Градоначелник Дечана, Башким (Басхким) Рамосај, обратио се данас косовском председнику, Хашиму Тачију, председници скупштине, Вјоси Османи и премијеру, Авдулаху Хотију након што је обустављена изградња пута Дечани-Плав у заштићеној зони манастира Дечани. У документу послатом највишим приштинским званичницима дао је своје виђење проблема и у 15 тачака излистао, предлоге за решење спора између општине Дечани и манастира, уз назнаку да ће пут бити изграђен „на било који начин“.
„Општини Дечане, учињено је много неправди које су и несреће за овај град и онемогућавају одвијање нормалног живота а што је и у супротности и са развојним концептом грађана ове општине и њиховог благостање“, поручио је Рамосај.
С циљем да се оконча спор са манастиром Високи Дечани, предложио је централним институцијама на Косову да се усвоји петнаест решења.
Као прво наводи да би општини требало да буде дозвољено да изгради пут дужине 5 километара у заштићеној зони и изградња пута код Гушавца (извора минералне воде) дужине од три километара.
Да се додели 18 ха земљишта дечијем одмаралишту у Дечанима („Pishat e Deçanit”)
Да се да у власништво комплекс Феријалног савеза, као и комплекс вила Напредак површине од 1.7 ха.
Да се подржи изградња омладинског центра комплекса културне баштине и Туристичког села, изгради шеталиште поред реке Дечани која пролази кроз заштићену зону, као и шеталиште од гимназије „Браћа Фрашери“ до рампе изнад манастира.
Међу захтевима је и завршетак инфраструктурних радова у селу Беле и Плаће „уз подршку одговарајућег буџета“, пренос власништва на општину над вилама изнад „Козниер-а“, Ски центра на планини Белег, уз подршку из буџета.
Градоначелник је уједно затражио измену и допуну Закона о националном парку и његово усклађивање са интересима општине и грађана, као и електрификацију планина Дечана, уз „ослањање на неопходан будежт“.
Предложио је и да КФОР који тренутно чува и надгледа манастир Високи Дечани у том послу замени Косовска полиција.
Рамостај је уједно обавестио надлежне да ће пут Дечани-Плав бити изграђен на било који начин.
Подсетимо, одлуком косовског премијера, Авдулаха Хотија, током викенда обустављени су радови на путу Дечани-Плав у заштићеној зони манастира Високи Дечани.
Градоначелник Дечана, Башким (Басхким) Рамосај, затражио је данас од Хотија решење за новонасталу ситуацију, и уз упозорење да ће се пут „свакако изградити, поручио му да „држава мора да реши катастрофу коју је створила у Дечанима“.
Пре Рамосаја, на решење поводом изградње пута Дечани-Плав у заштићеној зони манастира, синоћ је још једном подсетио игуман манастира Високи Дечани, архимандрит Сава Јањић.
„Заобилазница око заштићене зоне би омогућила несметан рад на магистрали Дечани-Плав, док би локални пут у заштићеној зони остао посебног карактера са рестрикцијом за тешки саобраћај, брзину итд. Ово решење подржали су и међународни представници, манастир, али и премијер Тачи 2014. године. Ово решење је једино решење у оквиру постојећег закона о Специјалним заштићеним зонама“, назначио је Јањић.
Игуман манастира Високи Дечани поновио је да манастир никада није био против изградње пута, али да они, као и међународни представници, нису могли да подрже кршење закона о заштићеним зонама.
Епархија рашко-призренска саопштила је у четвртак да су, упркос забрани градње магистралних и транзитних путева кроз специјалне заштићене зоне на Косову, настављени радови на магистралном путу Дечани-Плав у близини манастира Високи Дечани. Радови се изводе уз подршку општине Дечани и централних косовских институција. Делу изградње овог пута који би како епархија упозорава, пролазио управо кроз СЗЗ око Високих Дечана, дечански монаси се супротстављају већ шест година. Епархија је још једном покренула апеле код међународних представника и званичног Београда.
Закон о СЗЗ и одлука о враћању земље манастиру узрок за „спор“ и „несрећу“
Рамосај је изнео и четири правна документа који су, по његовом виђењу, имали негативан утицај на развој општине.
Закон о заштићеним специјалним зонама и одлуку о враћању 24 ха земље манастиру Високи Дечани два су правна документа због којих су довели до спора са манастиром.
Међу њима је и одлука из 2014. године, коју су подржали међународни представници и тадашњи косовски премијер, Хашим Тачи о изградњи заобилазнице магистралног пута Дечани-Плав око заштићене зоне, али и Закон о националном парку за који каже да „на најдрастични начин крши интересе и основне слободе грађана и општине на коришћење имовине од највиталнијег значаја, тј планине… остављајући манастир Дечани као једини легалан објекат у том делу“.
„Сви ови горе наведени акти представљају спор и истовремено несрећу која је довела до ове ситуације“, објаснио је Рамосај.
Извор: kossev.info
Фото: Gazeta Express