Ситуација у којој се налази Србије се променила на лошије након изјаве председника Руске федерације о Косову којом је, косовско питање поставио на другачији начин с циљем заштите руских интереса, оценио је вечерас српски председник. Каже да ће сада цео запад да тражи од Србије да иде брзо ка признању Косова да би ускратио Путинов аргумент да су Доњецка и Луганска Република постале независне на основу преседана Међународног суда правде приликом одлучивања о независности Косова.
Управо је завршено дугонајављивано обраћање Александра Вучића у згради Председништва Србије о „великим проблемима“ са којима се Србија суочава и „никада већем притиску“ у вези са Косовом.
Преседник Србије најавио је обраћање о овим темама пре недељу дана, али је оно одложено због одласка у Немачку и разговора са немачким премијером, министарком спољних послова, али и косовским премијером, Аљбином Куртијем.
Од доласка Куртија на власт број напада на КиМ увећан за 50 одсто
Своје обраћање поделио је на 10 тачака од којих се друга односила на косовско питање за које каже да је за Србију најважније.
„Од када је на власти Аљбин Курти имамо за 50 одсто увећан број међунационалних инцидената и за 50 одсто увећан број напада на Србе на КиМ. Укупно их је било 128 током 2021. године. На то готово нико није реаговао“, поручио је Вучић.
Каже и да се Србије суочава са „непримереним притисцима и оценама“, у вези са свим што се дешава на КиМ-у:
„Свакодневним кршењем норме међународног права, брисањем Резолуције 1244, лицемерним односом дела западног света који се позива на Резолуцију Уједињених нација а истовремено Резолуцију 1244 не поштује“.
Курти у Бриселу није хтео дијалог, а ни заједничко саопштење
Оценио је да дијалог са Приштином готово да не постоји.
Каже да је у претходном периоду водио важне разговоре са представницима међународне заједнице о Косову, али и „покушај“ разговора са представницима Приштине у Берлину.
Тврди да након овонедељног састанка са Куртијем и Лајчаком није „био јешан“, те да је отишао у лошем расположењу.
„Ми смо му (дијалогу) приступили озбиљно сада у Берлину. Био је само покушај, јер господа из Приштине у ствари нису желела тај дијалог. Ниједног секунда га нису желели. Одбијали су, чак су и до бесмисла довели састављање заједничког саопштења које је требало да буде протоколарно – и то су одбили. Да вам не говорим да су рекли ‘зашто пише Београд и Приштина, а не Србија и Косово’. Рекао сам ‘нема проблема, пишите шта хоћете’. Онда су рекли – ‘избаците ову реч’, ја сам рекао ‘нема проблема, избаците и ту реч’. Рекли су да избацимо реченицу, а ја сам рекао ‘нема проблема избаците целу реченицу’, знајући да неће да прихвате. А онда су рекли – ‘не не, не може да пише да се Вучић залаже за мир зато што мали Путин жели рат’. Ја сам рекао – ‘е то убаците, шта хоћете убаците само да буде саопштење’. Онда су рекли – ‘е ми нећемо ништа’“, казао је Вучић.
Председник уједно каже да је након сусрета са Лајчаком и Куртијем отишао на вечеру, где је био са својом ћерком, те уједно демантовао наводе да је заправо на вечери био са Куртијем.
Каже да се чак никада није ни руковао са њим.
„Ако сам ја био са Аљбином Куртијем, ја од вечерас нисам више председник Србије“, рекао је Вучић и од Јеремића затражио извињење.
Многи би да глуме локалног и регионалног Зеленског и жртве
Грађанима поручује – „само да видите са ким ми имамо посла’“.
Оцењује да се политика свела на то да би „многи да глуме локалног и регионалног Зеленског и да глуме жртве, а да им нико ништа не ради“.
Сви би да глуме Зеленског – и Кривокапић и Курти и у БиХ, али шта да им радите
Каже да је управо због тога често могло да се прочита и у страним медијима да Србија ‘жели неког да нападне и да се војничким путем обрачунава са слободноумним и западно-оријентисаним народима’.
Поновио је да је реч о ‘бруталној лажи’, али и да не жели да „враћа нечију децу у ковчезима“.
Путинова изјава отежала позицију Србије
Са друге стране, оцењује да су се у свету догодиле многе промене и да се ситуација Србије променила на лошије након изјаве председника Руске федерације којом је, тврди Вучић, косовско питање на „другачији начин поставио“, с циљем заштите руских интереса.
