Покрет за одбрану Косова и Метохије

Генерал Хоџиз: Већина младих у Србији воли Запад, а не Русију

(Фото: Вечерње новости)

Бивши главнокомандујући америчких копнених снага у Европи, Фредерик Бен Хоџис, каже да је ,,НАТО интервенција у бившој Савезној Републици Југославији (СРЈ) допринела заустављању етничког чишћења косовских Албанаца и створила могућност за умереније лидере на свим странама да нађу политичко решење”, преноси Глас Америке.

Одлука о НАТО интервенцији донета је након неуспешних преговора делегација Косова и СРЈ у Рамбујеу и Паризу, фебруара и марта 1999. Хоџис поводом двадесет друге годишњице почетка интервенције Северноатлантске алијансе каже да је за избегавање интервенције најмоћнијег војног савеза против једне европске државе било потребно постојање одрживе стратегије.

„Верујем да конкуренција моћи великих сила спречава сукоб широких размера. То дугорочно значи постојање одрживе стратегије за регион која би побољшала економску и дипломатску интеграцију. Са конкретним улагањима и одрживим напорима Сједињених Држава, Уједињеног Краљевства, Немачке и Француске можда су могли бити створени услови да се избегне интервенција”, указује сарадник вашингтонског Центра за анализу европске политике (ЦЕПА).

Током интервенције, према подацима Фонда за хуманитарно право, именом и презименом потврђено да је у НАТО нападима живот изгубило укупно 758 људи: 205 цивила српске националности, 220 цивила албанске националности, 28 цивила ромске и других националноти, 30 припадника Ослободилачке војске Косова и 275 припадника Војске Југославије и МУП-а Србије, наводи Институт за европске послове. На територији Косова страдало је 488 људи, у Србији 260, у Црној Гори 10 особа.

Генерал Хоџис на питање каква се утеха може понудити породицама цивилних жртава интервенције  међу којим су била и деца, одговара да је током своје последње посете Београду обишао споменик у Ташмајданском парку ,,Били смо само деца”  подигнутог у знак сећања на 79-оро деце свих националности погинулих током НАТО интервенције у СРЈ.

„Сваки невино изгубљен живот је трагедија. Ни један родитељ никада не би требало да искуси бол који са собом носи губитак детета. Зато је важно да учинимо све што је могуће употребом дипломатских и економских средстава како бисмо избегли конфликте. Док се истовремено нације и њихови лидери придржавају међународних стандарда и закона”, указује Хоџис у писаном одговору за Глас Америке.

Хоџис каже да би желео да види наставак вежби и могућности за обуку српских оружаних снага са америчким оружаним снагама и другим савезницима у региону.

„Свака нација одговорна је за заштиту сопственог народа. Али нисам сигуран за какве се то претње Србија припрема. Желео бих да видим наставак вежби и могућности за обуку српских оружаних снага са америчким оружаним снагама и другим савезницима у региону, посебно у погледу хуманитарних мисија, инжењерских мисија, логистике, мировних мисија”, указује генерал Хоџис.

Генерал Хоџис верује да већина младих у Србији препознаје да најбоље могућности везане за бољу економију, здравствено осигурање и образовање долазе орјентисањем према западу и да довољан број лидера у Србији препознаје и потискује „злоћудни утицај Кремља“.

„Верујем да већина младих грађана Србије гледа у будућност наспрам прошлости. Свесни су да најбоље могућности за себе: бољу економију, здравствену заштиту и образовање долазе оријентисањем према Западу. Везивање за Кремљ већини није побољшало живот. Срећом, довољан број лидера у Србији је то препознао и потискује злоћудни утицај Кремља. Такође је важно да је америчка влада, укључујући наш одличан тим амбасаде у Београду, стрпљиво радила током дужег временског периода на помоћи Србији. Мислим да та комбинација постепено даје обећавајуће резултате”, закључује Хоџис.

Извор: Kosovo Online