Стручњак за Западни Балкан и професор на Лондонској школи економије и политичких наука Џејмс Кер-Линдзи изјавио је да је Србији и Косову потребан коначни договор, а не наставак дијалога у формату који планира Европска унија, преноси Коха.
Кер-Линдзи каже да је је Унији драго што су разговори у Вашингтону отказани и оцењује да не постоји сарадња између САД и ЕУ у процесу дијалога, јер су обе стране водиле паралелне процесе у томе.
Према његовим речима, процес је сада у потпуном хаосу и ова ситуација оставља Србију, али посебно Косово, у нејасној ситуацији.
Како је Кер-Линдзи рекао у интервјуу за Радио Слободна Европа, САД и ЕУ покушавају да представе исту позицију у јавности, али у стварности се, како додаје, доживљавају то као два врло различита процеса, која су се развила између Европске Уније и Сједињених Држава.
“Они покушавају да представе како наводно желе да раде заједно, да не желе да буду једни против других. Бар јавно покушавају да изгледају као да немају велике поделе. Али у стварности, оно што смо видели су два врло различита процеса који су се одвијали између Европске уније и Сједињених Држава. Али, понављам, највећи проблем је што не знамо шта се дешава”, каже Кер-Линдзи.
Процењује да је дијалог под водством Европе последњих година успорен.
“Дозволите ми да кажем, да је тренутно овај процес у хаосу. Потпуни неред. Нико не зна шта раде они (ЕУ и САД). Све је било лоше организовано, није било сарадње. Изостала је једна дубља анализа онога што желе постићи”, рекао је Кер-Линдзи.
Он је оптужницу коју је подигло Хашко специјално тужилаштво описао као “шокантну најаву”.
“Било је много нагађања. Неки су рекли да су можда Европљани некако подстакли тужиоца да то објави, јер нису желели да се разговори воде у САД. Други су рекли да су то можда и сами Американци учинили како би извршили притисак на косовског председника Хашима Тачија. Ја мислим да ту нема реалности. Са моје тачке гледишта, тужилац је био забринут да би могао постојати договор о некој могућој амнестији, и желео је да обезбеди да се тако нешто скине као тема. Али све што је успео је да преврне мировни процес. Иако не знамо шта се заправо догодило, неки су можда веома срећни што су разговори отказани. Европска унија ц́е бити веома срећна што су разговори отказани. ЕУ није била задовољна разговорима у Вашингтону. Са друге стране, мислим да је Вашингтон веома љут због онога што се догодило”, оцењује Кер-Линдзи.