Покрет за одбрану Косова и Метохије

Курти: ”Косово” осећа претњу Србије, која има блиске војне, политичке и економске односе са Кремљом

Фото: Репортери

Премијер Косова Аљбин Курти је рекао за турски лист “Милијет” да је „балканска шесторка“, посебно Косово, у опасности због руског притиска и утицаја, као и да би зарад трајног мира ова шесторка требало да уђе у ЕУ и НАТО што пре, преноси Репортери.

Док руски напад на Украјину забрињава балканске земље, према речима Куртија, Косово осец́а претњу Србије, која има блиске војне, политичке и економске односе са Кремљом.

Курти је рекао да у “балканској шесторки” – Албанији, Босни и Херцеговини, Косову, Северној Македонији, Црној Гори и Србији, постоји „хибридни рат” у којем различити актери под утицајем и контролом Москве покушавају да шире руску хегемонију.

Он је упозорио да би Београд и босански Срби могли да искористе Кремљ за ширење сукоба у региону. Поновио је да Косово настоји да се учлани у Европску унију и НАТО.

Рекавши да је Косово од почетка осудило војни напад Русије на Украјину, Курти је навео да “постоји руски хуманитарни центар” у Нишу у Србији и “регионални центар Спутњик у Београду”.

“Ентитет босанских Срба такође игра улогу заменика Кремља. Верујем да Србију и српски ентитет у Босни Кремљ може да искористи за ширење сукоба. Зато што желе да произведу нову конференцију на Јалти која изазива поделе. Због тога мислим да је шесторка Западног Балкана уопште, а посебно Косово у опасности“, рекао је он.

Скрец́уц́и пажњу на војну блискост Србије са Русијом и Белорусијом, Курти је рекао да Србија тражи новац ЕУ и руско оружје више од десет година, као и да наставља да купује војну опрему од Русије и Белорусије.

“Надам се да ц́е ЕУ што пре рец́и Београду да средства ЕУ нец́е бити дата без вредности ЕУ“, рекао је он.

Курти је додао да је „Србија издвојила три ​​одсто свог националног дохотка за војну опрему и обуку. Постоји 14 борбених авиона Миг-29, од којих је осам обезбедила Белорусија, а шест Русија. Везе између Србије и Русије су широке и дубоке. Мислим да би за дугорочну безбедност и трајни мир, цела западнобалканска шесторка требало да уђе у ЕУ и НАТО што пре”, каже Курти.

Он је навео да подршка председника Реџепа Тајипа Ердогана чланству Косова у НАТО за њих веома важна, као и да су на томе захвални.

“Веома смо захвални за улогу Турске пре, за време и после независности Косова. Турска је једна од првих земаља која је признала нашу независност. У свим међународним аренама, Турска је увек гласала у корист Косова. У том погледу, никада није било ситуације да је Косово нешто хтело, а да Турска то није подржала. Веома бисмо желели да продубимо и проширимо наше односе са Турском”, рекао је Курти.

Наслов: Покрет за одбрану КиМ

(Репортери/Косово онлајн, 16. 03. 2022)