Далматински пеликани, главате морске корњаче, кристално чиста вода… Јадранска обала Албаније једно је од последњих нетакнутих подручја Средоземног мора. Обала која интересује инвеститоре попут Џареда Кушнера и његове супруге Иванке Трамп, ћерке бившег америчког председника Доналда Трампа.
Пројекат компаније “Аффинитy Партнерс” укључује изградњу луксузног хотела “Аман Ресортс” на острву Сазан. Према писању западних медија, Иванка Трамп је та која албанско острво жели да претвори у летовалиште за милионере, са луксузним вилама и погледима који одузимају дах. Ако се пројекат оствари, састојаће се од неколико десетина вила утопљених у стене Сазана. Собе у објектима “Амана” обично коштају око 1.400 долара по ноћењу, док за изнајмљивање виле цене почињу од 50.000 долара.
Да би ћерка Доналда Трампа трансформисала део историје са благословом албанске владе за коју је туризам камен темељац развоја земље, потребно да је се добије још неколико дозвола, али на обали се о томе говори као о већ готовој ствари.
“Журимо се да то почне зато што то покреће ланчану реакцију за привреду града”, рекао је градоначелник Валоне Ермал Дредха говорећи на променади где су изграђени хотели од када је Албанија постала нова хит туристичка дестинација на овој страни Средоземља – милион туриста слетело је у Тирану у јулу.
Обала Албаније, коју неки називају и “европским Малдивима”, поприште је правог туристичког бума. Албанија је прошле године забележлила четврти највећи пораст међународних долазака туриста, односно повећање за 56 одсто у односу на 2019. годину, показују подаци Светске туристичке организације, пише француски Монд.
У Сазану нема продавница са реквизитима за плажу, ни ресторана са менијима на више језика. Тренутно на том острву нема ничега. Дивље смокве, дудови, борови јарко зелене боје и тиркизна вода. Усред тог раја без воде и струје, хиљаде бункера, остаци зграда и заглушујућа песма цврчака.
Те руине су све што је остало од смештаја хиљада војника који су ту били за време социјалистичке диктатуре Енвера Хоџе, једне од најтежих, најзатворенијих и параноичнијих на свету. На тих 5,7 квадратних километара било је више од 2.000 војника са женама и децом, биоскоп, школа, болиница и залихе да остану одсечени од света шест месеци, док је у остатку Албаније фалило свега.
Логистичка главобоља
Или Мецај (78) је један од војника из Сазана. Он је ту провео 18 година живота, ту су му рођена деца, а његова жена је предавала у школи. Напустио је острво неколико месеци пре пада режима за којим он, као један од последњих, још има носталгију. Огромна већина албанског становништва из тог времена се сећа неимаштине, тајне емиграције по цену живота и надзора.
“Било је 2.840 бункера са тешким митраљезима и другим аутоматским оружјем. Било је и тунела и подземних инсталација, склоништа за смештај муниције и хране”, рекао је Мецај.
После пада режима острво је избегло уништење, али током колапса албанске привреде 1997. године, опљачкане су све резерве и војна складишта која су се тамо налазила. Поново је отворен за јавност тек 2015. године.
Стратешки лоциран на улазу у Отрантски канал који повезује Јадранско и Јонско море, острво је служило као испостава за све оне који су га освајали: Византијце, Млечане, Немце и Италијане. Још увек административно сматран војном зоном, током сезоне је свакодневно посец́ују туристи који долазе чамцима да посете кривудаве стазе и диве се једином становнику острва: малом сивом магарцу.
Нису процурили детаљи о томе како је изграђен луксузни хотел породице Трамп, само је неколико планова објављених на Инстаграму и наговештаја током једног интервјуа у јулу. Иванка Трамп је тада рекла да изолација острва чини то место драгуљем – и логистичком главобољом.
“Само доношење материјала на острво није лак задатак, али ми ц́емо то урадити”, обец́ава ц́ерка бившег америчког председника и новог кандидата, а све са “најбољим архитектама”.
Ако се планови Иванке Трамп и њеног супруга остваре, нико не зна да ли ц́е туристима ипак бити дозвољено да се тамо заустављају. Или ц́е бункери попримити друго лице, луксузних вила заштиц́ених од знатижељника.