Покрет за одбрану Косова и Метохије

Тачи се изјаснио да није крив: Бранилац – Где су оптужбе за крађу органа?

Вест је ажурирана

Хашим Тачи изјаснио се данас у Хагу да није крив ни по једној од 10 тачака за злочине против човечности и ратне злочине које му Специјализовано тужилаштво ставља на терет. Његова одбрана запитала се зашто у оптужници нема навода о Жутој кући, а у прилог квалитету Тачијевог карактера цитирала и будућег председника САД – Џоа Бајдена који га је својевремено, док је био потпредседник САД описао као „косовског Џорџа Вашингтона“.

Сврха приступања суду није претрес нити изношење доказа или разматрање о невиности или кривици, сврха првог приступања је да се судија за претходни поступак увери да се оптуженом прочитају тачке оптужнице, да је он разуме и да се права оптуженог поштују, нагласио је судија Гију.

Тачи, који се терети за 6 тачака злочина против човечности и 4 тачке ратних злочина потврдио је да разуме оптужбе и да се не слаже ни са једном од њих.

„Поштовани суде, оптужница је без икаквог основа и ја изјављујем да нисам крив“, рекао је Тачи.

Тачијев бранилац, Дејвид Хупер, изразио је протест због тога што је како је рекао, одбрана касно сазнала за почетак поступка те цео тим није имао времена да се окупи. За почетак поступка сазнали су, како је рекао, у среду увече.

Бранилац: Где су оптужбе за крађу органа?
Хупер је критиковао и то што како је навео, оптужница која је предочена, није довољно информативна у облику у ком је предата одбрани.

Рекао је да је одбрана била упозната да оптужница постоји у јуну, када је тужилаштво то и објавило али да је ово прва прилика коју је одбрана имала да се изјасни о оптужници.

„Тачи се изјаснио да није крив, а желим и да буде јасно да он одбија цео изглед овакве оптужнице“, рекао је његов бранилац.

Приговорио је и то што у оптужници нема навода о Жутој кући.

„Гледајући оптужницу питамо где се налазе оптужбе о крађи органа што је био раисон д’êтре за оснивање овог суда“, запитао је, додајући да су те оптужнице биле на пола странице књиге Карле дел Понте, а потом и извештаја Дика Мартија који су били основ за оснивање суда.

Те оптужбе назвао је глупим и беспредметним, али и истакао да су оне такве каве јесу, искоришћене за оснивање овог суда.

Тачија је описао као „бабицу при рођењу суда“ сликовито дочаравајући његову кооперативност.

У прилог Тачијевом пуштању на слободу цитат Џоа Бајдена
Хупер је рекао и да је био изненађен хапшењем Тачија као и „начином на које је оно изведено“ и рекао да је одбрана требало да буде упозната са тим због чега је затражено да Тачи буде у притвору.

Најавио је да ће, чим одбрана добије те податке, поднети и захтев за привремено пуштање на слободу.

„Да ли овај човек заслужује да се налази овде притворен или не“, упитао је Хупер судију и затражио да, након што му је Тужилаштво „шапутало на уво“ већ шест месеци да и он каже нешто о томе ко је Тачи.

„Човек од интегритета, частан човек који је радио на остварењу мира и који не заслужује овакве оптужбе“, поручио је његов бранилац и у прилог томе цитирао делове из књиге америчког сенатора Боба Дола.

„Косово је прошло један невероватан пут и један човек је био од кључног значаја за развој овог бастиона демократије на Балкану. Тај човек је Хашим Тачи“, прочитао је део цитата у ком се даље наводи да је Тачи на преговоре о Косову дошао као непозната особа, а остао упамћен као рационалан човек који је убедио своје саборце да је потребан компромис.

Уз Боба Дола, Хупер је цитирао и будућег председника САД, Џозефа Бајдена, који је Тачија назвао „косовским Џорџом Вашингтоном“.

Хупер је негодовао и због тога што је Тачи у лисицама што је описао као срамно.

