Покрет за одбрану Косова и Метохије

Андреас Шидер: Идеја дијалога је да причате о свему, али Курти је у праву што му је то на четвртом месту приоритета

(Извор: Kosovo Online)

Шеф делегације Социјалдемократске партије Аустрије (СПО) у Европском парламенту Андреас Шидер у интервјуу за Косово Онлајн наводи да би боља сарадња између Србије и Косова била пожељна, али и да нова влада у Приштини сада започиње процес реформи.

Шидер истиче да је веома битно да се ради на “домаћим питањима”, али и да је то добар предуслов за наставак разговора између Косова и Србије.     
 
Аљбин Курти је недавно навео да за наставак дијалога са Београдом има четири принципа, међу којима је и питање ратне одштете. Истакао је и да нема потребе да се разговара о успостављању ЗСО. Како је онда могуће наставити дијалог?
 
Мислим да идеја о дијалогу подразумева да причате о свему и наравно да обе владе такође имају обавезу према домаћим медијима и окружењу. Тако да су неки интервјуи више посвећени људима код куће, неки више међународној заједници. Искрено видели смо много корисних, али и некорисних интервјуа на Балкану. Требају нам политичари који иду даље са стварима и морам да верујем да Аљбин Курти започиње праве реформе које раније нису рађене. Ово је важно, људима је мука од тога да структуре у земљи не раде за њих, тако да ако људима дате перспективу и дијалог са Србијом ће бити лакши, јер онда причате на бољем нивоу једни са другима.

Нови косовски премијер је навео да му је дијалог на четвртом месту приоритета. Како гледате на то?     
 
Прочитао сам ту изјаву и пријатељи су ме питали о чему се ту ради. Мислим да је Курти у праву. Морате прво да ,,испоручите“ својим људима код куће, ту пре свега мислим на економске и социјалне реформе, као и борбу против корупције. У прошлости су ови разговори коришћени као изговор од стране политичара да због дијалога не могу ништа да ураде код куће и сада сам срећан што имамо политичара на Косову који ради на домаћим питањима. Ово је предуслов за добре разговоре. Важно је рећи да су Балкан и дијалог између Приштине и Београда европска агенда. ЕУ мора да се додатно да се потруди и да буде присутна у региону како би разговорили били плодоносни. Када смо прошле године видели „чудног европског председника“ како се меша у дијалог, то није пуно помогло.
 
Уколико се у косовском парламенту не изабере нови председник, Косово ће поново морати на изборе, а неке странке су већ најавиле да неће бити присутне у скупштини приликом гласања. Како гледате на то?          
 
Искрено, не свиђају ме се те игре које некада играју политичари, и то кажем без оптуживање левице или деснице или шта год. Уколико сте озбљан политичар који жели да служи својој земљи, без обзира да ли сте у власти или опозицији, морате да омогућите да земља функционише. Апелујем на све да не блокирају избор председника са овим игрицама. Заузмите јак став ако сте унутар опозиције, али унутар парламента. Био сам током каријере и власт и опозиција, али место где се политички боримо јесте парламент.

На Косову су прилично разочарани изостанком визне либерализације. Ваш коментар?
 
Европски парламент жели визну либерализацију за Косово. Тражили смо од земаља ЕУ тражили да прекину блокаду визне либерализације. Зашто? Имате младе генерације на Косову које желе да путују, стичу пријатеље, почињу каријере у иностранству, живе европски сан. Ако желимо европски Балкан морамо да решимо питање виза.

Многи политичари и аналитичари очекује од нове администрације САД да притисне Србију када је у питању дијалог са Приштином. Да ли ће се то заиста догодити?
 
Оно што очекујем, драго ми је што се САД не повлаче, треба нам транс-атлантско братство које ради на овим питањима. И да се разумемо, никада није у вези притискања некога, јер на крају дијалог ради само кад се ситуација разуме.
 
Да ли дијалог траје предуго?      
 
Траје предуго. И није лако, јако је компликовано питање, али наравно, имам осећај да политичари у прошлости нису размишљали унапред, били су срећни тренутном ситуацијом. У Београду и у Приштини, јер је био наратив да су увек желели да се криви она друга страна, јер нису могли да иду даље у својим земљама и да се медијска ситуација погоршавала као у Србији и друга питања. Надам се да сада имамо шансу, и да је у интересу обе стране да се нађе решење.        
 
Један од услова Аљбина Куртија за наставак дијалога је решавање питања несталих особа (прим. аут. 1.645 особа се сматра несталим од чега око 420 Срба), али шта ће Влада Косова учинити да се реши питање питање несталих Срба на Косову?
 
Недавно смо обележили годишњицу Сребренице. Балкански ратови су донели толико туге породицама, у свакој нацији, у свакој држави, на индивидуалном нивоу, многи су изгубили своје најдраже. Можда је ово стартна тачка за разумевање. Ово мора бити урађено, али и мора да се разуме да за ове ствати треба времена. Мора се и причати о историји, иако није лако, али је важно. Када год сте на Балкану имате пуно историје да решите.
 
Како гледате на повезивање питања Косова и Републике Српске, односно БиХ. Да ли видите повезаност ова два питања?       
 
Разумем одакле то долази, јер је Босна у компликованој ситуацији него чак и питање Београда и Приштине. Мислим да није добро решење, јер се игра на национални аргумент. Разумем, али нисам велики фан ових питања.

Извор: Kosovo Online