Фотографија коју је пре два дана, на годишњицу 17. Марта, објавио председник Србије, Александар Вучић и даље је једна од најактуелнијих тема у Приштини. Мапа територије Косова обојена у бојама заставе Србије изазвала је многобројне критике приштинских званичника. Међу њима и питање Вучићу: „да ли ти недостаје НАТО бомбардовање“! Стигла је реакција ЕУ – која позива да се не ради ништа што штети нормализацији односа, али и Канцеларије за КиМ – која критике из Приштине види као „хистеричан напад“ на председника Србије и његову „политику мира“.
Током обележавања годишњице 17. Марта – највећег етничког насиља које се догодило на КиМ-у после уласка међународних војних и цивилних снага, председник Србије, Александар Вучић је из Београда поручио – „Косово није наше бреме, већ наш крст. А са крста се боље, него испод њега, види васкрснуће“.
Иста порука потом је објављена на званичном Инстаграм профилу председника Србије, уз фотографију мапе територије Косова обојене у бојама заставе Србије и са званичним грбом.
Уз фотографију, објављен је и следећи текст:
„Србија данас није слаба, не прети, али и не заборавља, и неће допустити да се 17. Март понови. Запамтили смо и научили сваку лекцију у којој смо били губитници, сваку у којој смо били неми на сопствене жртве, сваку у којој смо били спремни да заборавимо. Знамо шта се дешавало и то називамо правим именом – погром“.
Објаву су пратили коментари албанских корисника Инстаграма попут „Косово је Албанија“, али и реакције политичких званичника из Приштине.
Бивша амбасадорка Косова у САД, Вљора Читаку, видела је Вучићеву објаву као „вербалну агресију“ и поручила да би због ње требало да буде кажњен.
Бивша главна приштинска преговарачица у дијалогу који се води у Бриселу, Едита Тахири, поручила је Вучићу „‘изгледа да ти недостаје НАТО бомбардовање“.
„Вучићева Србија је иступила са новим провокацијама против Косова, показујући његово хегемонистичко мишљење. Једанпут, током дијалога у Бриселу, када је он провоцирао на сличан начин, ја сам ми одговорила рекавши – ‘изгледа да ти недостаје НАТО бомбардовање’. Поново му то кажем!“, поручила је Тахири.
Лидер ПДК, Енвер Хоџај, видео је објаву као израз „мржње према суседима“, а посланик Самоопредељења Арменд Муја, упоредио је Вучића са Милошевићем, и казао да он жели да врати Косово и Црну Гору „у орбиту српске доминације“. Критике су пристизале и од политичара у Албанији.
Огласио се и одлазећи косовски премијер.
„Изјава председника Србије, Александра Вучића, показује деструктван приступ који је наш северни сусед доследно имао у односу на Републику Косово, упркос бројним обавезама које је Србија, под ганцијама међународне заједнице преузела зарад мира, стабилности просперитета региона“, поручио је Авдулах Хоти у објави на Фејсбуку.
Приштински медији, осим што су преносили реакције политичара, затражили су и мишљење Европске уније о Вучићевој објави.
Приштински медији уједно су претходних дана преносили изјаву председника Србије током обележавања годишњице 17. Марта – „да неће дозволити да се 17. Март понови“, а неретки су били наслови да је реч о „претњи“ српског председника.
Стигао је одговор за Газету Експрес – да је Европска унија увек позивала стране да предузимају мере и дају изјаве које доприносе сарадњи и помирењу, а не обрнуто.
„Много пута смо током година говорили да би Косово и Србија требало да се уздрже од акција и изјава које су контрапродуктивне за процес нормализације односа“.
Реакција данас стиже и из Београда.
Огласио се директор Канцеларије за КиМ, Петар Петковић, који изјаве приштинских званичника види као „хистеричан напад на председника Србије“, који води „политику мира и компромиса“.
„Председник Вучић послао је јасну и једину тачну поруку да су Косово и Метохија неотуђиви и саставни део наше државе, а 17. март назвао правим именом – погромом. То је реалност коју политичари у Приштини итекако добро знају и истина коју нећемо прећуткивати“, поручио је Петковић.
Каже да је очекивао „екстремистичку реторику политичара из Приштине“, али и додао да од председника Србије никада неће моћи да добију „пузајуће признање Косова“.
„Што пре схвате да са Вучићем на такав начин не могу да разговарају, нити му се тако обраћају, то ће њима бити лакше. Србија никоме не прети и води политику дијалога и компромиса, али ће увек јасно и гласно заштитити своје националне интересе и без устезања подсећати на све злочине почињене над нашим народом“, поручио је Петковић.
Извор: КоССев