Покрет за одбрану Косова и Метохије

Герман Садулајев: Причице о технолошкој и моралној супериорности

Герман Садулајев (Фото: Фејсбук страница Германа Садулајева)

Као што сте већ разумели, ја настављам да читам Стари завет. И с тим у вези, сетио сам се једне забавне причице.


Енглески колонизатори саопштили су домороцима у Индији, укључујући и индијске брамане, да је њихова индијска религија дивље паганство са идолопоклоничким жртвоприношењем. А ево, они, Британци, осим барута и топова имају највишу и једину праву религију, и беспрекорну књигу – Библију. Не као те ваше дивље бајке. Ех, штета што ви, брамани, не познајете цивилизоване језике.


Брамани су климали главама. И научили енглески, а неки и латински. А неки су европске научнике научили санскриту. И тако – читају брамани Библију. А неки су, под руководством европских сахиба, превели Библију на санскрит. И одржана је, да тако кажем, конференција под патронатом колонијалне администрације.


Хм, рекли су брамани. Прочитали смо прве три књиге старог уговора белог сахиба са његовим Богом. У принципу, то је океј. Али правила за жртвовање стоке су нејасно прописана. Где су мантре? Где календар повезан са астрономијом? Симболично значење није откривено. Уопште нема филозофске основе. Саветујемо браманима белих сахиба да оду код нашег Гурукуле и мало изуче Калпа Сутре.


Дакле, ваш барут је баш добар, јак. А књиге – онако.


Тада је гувернер наредио да индијске брамане изведу у двориште и стрељају. Тако је западна култура поново однела одлучујућу победу над сујеверним дивљацима.

***

А ево и следеће забавне причице, из живота једног афричког племена.


Живело у џунгли племе мбутангу. Ишли су полуголи, обожавајући Мбутанга, којег нису могли ни показати ни дискурзивно описати, али који им је омогућио успех у лову на мале животиње, уз помоћ замки и стрелица. И дошли су им католички мисионари. Били су добро обучени, ухрањени, имали су три пушке и пет револвера. И преобратили су мбутангу у католичанство. И отишли. Али одећу, храну, пушке и револвере нису оставили. Рекли су да све то долази од правилне вере.


Мбутангу су почели да чекају. Али ништа није долазило. А морали су да лове. Звер је почела да одлази, Мбутангу је престао да им даје звери. И мбутангу су почели да гладују. И тада је бивши чаробњак, који се такође звао Мбутангу, и кога су мисионари поставили за главног свештеника племена мбутангу, рекао: римски папа је добар. Али он је далеко. И овде у шуми мбутангу имамо Мбутангу. Морамо га поново обожавати и он ће нам дати звери. И мбутангу су се одрекли католицизма и поново су обожавали Мбутангу, а Мбутангу је вратио звери у њихове замке и дао им срећу у лову, и тако су мбутангу поново почели да живе срећно у својој шуми.


А онда су поново дошли мисионари са четом војника и два митраљеза и побили све мбутангу, а шуму присвојили. Тамо су нашли неке корисне рудне ископине.


Тако су идеје и хуманитарне технологије Запада још једном показале своју моралну супериорност над заосталим архаичним предрасудама домородаца.

(Телеграм канал Г. Садулајева; превео Ж. Никчевић)

(Искра, 16. 05. 2023)