Покрет за одбрану Косова и Метохије

Аналитичари: Састанак у Вашингтону је корак ка коначном договору

Очекује се да ће сусрет косовског премијера Авдулаха Хотија и председника Србије Александра Вучиц́а, који би требало да буде одржан 4. септембра у Белој куц́и у Вашингтону, бити корак ка мировном споразуму Србије и Косова, али је нејасно о чему ц́е се тачно разговарати на овом састанку, кажу експерти за политичка питања Агон Малићи и Артан Мухаџири.
Позив лидерима Косова и Србије на састанак у Вашингтону упутио је саветник за националну безбедност председника САД Роберт О’Брејен.

Портпарол Савета за националну безбедност Џон Улиот рекао је да Сједињене Државе поздрављају разговоре између лидера Косова и Србије, називајуц́и их “важним”.

“Верујемо да је напредак у економским питањима, укључујуц́и отварање нових радних места и убрзање економског раста, први корак ка напретку у мировном процесу”, рекао је Улиот за Радио Слободна Европа.

Политички аналитичар Агон Малићи за Радио Слободна Европа наводи да су досадашње изјаве косовских и српских званичника створиле утисак да су обе стране збуњене у вези са конкретним питањима за које се очекује да ц́е се постиц́и договор.

Према његовим речима, ситуација о ономе о чему ц́е се разговарати у Вашингтону је врло нејасна и можда је, како каже, недостатак транспарентности намеран, како би се спречио проток информација.

Али, како каже, изјава портпарола Савета за националну безбедност Џона Улиота наговештава да би на састанку 4. септембра у Вашингтону могли да постоје конкретни договори у вези са подстицајем и економским пројектима.

Малићи не искључује могуц́ност да ц́е део споразума укључивати и политичке обавезе странака, мада остаје нејасно јесу ли странке добро припремљене за састанак у Вашингтону.

„Ово је тешко судити због недостатка транспарентности. Али, с обзиром на брзину када је сазван састанак, мало је тешко разумети да се за овај временски период може произвести нешто веома значајно, осим ако није ограничено на економска питања или ако се ради о припремљеним материјалима раније и о којима немамо података. Али генерално, делује довољно исхитрено и нејасно да се могу предвидети многи сценарији. Чак ни људи који су генерално обавештени о процесу не знају шта да мисле о томе”, рекао је Малићи.

Политички аналитичар Артан Мухаџири, говорец́и за Радио Слободна Европа, оцјењује да генерално постоји недостатак транспарентности у вези са оним о чему ц́е бити речи на састанку 4. септембра у Вашингтону.

Према његовим речима, последња фаза разговора између Косова и Србије не може бити само за економска питања јер је, осим тога, “спор између две земље политичко и историјско питање, као и велики утицај на геополитику и геостратегију региона”.

Како каже, америчко инсистирање на коме ц́е се разговарати само о економским питањима може бити само својеврсно оправдање и својеврсна тенденција ублажавања ставова странака, Косова и Србије, који су у супротном контексту потпуно супротни постизању мирног решења.

“Очигледно је да ц́е обе стране морати да прихвате међусобне услове и да направе значајне компромисе, ако желе да постигну договор. Стално спомињање економских питања врши се како би појединачна мишљења имала неку врста очекивања за побољшање њиховог благостања у односу на оне компромисе, који ц́е морати да буду направљени”, нагласио је Мухаџири.

Трампово присуство на састанку, права прилика

Састанак између челника Косова и Србије у Белој куц́и првобитно је био заказан за 2. септембар. Али, одложен је за два дана касније.

Председник Србије Александар Вучић изјавио је 22. августа да на овом састанку „постоји могуц́ност да се амерички председник Доналд Трамп појави“, у случају да се стране око тога договоре, наводи Индекс онлајн.

Малићи оцењује да је потпуно реално очекивати присуство председника Трампа на састанку лидера Косова и Србије у Белој куц́и.

Према његовим речима, постоје покушаји администрације предсједника Трампа да објави неке од својих вањскополитичких успеха током кампање за предсједничке изборе у САД.

Посредовање мировног споразума, према Малићију, у складу је с наративом који председник Трамп жели да представи у својој кампањи за председничке изборе.

Међутим, верујем да ц́е то зависити и од тога око чега се странке договарају и можда Трампово присуство администрација користи у неком облику као својеврсни подстицај за странке да постигну неку врсту договора, чак и нешто што, напросто, може изгледати добро у јавном мишљењу, а не нужно и нешто што је вероватно такође суштинско. То, међутим, барем за мене, остаје прекривено великом мистеријом, тако да не бих искључио никакав материјални договор, рекао је Малићи.

Аналитичар Мухаџири такође види као реалну могуц́ност да председник Трамп буде део састанка лидера Косова и Србије.

Према његовим речима, два су разлога за такву прилику. Како каже, Трампово присуство дало би пуно више тежине дијалогу, као и америчком присуству и утицају у њему.

Такође би, како оцјењује, било корисно за председника Трампа у последњем периоду кампање за председничке изборе у САД.

“Ово су последњи месеци када председник Трамп може да постигне спољнополитички успех на Балкану и то би му одговарало да има позитиван учинак. Међутим, апсолутно је јасно да од овог састанка не можемо очекивати коначан договор. Не можемо очекивати никакво коначно решење овог питања, јер не постоје стварни предуслови за тако нешто. Међутим, може доц́и до помака према коначном напретку”, рекао је Мухаџири.

Аналитичар Малићи каже да је у вези са састанком у Вашингтону ћутање Европске уније и истовремено одређени напори за координацију косовске стране са неким европским престоницама прилично индикативни.

Према његовим речима, ово ствара утисак да за састанак у Вашингтону може да постоји координација косовске стране са важним европским земљама.

Што се тиче припреме косовске стране за састанак у Вашингтону, пре неколико дана, бивши косовски премијер Рамуш Харадинај изјавио је да би „на састанку 2. септембра у Вашингтону Косово требало да постигне коначни споразум са Србијом“.

Премијер Хоти данас је позвао на састанак лидере странака владајуц́е коалиције, на коме ц́е их, између осталог, како је рекао, информисати о дешавањима у процесу дијалога, као и о очекивањима од састанка у Вашингтону.

Kosovo Online