Влада Србије одржала је данас посебну седницу владе о КиМ и БДП-у, седници је присуствовао и председник Србије, Александар Вучић, који на конференцији за штампу након посебног састанка владе, рекао је да се разговарало о „три важне теме“ и „кључним питањима за будућност“ – о току дијалога и развојним пројектима на територији КиМ, ситуацији у вези са коронавирусом и економији.
Услов за формирање ЗСО никада није био признање
Члановима владе рекао је докле се стигло у дијалогу, око чега су се усагласили, а око чега не. Каже да ситуација није лака и да је највећи проблем начин на који Приштина посматра своје обавезе у вези са ЗСО.
„Србија не може да прихвати да они са којима разговарамо, а то су представници привремених приштинских институција не испуне своје обавезе из претходно потписаних споразума и да говоре да је важно да Србија призна независност Косова и да ће онда они да створе ЗСО. Не, они су се обавезали на стварање ЗСО не под условом било каквог признања, већ под условом да се испуне ствари око регионалне полиције и партиципације на локалним изборима“, рекао је он.
Подвукао је још једном и то да ЗСО не треба и није ни планирана да буде у складу са косовским Уставом и прочитао део Плана за имплементацију бриселског споразума за који каже да то доказује.
„Имплементације ће се састојати из 6 главних елемената. Под један – прилагођавање правних оквира, под два – Заједница…,“ додајући да то значи промену аката на обе стране.
Рекао је и то да је за израду статута ЗСО био задужен Управљачки тим, не влада Косова.
„Управљачки тим је доставио статут, али он никада није био прихваћен. Требало је влада само да констатује да је достављен и да се одлука владе, а не Први споразум даје на оцену уставности косовском суду. Они су направили трик, пожурили су пре управљачког тима да доставе споразум о формирању ЗСО на одлучивање уставном суду Косова, да би они рекли да је то немогуће. Да би ми морали да све испунимо, а они не“.
Управо то да је за писање статута, а тиме и формирање ЗСО био одговоран Управљачки тим а не косовска влада, односно уставни суд, Вучић види као кључно. „Као што знате, ђаво се крије у детаљима“, казао је, додајући истовремено да су само њих двоје или троје који су били укључени у постизање ових договора, упознати и са свим деловима споразума.
Ипак, Србија неће одустати од имплементације на начин на која је она била договорена.
Каже да Србији, која је међународно призната земља, „међусобно признање“ о ком говоре приштински званичници, није неопходно.
Отворена ПЦР лабораторија у Митровици
Када су развојни пројекти на КиМ у питању, данас је најавио да је отворена ПЦР лабораторија која је најављивана још од краја лета и на којој су грађевински радови завршени средином септембра, а најавио је и изградњу здравствених објеката у Грачаници. Поред тога, најавио је изградњу секундарног водовода за Север Косова.
У спољној политици тешко по питању Косова
На питање новинара о условљености економског развоја и косовског проблема, он је рекао да узајаман однос постоји, али да Србија успева да се истовремено и развија економски, али и да сачува своје националне интересе на Косову.
Говорио је и о предстојећим изборима у Америци за које каже да су важни и због питања Косова. Иако се однос САД према том питању неће значајно променити ко год да победи, ипак „нисмо толико глупи да не видимо шта би било лакше за нас“, а то је победа републиканског кандидата и тренутног председника САД, Доналда Трампа.
Ствари у вези са Косовом „нису идеалне“ ни у Европи.
„Када погледате Немачку сви кључни политички фактори, и ЦДУ и сестринска партија ЦСУ и СПД и Грујне (Грüне)… Грујне најгори однос има према нама, а биће власт следећи пут, тако да за нас долази још тежа ситуација у Немачкој него што је данас јер ЦДУ има макар мало разумевања за тешкоће са којима се Србија суочава“, рекао је он.
Посланици Српске листе не могу да говоре слободно као Камбери
На питање о његовој изјави да много воде мора протећи Ситницом како би у Приштини неко говорио као и албански посланик Шаип Камбери у Народној Скупштини, те да ли сматра да би посланици Српке листе могли бити активнији, Вучић је рекао да то није могуће јер, када посланици Српске листе говоре оно што мисле, против њих буде поднета оптужница и подсетио на пример Ивана Тодосијевића који је првостепено осуђен на казну затвора од 2 године због тога што је рекао да је Рачак фабрикован.
С друге стране изразио је задовољство због тога што Камбери, с друге стране, може слободно да говори у Народној скупштини Републике Србије.
Повезани чланци: Шаип Камбери – говор који је обележио јучерашње скупштинско заседање у Београду
Мали Шенген – спас за регион
Он је данас говорио и о иницијативи Мали Шенген коју најављује као „спас за регион“, најавивши да ће од 10. новембра бити могуће на територију Албаније и С. Македоније ући само са личном картом и без ПЦР теста.
„Ми ћемо бити сви заједно много јачи и као политички и као економски субјекат“, рекао је Вучић.
Циљ иницијативе је да роба постане пропуснија и да се људи брже крећу.
Само се ја борим против независности Косова
На питање о порукама које су послате на јучерашњој сахрани митрополита црногорско-приморског Амфилохија у Подгорици о томе да ће бити издајник онај који призна Косово, Вучић је одговорио да упркос томе што је управо он тај који се бори против независности Косова, годинама слуша оптужбе на свој рачун. Ипак, његов труд, а како је рекао ради и викендом и током годишњих одмора, препознају Срби са Косова.
„Нису случајно Срби на КиМ увек готово плебисцитарно давали подршку рационалној, озбиљној и одговорној политици, а не хушкачима и букачима“.
„На крају од косовског завета једини који не признаје Косово остаде велеиздајник Вучић. Сви поштоваоци косовског завета у окружењу, сви љубимци великих и значајних Срба, не могу баш у овој ситуацији да ураде нешто против независности Косова, него да ми то препустимо велеиздајнику Вучићу, да се он бори против независности Косова сам, ко сирак тужни без иђе икога, а још ћемо ми да му солимо памет како је издајник“, рекао је он понављајући на то да је од самопроглашења Косова, када он није био на власти, донесен низ лоших одлука у вези са Косовом.
„Они у чије је време 85 земаља признало независност Косова испадоше косовски јунаци, све Обилић до Обилића, а ми у чије је време повучено 18 признања независности Косова, ми постадосмо Бранковићи. Све наопако“, рекао је он, понављајући да је Србији потребан мир и компромис.
„Не желим ни једно дете мајки да вратим у ковчегу“, додао је, због чега га не секирају дупли аршини.
Конференцији су присуствовали и председник Народне скупштине, Ивица Дачић и премијерка Ана Брнабић.
Извор: Коссев
Фото: Видео принт