели из Српске листе, одлуке о изласку из институција спроводиц́е се „до повлачења ‘једностраних и незаконитих решења за пререгистрацију возила’, док се не формира Заједница српских општина“.