Вучић је цитирао Путинову изјаву, односно разговор руског председника са генералним секретаром УН-а, Антонијом Гутерешом крајем априла – да су Доњецка Народна Република и Луганска Народна Република постале независне на основу преседана Међународног суда правде приликом одлучивања о независности Косова.
„Путин се позвао јер је желео да заштити руске интересе. Нашао је правни основ за упад у Украјину који штити одлукама Међународног суда правде и правно-политичким преседанима које су починиле западне земље на територији Републике Србије“, објаснио је Вучић.
Подсетио је и на 2008. годину, односно самопроглашену независност Косова, тј. питање које је генерална скупштина УН-а, на предлог Београда поставила Међународном суду правде – „да ли је једнострана декларација независност привремених институција самоуправе Косово у складу са међународним правом“.
Указао је на одговор – да ова декларација није противна међународном праву.
Вучић, међутим, каже да Међународни суд правде није установио да је проглашење независности у складу са међународним правом, већ да није противно међународном праву. Ипак, подцртава да је Србија тада прогрешила у формулацији питања и допринела сама „својој пропасти“.
Каже да су се све до јуче управо на ову одлуку позивали како Путин, тако и косовски премијер, Аљбин Курти и све западне земље. Међутим, оцењује да се сада све променило.
„Догађа се то да шта год говорили на западу, они знају да та тврдња о преседану није наивна. Путин, бранећи своје политичко правне потезе је повукао аргумент који није лаган. Без обзира на то што ће на западу рећи да то није исто, ми би смо такође рекли да није исто, Путин ће им рећи додатно – ‘ми смо спровели на Криму референдум, а спровешћемо га и у Доњецку и Лугањску, а Косово чак ни референдум није имало“, додао је Вучић.
Тврди да се Запад позива на „превенцију геноцида“ на Косову, али и да се Путин такође позива на исти аргумент у вези са Донбасом, те да исто то важи и за „спречавање хуманитарне катастрофе“.
Тема Косова биће најдоминантнија у наредном периоду, највећи притисци
Каже да је сада Србија у још већем проблему, јер ће „цео запад, да би ускратио тај аргумент Путину, тражити од Србије да иде брзо ка признању Косова, да би могли да кажу Путину да то није исти случај. И да би он могао то да каже ако се договори са Украјином“.
„Јер ако имате сагласност двеју воља, имате сагласност Србије, нема прави преседан и онда то није сличан, а камо ли исти случај. И зато ћемо се сада налазити под најтежим притисцима да би они рекли да Косово није слично. И зато ће тема Косова бити најдоминантнија за нас у наредном периоду“, поручио је Вучић.
Каже да су му сви европски лидери рекли да је Путин, када је разговарао са њима, „инсистирао на случају Косова“.
То не значи да ће Русија да призна Косово. Не мислим да је то у питању. Али ћемо бити под великим притиском да Путин не би могао да користи аргументацију Косова
Оцењује и да сада све већи број земаља говори све чешће о међусобном признању, а не о нормализацији односа када је у питању дијалог који се води у Бриселу.
ЗСО и глуви телефони
Председник је вечерас говорио и о Бриселском споразуму. Тврди да је проблем у томе што се „ми играмо глувих телефона“.
Сада нема ни речи о Асоцијацији српских општина, каже Вучић те додаје да Приштина говори – „то нас не интересује, то је потписала нека друга власт“.
„Као да разговарате са људима који нису при себи. И колико год пута тражили, Европљани вам говоре – ‘ми смо за то да се спроведе све што је потписано’, а онда вас терају да разговарате о ономе што је споредно, не помиње се у основном споразуму – попут таблица, да би се задовољавали политички прохтеви Аљбина Куртија“, казао је Вучић, подцртавши још једном да о ЗСО Албанци не желе да разговарају.
Припадници КБС-а у Северној Митровици, шврћкају се и возикају
Вучић се уједно осврнуо на документ, тј. како је казао, обећање које је дао некадашњи косовски председник, Хашим Тачи НАТО-у – да косовске безбедносне снаге неће да одлазе на Север, те да су за тако нешто потребна два услова – сагласност градоначелника четири општина и НАТО-а.
Вучић је уједно током конференције показао новинарима фотографије и снимке за које каже да су настали јуче у преподневним сатима и да се на њима виде возила са таблицама КБС-а и која се крећу у Северној Митровици.
