Покрет за одбрану Косова и Метохије

Божури да нам васкрсну – догодине у Призрену! У Санкт-Петербургу отворена Међународна ликовна изложба, посвећена Видовдану

Друштво руско-српског пријатељства и Школа српског језика „Академија Србија“ из Санкт-Петербурга организовали су 28. јуна 2023. године традиционалну Видовданску светковину, посвећену чувеној Косовској бици и њеном значају за српску историју и српску културу.

Овогодишња манифестација, која је у центру северне руске престонице окупила Србе из дијаспоре и Русе, који воле српски народ, почела је отворањем Међународне ликовне изложбе под називом „Божури да нам васкрсну – догодине у Призрену“. У изложби је узело учешће више од стотину деце и одраслих, који су током протеклих неколико месеци слали на адресу Друштва руско-српског пријатељства своје ликовне радове, посвећене божуру, као једном од највећих косовских симбола. Дирљиви цртежи малишана предшколског и ђака школског узраста, као и оригиналне уметничке творевине старијих, међу којима има и студената Ликовних академија, месецима су пристизали из различитих градова – Београда, Санкт-Петербурга, Москве, Новог Сада, Доњецка, Косовске Митровице, Сочија, Бања Луке, Севастопоља, Никшића, Краснодара, Подгорице, Грачанице, Ростова на Дону, Кикинде, Јекатеринбурга, Сремских Карловаца, Казања, Апатина, Нижњег Новгорода, Сомбора, Источног Сарајева, Чачка, Перта (Аустралија)… Тако су међу јарким косовским божурима у просторијама Друштва руско-српског пријатељства у Санкт-Петербургу засијали сунцем окупани стари српски манастири – Дечани, Грачаница, Девич и Зочиште, оживели легендарни косовски јунаци – Цар Лазар и Царица Милица, Милош Обилић, девет браће Југовића, Косовка девојка… Многе композиције садрже и одломке из српских епских песама, као и стихове из лире познатих књижевника – Милана Ракића, Јована Јовановића Змаја, Јована Дучића, Десанке Максимовић, Матије Бећковића… Од одабраних ликовних радова направљена је специјална серија оригиналних разгледница, које су учесници скупа могли уз речи подршке и охрабрења наменити руским војницима у зони Специјалне војне операције, куд су разгеднице после вечери биле послате. Због великог интересовања добротворна акција Друштва руско-српског пријатељства под називом „Разгледница за браниоца“ биће одржана у још неколико наврата.

У концертном делу програма после уводних речи оца Александра, настојатеља Храма Свештеномученика Харлампија, који је благословио овај свечани скуп, окупљенима се обратила Драгана Дракулић-Пријма, руководилац Школе српског језика „Академија Србија“ и потпредседник Друштва руско-српског пријатељства. Она је кроз занимљиву игру у форми питања и одговора и уз одломке из чувених дела српске књижевности, подсетила присутне на митове и легенде везане за Косовску битку, истакла значај тог судбоносног догађаја, који је определио читав даљи ход српске историје и обликовао самосазнање српске нације. На крају свог излагања Драгана Дракулић-Пријма је нагласила да је данас српски народ на Косову и Метохији изложен невиђеном терору. У јужној српској покрајини, коју су уз помоћ западних сила окупирали албански сепаратисти, због паралисаности српских власти или пак њиховог прећутног одобравања, уништавају се бисери српске средњовековне културне баштине и сведочанства вековног пристуства Срба на овим просторима, а српском народу на Космету се одузимају најосновнија људска права и слободе – говора, кретања, вероисповести, па и самог постојања.

„Основни циљ наше изложбе је очување историјског сећања на Косовску битку и Косовски завет. Жеља нам је да повежемо Србе у расејању и покажемо нашем народу на Косову и Метохији, где имамо много пријатеља, да смо свим срцем уз њих. Посебно смо срећни што су у манифестацији узела учешће деца са Донбаса, која су нам послала своје предивне радове. За то дугујемо захвалност директору, педагошком колективу и ђацима школе број 45 из Доњецка. Ако погледате цртеже деце са Космета и из Малорусије видећете да је у њима много заједничког – пуни су светлости, љубави, топлине и наде! Сваки од цртежа говори о томе да ће васкрснути божури на тим напаћеним словенским земљама! Наша деца верују у то! То је оно што их обједињује! И ми сви живимо за тај дан! Данас је Србима на Косову и Метохији много тешко. Можда чак, у неком смислу, теже него икад, јер их издаје српска власт. Али њено је „за малена царство“… Ми не смемо пасти духом, као што ни наши преци нису! Морамо се сви борити за очување Косова и Метохије у саставу Србије! „Није све изгубљено – кад је изгубљено све!“ – речима, које је написао песник Рајко Петров Ного, завршила је своје излагање Драгана Дракулић-Пријма.

У оквиру културно-музичког програма на овогодишњој Видовданској светковини чланице ансламбла Друштва руско-српског пријатељства „Даница“ – у саставу Ана Бочкарјова (солисткиња), Александра Пријма (клавир) и Татјана Пријма (фрула) – извеле су неколико косовских песама: „Уснила је дубок санак“, „Црвен цвете“, „Оро“, „Видовдан“, „Гора“. Музичким нумерама обрадовали су присутне и студенти треће године Руског државног института сценских уметности, који су отпевали „Сини јарко сунце са Косова“ и „Ово је Србија“. На вечери су звучали и бесмртни стихови Ђуре Јакшића „Отаџбина“ (Лука Штевин) и Десанке Максимовић „Србија је велика тајна (Тамара Томић). „Пркосну песму“ Добрице Ерића извела је Амела Вученовић, доцент катедре режије и глумачког мајсторства позоришта лутака Руског државног института сценских уметности. На крају свечаности учесници су добили захвалнице и дипломе од председника Друштва руско-српског пријатељства Ивана Пријме. 

Тако су ове године божури васкрсли у Русији! А догодине – у Призрену!