Дестабилизација региона – две речи су које се од избијања рата у Украјини учестало користе на Западном Балкану. За дестабилизацију региона, али и могућност изазивања новог сукоба, од избијања рата у Украјини свакодневно је Приштина оптуживала Београд, а још учесталије од како је у Србију стигао кинески ФК-3 систем. Данас сличне оптужбе иду у супротном смеру, а након писања српских медија о наоружавању Приштине из Велике Британије.
Вечерње новости пренеле су јуче да је Лондон властима у Приштини испоручио ракете „џевелин“ и „НЛАW“ које украјинске снаге користе у борби против руских трупа, уз назнаку да ће председник Србије убрзо затражити од британског премијера објашњење.
Београдски медији уједно су писали да је договорена и бесплатна обука припадника КБС за коришћење ових војних оруђа.
О писању српских медија јуче је известила и Газета Еxпресс, наводећи да „ове сумње“ нису потврдиле британске и приштинске власти.
Данас се огласила српска премијерка, Ана Брнабић.
Курти је забринут због наоружавања Србије, и то док Приштину неки други наоружавају, казала је овог јутра на ТВ Прва.
Оцењује да наоружавање Приштине веома дестабилизује читав регион Западног Балкана, али и да остаје да се о томе разговара.
„То је страшно, то шаље све погрешне поруке и забринута сам“, поручила је Брнабић.
Каже да је забринута због тога „колику је Курти онда имао подршку да ускрати Србима на КиМ-у основна права – право гласа да учествују на референдуму, а онда и на изборима“.
„Онда након тога видимо овакве поруке које су сасвим јасне и очигледне“, казала је Брнабић.
Данас се огласио и српски министар унутрашњих послова, Александар Вулин, који је казао да је слање оружја Косову “непријатељски чин”:
„Јер не можете наоружавати терористе и надати се миру, веома сам забринут“, изјавио је министар.
Он је подцртао да Косово нема војску и да, према Резолуцији 1244 Савета безбедности УН-а, једину оружану снагу на Косову представља КФОР, пренео је Н1 Сарајево.
“Нема друге, а ви правите некакву војску, ви их наоружавате, дајете им оклопна возила, противоклопне системе, дронове, правите обуке, чујем да неки иду на обуке за пилоте у Турску, Албанију”, рекао је Вулин за телевизију Пинк.
Он је оценио да је цела филозофија Аљбина Куртија “учинити зло Србији и Србима”.
“Слушали смо Куртија када је говорио да Косово треба да постане део НАТО-а. Процедуре да уђете у НАТО су горе него да уђете у ЕУ, дакле, нема никакве шансе да они то испуне и задовоље, ни краткорочно, ни средњорочно, ни дугорочно”, истакао је Вулин.
Писању београдских медија о наводном наоружавању КБС-а, као и реакцији српских званичника претходила је серија критика из Приштине због тога што је у Србију недавно стигло кинеско оружје – систем ФК-3.
Приштински званичници заправо још од избирајња рата у Украјини оптужују Србију да као „руски савезник“ жели да дестабилизује регион и најављују могуће нове ратне сукобе, а долазак кинеског система само је довео до тога да се овакве поруке шаљу све учесталије.
Са друге стране из Београда поручују да су посвећени очувању мира, а да је кинески систем заправо одбрамбено наоружање, тј. да служи за противваздушну одбрану.
Осим председника Србије, то је казао и генерал авијације у пензији Срето Малиновић, који је недавно у емисији „360 степени“, уједно саопштио и да је још 2019. године склопљен кредит и исплаћена прва транша за набавку овог наоружања, те да његово закаснело допремање „нема коинциденције са овим што се дешава у Украјини“.
И док приштински званичници свакодневно оптужују Србију за наоружавање, они такође сами тврде да КБС то исто чини.
Косово је за ову годину определило највећи до сада буџет за КБС – 100 милиона евра.
„Наша војска је снабдевена и снабдева се савременим наоружањем и опремом. Наша земља је безбедна захваљујући нашој војсци и нашим алатима, на челу са Сједињеним Америчким Државама. Улагање у војску је наша обавеза коју ћемо испунити по сваку цену. Јачање и опремање наше војске главни је гарант безбедности и стабилности у земљи и региону“, поручио је косовски министар одбране, Армен Мехај у јучерашњој објави на Фејсбуку.
Од избијања рата у Украјини у Приштини све све чешће говори и о убрзању процеса трансформације КБС-а као и о додатним улагањима, а што је дефинисано чак и у Резолуцији којом је Приштина осудила руску инвазију на Украјину.
„Скупштина Косова тражи од Владе Косова, у консултацији са НАТО мисијом на Косову, да размотри и скрати рокове предвиђене десетогодишњим планом за 2018. годину за унапређење КБС-а у редовну армију, укључујуц́и пружање неопходне финансијске подршке за ову сврху“, наводи се у тачки 10. ове резолуције.
Председник косовске скупштине, Гљаук Коњуфца је почетком прошлог месеца казао би требало подиц́и ниво КБС-а артиљеријским оружјем, а због тога што „никада не треба да искључити могуц́ност српске агресије на територију Косова“,
Косово је уједно ове године основало Фонд намењен за развој КБС-а уз позив грађанима на Косову и онима у дијаспори да помогну.
Тада се огласило више приштинских званичника, компанија и јавних личности који су саопштили да су издвојили новац или се одрекли плате у корист овог фонда.
Иако говоре о опремању КБС-а новим оружјем, приштински званичници ретко када откривају јавности шта се и од кога наручује.
Медији су, са друге стране, средином прошле године писали о томе да је склопљен уговор са Турском о куповини 14 војних возила оклопљених оружјем.
Радио слободна Европа је писао јула месеца 2021. да је КБС, поред Турске, обезбеђивао различиту војну опрему из Сједињених Америчких Држава, Немачке, Велике Британије, али и из других земаља, које су део НАТО савеза, те да ће убрзо стићи још 50 оклопних возила Хамвија, као донацију Сједињених Америчких Држава.
Са друге стране, косовско министарство одбране потврдило је јануара месеца да је набавило четири беспилотне летелице из САД-а, а које ће користити КБС.