Покрет за одбрану Косова и Метохије

Бисљими о отварању моста: ЕУ прети додатним мерама ако се примене споразуми којима су посредовали

Фото: КоССев

Заменик косовског премијера, Бесник Бисљими, казао је данас да отварање моста на Ибру у Митровици није унилатерална одлука Владе Косова нити нерешено питање дијалога. Осврнуо се на посету изасланика ЕУ за дијалог Београда и Приштине Косову, 19. јуна, тврдећи да му је Лајчак тада препоручио разговор са локалним Србима о отварању моста уколико Косово не жели поново да расправља о овом питању у Бриселу. Каже и то да сада ЕУ прети Косову додатним мерама, и то зато што треба да се примене споразуми којима су сами посредовали. 

Бисљими је нагласио да је отварање моста основни услов споразума којим је посредовала ЕУ.

„Поред тога, план имплементације ЕУ од 5. августа 2016. године сматра отварање моста ‘симболом нормализације односа између косовских Срба, косовских Албанаца и других заједница’“, написао је овај званичник на мрежи X.

Цитирао је потом извештај Европске Комисије за Косово из 2020. године.

„Радови на мосту у Митровици су завршени и мост треба да се отвори за саобраћај без даљих одлагања или препрека.“

Ово је, каже, формулација ЕУ, али наглашава да је споразум постигнут између Приштине и Београда.

Тврди и то да му је изасланик ЕУ за дијалог Београда и Приштине, Мирослав Лајчак, током последње посете Косову 19. јуна, препоручио да о отварању моста разговара са локалним Србима, уколико Косово не жели да се ово питање решава у Бриселу.

„Током своје последње посете Косову 19. јуна, када је разговарао о мосту у Митровици, Лајчак је изјавио да, уколико Косово не жели поново да расправља о овом питању у Бриселу, треба да разговара са локалним Србима на северу о могућим безбедносним импликацијама и њиховим повезаним забринутостима“.

Наводи и то да је Квинта затражила техничке инспекције моста. Обе препоруке, кажу, испуњене су, а сада ЕУ „прети“ додатним мерама ако се примени споразум којим је посредовала.

 

У извештају Европске комисије за Косово за 2023. годину, у вези са питањем митровичког моста, наведено је да су радови одавно завршени и да се очекује да ће се Србија „конструктивно ангажовати“ како би се мост могао несметано пустити за саобраћај, али и то да: „Свака одлука о отварању моста мора бити усаглашена и координисана у Дијалогу, такође је наглашено.

 
Отварање моста на Ибру после 25 година?

 

У току су напори косовских власти да после 25 година отворе главни мост на Ибру.

Баш о овом питању разговарао је синоћ косовски премијер Аљбин Курти са командантом КФОР-а, Озканом Улуташем.

Курти, који се јуче јавно успротивио позиву да се о мосту разговара у Бриселу, наводећи да је то „косовско питање“, јер је „у Бриселу закључено 2017. године“, казао је команданту КФОР-а да је отварање „исправна, неопходна и корисна ствар“.

Састанку су претходили наводи америчког амбасадора у Приштини који се успротивио отварању моста у овом тренутку, односно казао да постоји реалан ризик и да би то могло да утиче на локалну заједницу, али и на безбедност војника НАТО-а, укључујући и америчке војнике.

„Ко угрожава америчке војнике на Косову не припада Косову, нити ц́е припадати Косову“, реаговао је у међувремену председник опозиционе ААК, Рамуш Харадинај, критикујући власт у Приштини.

Непосредно пре састанка стигла је и потврда косовског министарства инфраструктре да је достављен прелиминарни извештај о носивости конструкције моста након прошлонедељних тестирања, те да је закључено да је исти стабилан, издржљив и функционалан.

Са друге стране, јуче је група жена са Севера на мосту Карабињерима уручила петицију коју је, како су навели, потписало више од 400 жена у року од 24 сата, а којом од команданта КФОР-а захтевају да не отвори мост.

Срби су се на прошлонедељном протесту, недалеко од овог моста акламацијом изјаснили да су против његовог отварања.

(КоССев, 14.08.2024)