Тужилаштво: Дола и Бајдена позваћемо у судницу да питамо да ли су знали за ове оптужбе
Тужилаштво је најавило да ће поднети детаљно образложење о потреби да Тачи остане у притвору а у ком ће бити и информација о повезаности са мрежама које му могу олакшати да побегне, као и приступ довољним средствима.

Тужилац је посебно истакао следеће:

„Оног дана када је обавештен о томе да ће бити ухапшен он је помиловао двојицу људи који су 2012. године оптужени за убиство“.

У вези са цитатима Боба Дола и Џоа Бајдена, Тужилаштво је најавило да ће их позвати да у судници посведоче да ли су били упознати са оптужбама које се Тачију стављају на терет у тренутку када су те оцене о његовом карактеру износили.

Одбрана је навела да је цитате Дола и Бајдена узели само као пример.

15:14 – Уживо: Тачи приступа суду
Бивши косовски председник, Хашим Тачи, приступа први пут Специјализованим већима за ратне злочине у Хагу. Тачи, који се заједно са бившим косовским председницима скупштине, Кадријем Весељијем и Јакупом Краснићијем и шефом посланичке групе Самоопредељења, Реџепом Сељимијем, налази на заједничкој отужници за удружени злочиначки подухват, други је од оптужених који данас приступа суду.

Уживо пренос првог приступања суду Хашима Тачија можете пратити овде.

Раније у току дана, пред судију за претходни поступак изашао је и Јакуп Краснићи који се изјаснио да није крив ни по једној од 10 тачака оптужнице за ратне злочине, док ће Весељи и Сељими пред судију сутра и прекосутра.

Тачи ће данас бити упитан о хапшењу као и томе да ли су његова права при хапшењу и притварању испоштована, а биће затражено и да се изјасни о кривици за шта ће, уколико то не учини данас, имати рок од месец дана.

Судија за претходни поступак у овом, као и другим случајевима који су до сада били пред судом је Николас Гију (Ницолас Гуиллоу).

Оптужница против Тачија, Краснићија, Весељија и Сељимија поднета је судији на разматрање 24. априла, а потврђена 26. октобра. Потврђена је међутим, ревидирана оптужница коју је тужилаштво предало изнова суду 24. јула, неколико дана након што је Тачи четири дана за редом испитиван у Хагу.

Део потврђене оптужнице против Тачија, Сељимија, Краснићија и Весељија, а који је доступан јавности, редигован је ради очувања тајности и та оптужница потврђена је 30. октобра.

Према наводима из оптужнице, четверац је означен као део групе која се терети за удружени злочиначки подухват односно ратне злочине „незаконитог или произвољног хапшења и лишавања слободе“, „суровог поступања“, „мучења и убиства“, као и злочини против човечности, као што су „затварање, други нехумани поступци, мучење, убиство, присилни нестанци лица и прогони“.

Тачију и осталима се, као учесницима у удруженом злочиначком подухвату, на терет ставља да су ове злочине извршили над најмање 407 заробљеника у 34 притвора ОВК широм Косова као и у Кукешу и Цахану у северној Албанији и најмање 98 убистава. Ове злочине оптужени су вршили над цивилима и лицима који нису учествовала у непријатељствима најраније од марта 1998. до септембра 1999, стоји у оптужници.

Истог дана када је и потврђена оптужница, 26. октобра, издати су и налози за хапшење све четворице окривљених. Они су међутим ухапшени тек 4. односно 5. новембра. Краснићи је ухапшен у својој кући 4. новембра након 10-часовног претреса и истог дана је пребачен у Хаг, док су се Тачи, Весељи и Сељими предали ЕУЛЕX-у сутрадан. Претрес њихових кућа обављен је 6. новембра.

Тачи је поднео оставку на место председника Косова непосредно пре него што се 5. новембра предао ЕУЛЕX-у, а недељу дана након што му је потврђена оптужница и издат налог за хапшење.

Тачијев адвокат је Дејвид Хупер (Давид Хоопер).

Извор: Коссев

Фото: Коссев