Група грађанских активиста и српских невладиних организација са Косова данас је упутила заједнички апел мисији НАТО-а на Косову у ком траже да КФОР успостави контролне пунктове испред институција које пружају услуге већинском становништву на Северу.
У синхроној акцији Косовске полиције у све четири општине Северу затворени су објекти у којима су функционисале преостале српске институције, пре свега општинске службе, али и Канцеларија за КиМ, Пензиони фонд, јавно комунално предузеће. Затворена је и зграда Привременог општинског органа Косовске Митровице, годину дана након што су одузете и зграде ових органа у преостале три општине на Северу.
Истовремено, јуче су затворене и просторије у којима се веровало да су општинске службе измештено функционисале претходних месеци.
Иако Косовска полиција тврди да није саставни део операције, полиција је јуче ушла и у котларницу КБЦ у Косовској Митровици, где је, како је КП саопштила, пронашла војну јакну, ранац, неколико шаржера, два ножа и футролу за ловачко оружје.
У претресу укупно осам објеката (без котларнице), у све четири општине, затворена су четири – два у Северној Митровици, те по један у Звечану и Лепосавићу. У Зубином Потоку, како је потврдила КП у Северној Митровици, нису пронашли службе које су тражили.
Из пломбираних објеката претходно су изнешени опрема и документација, пре свега рачунари.
На сличан начин раније овог месеца затворене су, међутим, и Поште Србије, претходно и преостале финансијске институције РС. Пре тога, укинут је промет динара, пререгистрована су возила са КМ на РКС, поништене српске возачке дозволе, и више од годину дана траје забрана увоза српске робе.
Уз напуштање косовских институција пре две године, са затварањем ових српских у којима су махом били запослени Срби, процене су да је на хиљаде људи на Северу сада остало без својих физичких радних места.
Међународни званичници, укључујући САД и ЕУ, иако је ЕУЛЕX јуче био присутан на терену као и унутар најмање једне од јуче пломбираних институција, осуђују како кажу једнострану акцију косовских власти.
Тврде да ни ова акција није била координисана са њима и забринути су за српску заједницу на Косову. Приштину упозоравају да ће овакви њихови кораци утицати на њихове односе.
А по први пут јуче, Американци су споменули „сталну владину инструментализацију Косовске полиције за спровођење некоординисаних акција“.
Полиција стављена у функцију испуњавања политичких идеја Самоопредељења
Група грађанских активиста и српских невладиних организација са Косова у заједничкој реакцији и апелу КФОР-у кажу да се Косовска полиција ставила у функцију испуњавања политичких идеја Покрета Самоопредељење.
Од КФОР-а траже да испред институција које пружају услуге српском становништву, успостави контролне пунктове:
„Након јучерашњих насилних акција косовске полиције која се ставила у функцију испуњавања политичких идеја Покрета Самоопредељење позивамо КФОР да хитно успостави контролне пунктове испред институција које пружају услуге већинском становништву на северу“.
Једино акције КФОР-а, сматрају, могу обезбедити мир и безбедност у српским срединама на северу Косова, али и да:
„Омогуће простор за политички дијалог под покровитељством Европске уније којим би се решила сва отворена питања у процесу нормализације односа“.
Боје се да би у супротном, наставак насилног понашања косовских институција, могао да доведе до несагледивих последица по живот Срба.
„У супротном, наставак насилног понашања косовских институција довешће до несагледивих последица по живот Срба у општинама са српском већином и већ нарушени статус мултиетничког Косова“.
Потписници апела су:
Актив
Центар за заговарање демократске културе – АЦДЦ
Центар за афирмативне друштвене акције – ЦАСА
Институт за територијални економски развој- ИнТЕР
Јована Радосављевић, грађанска активисткиња
Милица Андрић Ракић, грађанска активисткиња
Милица Радовановић, истраживачица
Марко Миленковић, грађански активиста
Сања Соврлић, новинарка