Премијер Косова Аљбин Курти је рекао за турски лист “Милијет” да је „балканска шесторка“, посебно Косово, у опасности због руског притиска и утицаја, као и да би зарад трајног мира ова шесторка требало да уђе у ЕУ и НАТО што пре, преноси Репортери.
Док руски напад на Украјину забрињава балканске земље, према речима Куртија, Косово осец́а претњу Србије, која има блиске војне, политичке и економске односе са Кремљом.
Курти је рекао да у “балканској шесторки” – Албанији, Босни и Херцеговини, Косову, Северној Македонији, Црној Гори и Србији, постоји „хибридни рат” у којем различити актери под утицајем и контролом Москве покушавају да шире руску хегемонију.
Он је упозорио да би Београд и босански Срби могли да искористе Кремљ за ширење сукоба у региону. Поновио је да Косово настоји да се учлани у Европску унију и НАТО.
Рекавши да је Косово од почетка осудило војни напад Русије на Украјину, Курти је навео да “постоји руски хуманитарни центар” у Нишу у Србији и “регионални центар Спутњик у Београду”.
“Ентитет босанских Срба такође игра улогу заменика Кремља. Верујем да Србију и српски ентитет у Босни Кремљ може да искористи за ширење сукоба. Зато што желе да произведу нову конференцију на Јалти која изазива поделе. Због тога мислим да је шесторка Западног Балкана уопште, а посебно Косово у опасности“, рекао је он.
Скрец́уц́и пажњу на војну блискост Србије са Русијом и Белорусијом, Курти је рекао да Србија тражи новац ЕУ и руско оружје више од десет година, као и да наставља да купује војну опрему од Русије и Белорусије.
“Надам се да ц́е ЕУ што пре рец́и Београду да средства ЕУ нец́е бити дата без вредности ЕУ“, рекао је он.
Курти је додао да је „Србија издвојила три одсто свог националног дохотка за војну опрему и обуку. Постоји 14 борбених авиона Миг-29, од којих је осам обезбедила Белорусија, а шест Русија. Везе између Србије и Русије су широке и дубоке. Мислим да би за дугорочну безбедност и трајни мир, цела западнобалканска шесторка требало да уђе у ЕУ и НАТО што пре”, каже Курти.
Он је навео да подршка председника Реџепа Тајипа Ердогана чланству Косова у НАТО за њих веома важна, као и да су на томе захвални.
“Веома смо захвални за улогу Турске пре, за време и после независности Косова. Турска је једна од првих земаља која је признала нашу независност. У свим међународним аренама, Турска је увек гласала у корист Косова. У том погледу, никада није било ситуације да је Косово нешто хтело, а да Турска то није подржала. Веома бисмо желели да продубимо и проширимо наше односе са Турском”, рекао је Курти.
Наслов: Покрет за одбрану КиМ
(Репортери/Косово онлајн, 16. 03. 2022)