„Они ту немају шта да траже, нису добили сагласност ниједног од градоначелника са Севера. Они улазе из јужне у Северну Митровицу само да би провоцирали грађане, не занима их шта ће НАТО да каже, јер НАТО ће то да толерише, баш их брига за потписане споразуме. Иду да провоцирају, да би изазвали српску реакцију и да би Србе оптужили за било какве инциденте“, казао је Вучић.
Прокоментарсао је и Куртијеву изјаву о већем броју војних база у копненој зони безбедности, наводећи да ове базе постоје већ 23 године и да се ништа ту није променило.
„Оптужују Србију да ће да нападне Косово тобож или не знам шта ћемо да радимо, да улазимо у ратне сукобе, а они су ти који свакодневно провоцирају и праве те инциденте. Они се шврћкају тамо, возикају се по Северу Косова. Баш их брига, никоме не одговарају“, поручио је Вучић и понудио новинарима снимке.
Каже да Србија и те како добро документује инциденте и нападе на Србе, кршење јавно-правних норми, споразума, али и да позиција Србије није довољно јака, „јер смо усамљени поприлично у овој арени и подели света где желимо да будемо део ЕУ, где припадамо а немамо коме и шта да кажемо по питању КиМ-а, јер су сви на другој страни“.
О учлањењу Косова у институције – чим пошаљу захтев видеће наш одговор
Вучић је, говорећи о недавним најавама Приштине о лобирању за учлањење у међународне институције, подсетио да их је Немачка подржала на путу ка Савету Европе, другим организацијама, али и даљим признавањима независности.
„Ми не можемо себи да пуцамо у ногу и унапред да говоримо шта ћемо да учинимо по том питању, каква ће реакција у појединим институцијама бити, да ли ћемо их напуштати или не. Ја не мислим да је то рационално. Али о томе ћемо одлучивати и у Парламенту и Влади Србије. То није скривање од одговорности“, тврди Вучић.
Са друге стране, поново је изнео старо обећање.
„Првог дана, са званичним захтевом за пријем и званичном потврдом да су прекршили Вашингтонски споразум – кажете да више не важи Вашингтонски споразум, тог дана ћемо вам показати шта је одговор суверене и независне државе каква је Србија у складу са Уставом и видећете тог дана крећемо да вам то покажемо и онда у даљи убрзани рад на повлачењу признања косовске независности. Наш одговор биће озбиљан, одговоран и веома снажан“, поновио је Вучић.
Каже да разуме да Приштину то много не интересује јер имају велике савезнике са своје стране.
Они су их направили, колевку им направили, љуљају их, чувају то чедо, макар и када се овако бахато и арогантно понаша. Наше је да штитимо своју земљу, чувамо свој Устав и то ћемо да чинимо
Подцртава да ће одговор Србије „бити много снажнији него што мисле“.
„Неће се тицати саопштења, како је то било 2008. и 2004. Неће се тицати оружја, већ наше снажне дипломатске офанзиве и верујте ми да ћемо показати зубе много снажније него што су мислили. Тиче се политике, дипломатије и ничега другог“, подцртао је Вучић.
Мој посао је да чујем, а не да подилазим јавном мњењу, остајемо на европском путу
Вучић је говорио и о „путу Србије“. Каже да је по први пут јасна већина у Србији против уласка у Европску унију – 44 против према 33 за.
Преседник, међутим, тврди да није његов посао да „подилази“ јавном мњењу, већ да га чује и да ради „најбоље“.
„Србија ће бити на европском путу“, објаснио је Вучић, понављајући да је економска размена највећа са ЕУ и да земље ЕУ запошљавају и највише инвестирају од свих других.
Вучић је и данас казао да разуме „зашто је део људи љут“.
„Људи су љути јер ЕУ доживљавају као неког ко свакодневно врши притисак на нас по питању КиМ и врши притисак по питању санкција“, поновио је и данас Вучић.
Међутим, каже да некада грађани „не желе да виде важне ствари које се раде са ЕУ“, наводећи као пример изградњу аутопута који треба да споји Ниш са Приштином.
Иако, каже, разуме грађане Србије, подцртава да у међународним односима „не постоји љубав, а правда још мање“.
„Србија је на европском путу, снажније него раније ићи ћемо тим путем и борити се за место Србије у оквиру породице европских народа“, закључује српски председник, али и каже да Србија неће да гаси пријатељства на Истоку.