Покрет за одбрану Косова и Метохије

Гласање у Рашки: „Нек’ Бог подржи и овако, немој само горе“

Фото: КоССев

„Осећамо се као странци на свом тлу“, „Ми не постојимо доле“, „Шта ћемо, јача сила“, „Није нам било тешко“, овако грађани Косовске Митровице описују то што су данас морали да се упуте ка Рашки, како би остварили своје бирачко право, односно гласали на српским парламентарним и председничким изборима. Упркос свему, надају се бољем.

Грађани Србије данас бирају председника, нови сазив парламента и локалну власт у 14 самоуправа, укључујући и Београд. Држављанима Србије на Косову и Метохији је ускраћено право да гласају на територији на којој живе. Они данас путују педесет или више километара од својих домова, да би гласали у једном од четири града у централној Србији: Рашки, Тутину, Бујановцу и Куршумлији.

Бирачи са територије косовско-митровачког округа, изузев Зубиног Потока, данас гласају у општини Рашка.

Најмање четири туре аутобуса, претежно запослених у јавним институцијама, од јутрос организовано путују ка тој општини.

 

„Надамо се да ће да буде боље него што је било“, казао нам је један Митровчанин, након што је завршио са гласањем у Основној школи у Рашки.

На то што су Срби са Косова морали да путују ван КиМ како би гласали, овај саговорник прокоментарисао је: „Ми не постојимо доле, кад не можемо у свом граду да гласамо. Све је јасно, не треба ту пуно приче. Албанци са Косова су то желели и урадили“.

Млађи саговорник из Митровице, који је данас такође гласао у Рашки, поручио је да је због претеране гужве на гласању и лоше организације, било тензија и гурања међу грађанима.

Сматра да је све могло боље да се организује, да се подели на више бирачких места, како би се грађани који долазе из КиМ правилно расподелили. „Људи су били у сендвичу“, описао је.

Исти саговорник сматра да гласање Срба са Косова ван територије КиМ није у реду.

„Осећамо се као странци на свом тлу. Ово је још један корак у присиљавању Срба да оду са својих места где живе, из својих градова, села и огњишта“, истиче.

Осим тога, како је додао, право да гласају на овај начин, онемогућено је великом броју људи са Косова, а највише старијима, непокретнима, као и онима који немају сопствени превоз или не могу да плате карту до Рашке.

„Шта ћемо, јача сила“, поручила нам је једна саговорница, додајући да се нада бољем, односно „да ће се отворити више радних места“.

Са друге стране, има и оних којима није било тешко да данас отпутују у Рашку.

„Шта да радимо. Нека Бог подржи и овако, немој само горе. Ми смо оптимисти. Није нам толико било тешко да путујемо“, поручио је.

Како протиче изборни дан пратите у посебној вести.

(Коссев, 03. 04. 2022)