Покрет за одбрану Косова и Метохије

Врховни суд онемогућио Куртију да се кандидује: ЛВВ, Османи и ААК се противе, Хоти подржава

Фото: Коссев

Врховни суд Косова одлучио је да не потврди кандидатуру лидера Самооопредељења, Аљбина Куртија, и још два члана ове странке за предстојеће изборе. Упркос томе да сада дефинитивно Курти неће бити кандидат за посланика, ова странка се и даље нада подршци више од 50 одсто бирача 14. фебруара. Након одлуке Врховног суда подршка ЛВВ, стиже од в. д. председнице, Вјосе Османи, али и Рамуша Харадинаја. Са друге стране, тренутни премијер оцењује да Курти осим што није имао право да буде посланик, нема право ни да буде премијер.

ЛВВ: Настављамо ка победи

Одлука Врховног суда у супротности је са пресудом Уставног суда, поручују из Самоопредељења.

„Избори ће бити одржани 14. фебруара, иако се чине напори да се они онемогуће. Апел Уставном суду дао би наду овим напорима. Наша листа са 110 кандидата кандидује се на референдуму 14. фебруара. Настављамо са нашим активностима ка победи“, поручили су из ове странке.

Лидер ЛВВ, Аљбин Курти јуче је, коментаришући одлуку Врховног суда рекао да ће о наредним корацима одлучити оног тренутка када им буде прослеђен цео текст одлуке.

Самоопредељењу сада једино преостаје да поднесе жалбу Уставном суду, али то нема утицаја на одлагање или неодржавање избора, у задатом року.

Самоопредељење је претходно најавило да ће се у случају непотврђивања кандидата од стране Врховног суда, обратити и Уставном суду.

 

Иако није потврђен као кандидат за посланика, Курти ипак очекује „убедљиву победу“, тј да Самоопредељење са својом листом 14. фебруара освоји више од 50 одсто гласова бирача.

Хоти: Курти није имао право да буде посланик, али ни премијер

Позивајући се на одлуку Уставног суда којом је срушена актуелна влада, њен председник, Авдулах Хоти, оценио је да лидер Самоопредељења не би требало да обавља функцију посланика, али ни премијера.

“Они који имају проблем са законом нису смели да обављају јавне функције. Ако погледате одлуку Уставног суда, видите да претходни премијер није имао право да буде ни посланик ни премијер”.

Хоти каже да нема ништа против ниједног кандидата на изборима, али под условом да тај кандидат нема проблем са законом.

Харадинај: Забрана кандидатуре главном опозиционом лидеру не доприноси демократији

За разлику од Хотија, лидер Алијансе за будућност Косова, Рамуш Харадинај, сматра да забрана кандидатуре, како је рекао, главном опозиционом лидеру Аљбину Куртију, не доприноси демократији.

Врховни суд Косова делимично је усвојио и жалбу ове странке и противно одлуци ИПЖП, потврдио једног од укупно три „спорна“ кандидата, Шемседина Дрешаја.

Међутим, како Харадинај каже, ово је за ААК само упола добра вест, док је осталим кандидатима „учињена неправда“.

Османи: Курти постаје нови премијер вољом бирача

Лидер Самоопредељења, Аљбин Курти, постаће нови премијер вољом бирача, порука је в. д. председседнице Косова, Вјосе Османи, након одлуке Врховног суда.

„Историјски гледано, у народу избори имају две функције, да казне начин управљања и да отворе ново политичко поглавље. Политички преокрети захтевају посвећеност и храброст. На изборима 14. фебруара храброшћу и вољом бирача, Аљбин Курти ће постати премијер“, кратко се путем друштвених мрежа огласила Османи.

Османи заједно са неколико кандидата своје Грађанске иницијативе наступа на листи Самоопредељења на предстојећим изборима.

Крамон: Поштовати одлуку суда

Одлуку Врховног суда прокоментарисала је и известитељка за Косово у Европском парламенту, Виола фон Крамон. Позвала је све странке на њено поштовање.

„Након одлуке Врховног суда да забрани Аљбину Куртију да учествује на ванредним изборима, желим да нагласим да све политичке партије на Косову морају да поштују одлуку Врховног суда и надам се да ће у наредним недељама направити коректну кампању“, наводи се у објави на Твитеру.

ЦИК: Поступићемо у складу са одлуком Врховног суда

Централна изборна комисија потврдила је синоћ да ће да поступи у складу са одлуком Врховног суда Косова.

Очекује се да ће се састанак ЦИК-а на ком би се формализовала одлука о потврди конкретних кандитура одржати данас.

Пет жалби политичких странака стигло је на адресу Врховног суда Косова након одлуке Изборног панела за жалбе и представке да не потврди поједине кандидате за посланике ових странака.

Врховни суд Косова одлучио је јуче да делимично уважи жалбе Самоопредељења и ААК и омогући појединим члановима ових странака да се, противно одлуци ИПЖП, кандидују за посланике.

Врховни суд је наложио ЦИК-у да кандидате Самоопредељења Љибурна Аљиуа и Љабиноту Деми Муртези стави на листу кандидата за посланике, а који су претходно одлуком ИПЖП скинути са ове изборне листе због тога што су у претходне три године били правоснажно осуђени.

Делимично је прихваћена и жалба ААК, Рамуша Харадинаја, те је Врховни суд наложио ЦИК-у да потврди кандидата Шемседина Дрешаја, а док је одбијен део жалбе ове странке који се односио на још два кандидата ове странке, који претходно нису потврђени од стране ИПЖП.

Веће Врховног суда је уједно одбило као неосноване жалбе Ашкалијске странке за интеграцију, Нове демократске странке и НИСМА-е чији посланици такође претходно нису потврђени од стране ИПЖП.

Извор: Коссев