Покрет за одбрану Косова и Метохије

Цвијетин Миливојевић: Косово још даље од Србије, Србија једнако далеко од ЕУ

АФП/YВЕС ЛОГГХЕ

Политиколог Цвијетин Миливојевић изјавио је да је након десет година од потписивања Бриселског споразума Косово још даље од Србије, а она је једнако далеко од Европске уније као што је била и 2013. године.

Миливојевић је казао да је потписивање тог споразума била грешка српских власти, а да је једино позитивно то што Србија, како је рекао, економски релативно боље стоји него пре десет година.

„Инвестиције у последњих десет година, којима можемо гледати у зубе, су последица Бриселског споразума. Али, значајније су, односно штетније последице то што је Косово даље од Србије, а Србија је једнако далеко од уласка у ЕУ као што је и била пре потписивања тог споразума“, оценио је Миливојевић.

Нагласио је да је време показало да је Бриселски споразум штетан по Србију и српски народ у покрајини, јер српска држава више ни симболички не станује на Косову и Метохији.

Бриселски споразум је потписан у временској изнудици, јер је Вучић поверовао у европска обећања да ће Србија исте године отворити преговоре са ЕУ. То се, нажалост, десило тек после више од годину и по дана, а ми смо изугубили време за преговоре којима су се могла постићи боља решења“, казао је политиколог.

Бриселским споразумом су, додао је, прекршене многе одредбе Резолуције 1244 Савета безбедности.

„Тим споразумом смо добили УЧК преобучен у косовску војску и полицију у више формата, иако Резолуција 1244 предвиђа општу демилитаризацију“, објаснио је Миливојевић.

Коментаришући члан 14, у коме се наводи да се Београд и Приштина обавезују да неће једни друге блокирати нити подстицати друге да блокирају европске интеграције друге стране, Миливојевић је рекао да је Вучић, мимо воље грађана Србије, одобрио да се прећутно дозволи учлањење Косова у многе међународне институције и савезе.

„Ова власт се фаталистички везала да о будућности Косова преговара уз посредовање с онима који су Косово окупирали и признали као независну државу. Између Приштине и Београда могу да посредују само они који за то добију мандат од Савета безбедности“, истакао је он.

Додао је да је, према резолуцији СБ из 2010. године, улога ЕУ да олакша доношење решења између Београда и Приштине, а не да их намеће.

„Потписивање Бриселског споразума је била велика грешка. То су биле противуставне радње, а Србија се експресно брзо ослободила свих елеманта државности на територији Косова и Метохије“, оценио је Миливојевић.

Према његовим речима, Србија за десет година није успела да наметне решавање питања приватне и државне својине на Косову.

„Србија је изручила своју имовину Приштини из области телекомуникација и енергетике. Велики је неуспех нашег преговарачког тима што се није изборио за решавање питања узурпиране приватне имовине, као и узурпиране имовине Српске православне цркве и државних предузећа. Дејтонским споразумом свим грађанима БиХ омогућено је да поврате имовину без обзира да ли је она била узурпирана или под притиском отуђена. Вучићеви преговарачи ту тему нису успели ни да наметну“, закључио је Миливојевић.

На данашњи дан 2013, тадашњи председник Владе Србије Ивица Дачић и бивши премијер Косова Хашим Тачи потписали су „Први споразум о главним принципима нормализације“ односа Београда и Приштине, такозвани Бриселски споразум.

У споразуму који има 15 тачака, предвиђено је оснивање Заједнице већински српских општина и интеграција полиције и правосуђа са севера у оквире косовског система.

Споразумом је договорен излазак српске заједнице на локалне изборе по косовским законима, постизање споразума о телекомуникацијама и енергетици до јуна 2013. године.

Потписници су се обавезали да неће једни друге блокирати, нити подстицати друге да блокирају европске интеграције друге стране.

Званични Београд тврди да је испунио све обавезе из Бриселског споразума и оптужује другу страну да није испунила једину обавезу коју је имала Приштини, а то је оснивање Заједнице српских општина.

(Бета/Н1, 19. 04. 2023)