Директорка Америчке агенције за међународни развој, Саманта Пауер, у склопу своје посете Косову обишла је и манастир Грачаница. Ово је српски православни манастир – један од најлепших које сам посетила, поручила је касно увече у петак. Исте вечери се на свом Фејсбук профилу огласио и косовски министар културе уз поруку – „Манастир Грачаница је културно и верско наслеђе од изузетног значаја у нашој држави“.
Саманта Пауер дошла је на Косово у четвртак, а након што је претходно боравила у Београду.
Из српске престонице је поручила да ће напредовање у процесу нормализације односа Београда и Приштине створити климу за инвестиције и помоћи обема привредама, али и читавом региону.
Пауер је након што је стигла на Косово казала да је оснивање Заједнице српских општина „апсолутно критичан корак који мора да буде предузет како би се осигурало да може да се настави са нормализацијом“.
Исту поруку пренела је и након састанка са највишим приштинским званичницима – косовским премијером и председницом, уз позив странама да интензивирају напоре ка нормализацији односа.
Пауер је током своје посете Косову обишла и манастир Грачаница.
„Налазим се у једном од најлепших манастира који сам икада посетила. Реч је о српском православном манастиру“, поручила је Пауер, уз подсећање да се налази на листи светске баштине УНЕСЦО-а од 2006. године.
„Када уђете унутра осетите духовност и културу и године традиције која је наслеђена“, нагласила је Пауер у видео клипу који је објавила на свом Твитер налогу касно увече у петак.
Подсекретар УН за мировне операције Жан-Пјер Лакро, који борави у посети Косову, такође је јуче обишао манастир Грачаница, али и џамију у Приштини.
Он се захвалио муфтији Трнави и епископу Теодосију на томе што су га примили, наводећи да су они посвећени промовисању мирног суживота.
Лакро се уједно јуче састао са челницима Српске листе у северном делу Косовске Митровице.
Исте вечери када и Пауер, текстом, али и видео објавом огласио се и косовски министар културе, Хајрула Чеку.
„Манастир Грачаница је културно и верско наслеђе од изузетног значаја у нашој држави“, поручио је овај званичник.
У видео клипу министарства којим руководи, смењују се кадрови манастира уз нарацију на албанском језику, али и превод на српском.
„Ово ремек-дело архитектуре, поред статуса правне заштите на Косову, налази се на УНЕСЦО светској листи“, поручио је и Чеку.
За разлику од америчке званичнице која је манастир означила као српски православни, Чеку је Грачаницу и остале верске објекте Српске православне цркве, поново дефинисао као „заједничко културно наслеђе“, користећи речи „православне цркве“.
„Заштита и промоција заједничког културног наслеђа негује међурелигијску хармонију, једну од препознатљивих вредности косовског друштва“, навео је.
Чеку поручује и да косовска влада остаје посвећена одржавању и рестаурацији „православних цркава“ на Косову, али и гарантовању одговарајућег нивоа безбедности за све.
„Овом визијом привлачимо посетиоце, развијамо туризам и помажемо привреди земље“, завршио је Чеку.