На примеру манастира Високи Дечани суочавамо се с још једном тужном ситуацијом, не само кад је у питању Српска православна црква и Срби у целини, него и када су у питању међународни поредак и међународна правда, каже за Косово онлајн академик Славенко Терзић, члан Одељења историјских наука САНУ.
Он на овај начин коментарише потребу Епархије рашко-призренске да се огласи саопштењем у којем је изразила забринутост због, не само неизвршавања одлуке Уставног суда Косова да се манастиру Високи Дечани врати земљиште, већ и због судбине СПЦ на простору КиМ уколико би она била препуштена на милост и немилост властима у Приштини.
“Власти у Приштини које је инсталирао НАТО после агресије на Југославију и Србију у име наводне слободе, демократије и људских права настављају са потпуном дискриминацијом преосталих Срба. Циљ је потпуно протеривање Срба из јужне српске покрајине. НАТО и тзв. међународна заједница настоје да дају легитимитет вишедеценијском и готово вишевековном протеривању Срба и уништавању њихових светиња и културних споменика. Нажалост, веома сам песимистичан о могућем пристојнијем животу Срба на КиМ, а да не говорим о повратку Срба у јужну покрајину. Али, ни ово стање неће вечно трајати. Није природно јер је засновано на сили и неправди”, каже академик Терзић.
О томе треба ли очекивати да ће влада Аљбина Куртија испоштовати одлуку Уставног суда у Приштини из 2016. године о повратку 24 хектара манастиру Високи Дечани, имајући у виду да је такву “сугестију” дао и амерички изасланик за Западни Балкан Габријел Ескобар, академик Терзић каже да “досадашња историја целе косовске кризе показује да руководици албанске мањине у Србији немају добре намере према српском народу на КиМ и имају крајњи циљ да протерају и преостале Србе“.
“Такво стање виде међународни посматрачи којих има јако пуно на КиМ и не чине готово ништа да се оно измени. Њихове изјаве су вербалне, протоколарне, без било какве реалне основе. Нажалост, сумњам у добре намере протектора приштинских власти да било шта мењају на добро у корист српског народа на КиМ“, истиче наш саговорник.
На питање да ли можда власти у Приштини страхују да би повратак земљишта манастиру отворило друга слична питања или су мотиви њиховог опирања пресуди неке друге природе, академик Терзић каже да као историчар нема никакве сумње да идеолози приштинских власти, и оних који су сада на власти и оних који су у опозицији, желе стварање етнички чисте “велике Албаније“.
“То је њихов крајњи циљ. У оквиру пројекта етнички чисте „велике Албаније“ нема никаквог простора за пристојан живот Срба. Иде се чак дотле да се средњевековна српска баштина проглашава за некакву наводну „косовску баштину“. Апсурд! Цео свет то зна, али се ништа не предузима. У овом тренутку, а верујем да ће се стање мењати, не видим никакву добру намеру власти у Приштини нити њихових заштитника да мењају било шта у корист иоле пристојних околности за живот Срба. Они не поштују одлуке сопствених правних институција и све што чине, а то видимо сваки дан, чине зато да створе неподношљиве услове и да практично приморају Србе да напуштају ту територију“, закључује академик Терзић.