Научни сарадник Балканолошког института Игор Вукадиновић очекује да би након препоруке Ђузепа Бореља ЕУ овог лета и формално могла да укине казнене мере Косову, али да су оне од почетка имале симболичан значај.
“Те мере против су од почетка имале симболичан значај. Оне су требале да представе тренутни израз незадовољства европске бирократије понашањем Аљбина Куртија и због тога су и уведене. Међутим, далеко од тога да постоји озбиљна намера Запада да угрози своју политику подршке националним интересима Албанаца и подршке изградњи косовске државности. То је дугорочни курс Запада, као и дугорочни курс и пријатељство и наклоњеност интересима косовских Албанаца”, рекао је Вукадиновић за Косово онлајн.
Коментаришући предлог Бореља за укидање мера које је ЕУ увела Косову, Вукадиновић оцењује да оне од почетка нису биле у рангу санкција.
“Те мере од почетка нису биле озбиљне, нису биле праве санкције које би наштетиле косовској привреди и другим друштвеним интересима. Због тога је и очекивано да током лета, када пажња јавности мало сплане, да те мере и формално буду укинуте”, навео је Вукадиновић.
Он је оценио да укидање ових мера неће додатно пореметити дијалог Београда и Приштине јер се чини да се све чешће говори о статусним питањима.
Наглашава да је највећи проблем што се питање формалног признања повезује са формирањем ЗСО.
“Чини се да су главни уступци већ учињени и није остало око пуно тога да се преговора због чега се све чешће и отварају такозване статусне теме: питања формалног признања које се повезује са ЗСО иако би та заједница требало да буде потпуно одвојена тема на коју су се косовске власти обавезале још Бриселским споразумом и осталим споразумима. Чак и то се сада користи за уцену и условљавање Србије”, казао је Вукадиновић.