Покрет за одбрану Косова и Метохије

Вучић: Србија ће променити спољну политику према појединима, велика срамота Савета Европе

Фото: Стефан Стојановић

Србија ће након онога што се догодило јуче променити своју спољну политику. Промениће је претежно према онима који јуче, на неки начин, нису желели да се изјасне о територијалном интегритету Србије. За неке је то било очекивано, било је и разочарења, али и пријатних изненађења. Мађарској, Шпанији, Кипру, Азербејџану… хвала јер су подржали међународно право и повељу Уједињених нација“, поручио је данас српски председник Александар Вучић. 

Нешто мање од годину дана од подношења, Комитет министара држава чланица Савета Европе са више од две трећине гласова, јуче је подржао пријаву Косова за чланство у СЕ.

Вучић се овом вешћу није изненадио, подсетивши да је на то упозоравао још пре годину-две.

„Немамо ми ту чега да се стидимо, остаје само црвенило на образу оних у Србији који су рекли да ћемо ми то подржати. Ми смо знали да они имају већину и имали су је увек. Од почетка се знало да имају већину, коју не можете да угрозите, јер то су земље, највећим делом, чланице Европске уније“, наводи Вучић.

 

Потребна им је већина од 31 земље, они су јуче 33, а очекивали су најмање 34, прецизира. 

 

И док му је то било очекивано, неочекивана му је одлука Мађарске да пријаву Косова – не подржи.

„Бескрајно сам захвалан Виктору Орбану на доношењу такве одлуке. Замолио сам га у суботу да размотри позицију Србије, очекујући да се само уздрже од гласања. Они су као највећи пријатељи Србије гласали против. То су радили на гласан и јасан начин“, поручио је Вучић.

Осим Мађарској, захвалио се и осталим државама које пријави Косова јуче нису дали подршку, а то су Шпанија, Румунија, Кипар, Азербејџан, Грузија:

„Хвала им јер су подржали међународно право и повељу Уједињених нација“.

Са друге стране, каже да је јуче било разочарања.

Подсетио је да Србија, иако Русији није увела санкције, никада није била уздржана по питању територијалног интегритета Украјине, изнесевши податак да је јуче Украјина била уздржана по питању територијалног интегритета Републике Србије и то након што се, како каже, на паузи консултовала „наравно са америчким и европским савезницима и помагачима“.

„Али и неки други попут Босне и Херцеговине, неки су и нестали са гласања попут Јерменије. За Грчку смо мање-више очекивали, имајући у виду све што су радили претходних месеци и година“, додаје.

Није одушевљен одлукама Црне Горе и то ће утицати на односе.

 

„Ако мислите да смо одушевљени одлукама Црне Горе или неких других, нисмо, и свакако ће то да утиче на односе које имамо. Јуче је бити уздржан било исто као да сте гласали за пријем Косова, Могли сте мало пажње да покажете према Србији, а нисте хтели ни то – не бисте ли се додворили онима који вам чувају власт или бог зна шта помажу, дају награде. Нема проблема, онда од нас не очекујте исто“.

 

Најзад, наглашава да је јучерашња подршка Приштини – „велика срамота Савета Европе“.

„Никада се није догодило да у Савет Европе буде примљена непризната земља, за чији пријем постоје проблеми око територијалног интегритета. Принципи одавно не постоје“, истиче Вучић.

 

„Ово се никада у СЕ није догодило. Никада прегласавањем неко није приман, никада. Постојале су две земље, које нису чланице УН, а примане су у Савет Европе и то зато што у УН нису хтеле, а не зато што се неко бунио, то су Швајцарска и Ирска“. 

 

Али, додаје, јасно му је да се сада принципи мењају и да се „све може“.

„Све је бесмислено, права нема, има само њихова сила“, истиче.

Поручује да је на данашњој одржаној седници Владе, којој је присуствовао, било говора о томе како ће се Србија понашати.

 

„Не можемо да себи исечемо руку или ногу, не можемо ни да прекидамо односе са свима у свету, али можемо да променимо је да – оне који су пријатељски настројени, више поштујемо и да то што су за нас учинили не заборавимо прекосутра“. 

 

Мађарска, Шпанија, Грузија, Румунија, Азербејџан, Кипар – испред свих и то не смемо да заборавимо, нагласио је Вучић.

Србија ће такође радити на побољшању стратегије за спољну политику, те су на данашњој седници Владе подељени задаци на више министарстава.

 

„Задаци су са елементима, а то је да у спољној политици водимо рачуна о билатералним односима, да водимо рачуна да не излазимо из граница реципрочности – уколико неко не поштује наш територијални интегритет, зашто бисмо ми били обавезани да поштујемо њихов“. 

 

Наглашава да се то коси са претходним првим ставом стратегије коју ће Србија утврдити, а који ће бити – поштовање међународног јавног права и норми УН.

Када је у питању други принцип – реципрочност, поручује:

„Зашто бисмо ми хрлили и хитали да штитимо нечији интегритет по сваку цену, можемо и да ћутимо, уколико су они против интегритета Србије“.

 

Онако како ви према нама, тако и ми према вама

 

Сматра да је то суштинска промена у политици Србије, али и „фер, озбиљан и одговоран однос“, пре свега, према сопственој земљи.

 

Они који кажу да је то очекивано по ЕУ споразуму – лажу

 

Осврнуо се и на јучерашње критике опозиције у Србији, која прихватање апликације Косова у СЕ гледа као последицу прихватања новог ЕУ споразума.

Вучић данас каже да сви они „лажу“.

„У имплементационом споразуму тога нема, јер је то избацио Аљбин Курти“.

Поновио је и данас да „сви“ знају и јасно су чули и прихватили – шта ће Србија да испуни, а шта не: „Зато и ћуте, јер немају шта да ми кажу“.

 

Између 15. и 20. маја у Рејкевику биће велики, најављује, скуп Савета Европе. Гласа се за један правни акт, где се очекује да ће свих 46 једногласно да се изјасне о територијалном интегритету, између осталог, Украјине и Молдавије. 

 

„Не би било лако да будемо једини који ће бити апсолутно против, видећемо како ћемо се изјаснити. Свакако даћемо им до знања да са овим што се догодило јуче – нисмо сагласни“, поручује српски председник. 

 
И данас о окупацији Севера Косова

 

Изгурали су изборе на Северу, сада имају „окупационе гаулајтере“ у све четири општине, иронично каже Вучић.

„Па да видимо како ће то да функционише. Нигде се окупација није прославила и свакој окупацији је дошао крај“.

Каже да ће Србија сама бирати овог пута – када и на који начин ће „окупацији да се супротстави као народ“.

„Чувајући људске капацитете, виталне државне и националне интересе“, нагласио је.

(КоССев, 25. 04. 2023)