Пред Комитетом за спољну политику Сената Сједињених Држава у току је саслушање високих званичника Стејт департмента о Западном Балкану.
Сенатори, како назив саслушања истиче, оцењују политику САД на Западном Балкану.
Дерек Шоле, архитекта америчке политике према Балкану, на позицији специјалног саветника америчког државног секретара, и његов потчињени Габријел Ескобар, заменик помоћника државног секретара и специјални изасланик Стејт департмента за западни Балкан, одговорили су питања чланова Комисије.
„2/3 земаља Западног Балкана су чланице НАТО-а, али је чланство у ЕУ све даље. Влада је заснована на национализму. Рат у Украјини нас је додатно навео да се посветимо овом региону.
Однос Србије и Косова мора да се реши.
Косово треба да искористи ову прилику и крене ка ЕУ. Али не верујем да су сви у овом дијалогу поштени“, рекао је Менденез.
Он је окривио председника Србије Александра Вучића за спровођење ауторитарне владавине и пројекта „Српски свет“.
Председник Спољнополитичког одбора Боб Менденез замерио је Вучићу то што је близак Русији и председнику Владимиру Путину. Он је указао на стално одбијање званичног Београда да уведе санкције Русији.
Он је оптужио америчке изасланике за пристрасност.
Поменуо је и чланак Њујорк тајмса о Вучићевим везама са организованим криминалом
„Недавне изборне реформе које је провео ОХР доприносе етничким поделама, а не супротно“, упозорио је Менденез.
Замолио је Шолеа и Ескобара да говоре искрено и поштено и одговоре на сенаторова питања.
Џејмс Риш, заменик председника Комитета, истакао је да Западни Балкан треба да буде део евроатлантске породице у целини и да се земље морају удаљити од Русије.
И истакао да не мисли да наметање одлука високог представника Кристијана Шмита у изборном процесу и формирању Савезне владе није било добро, преноси Политички.ба.