Од виталног је значаја имати правовремену и ефикасну координацију са НАТО-ом и међународном заједницом. То сам нагласио свим својим саговорницима. Ово се односи на безброј проблема укључујући мост на Ибру где војници КФОР-а имају дуготрајно стално присуство, поручио је јуче из Приштине Томас Гофус Помоћник генералног секретара НАТО-а за операције.
Гофус је један у низу високих званичника НАТО-а и безбедносних институција са Запада, који су протекле три недеље посетили регион, Приштину, Београд и Сарајево.
Управо је и он у Приштину из Сарајева дошао, како је то потврдио медијима јуче, у циљу да понови посвећеност НАТО-а миру и стабилности Западног Балкана, као региона од „стратешког значаја за Алијансу“.
А у Приштини је и поручио да би свако некоординисано деловање, како се показало и у прошлости, могло да повећа ризик од насиља и последично угрози безбедност обичних грађана, али и војника КФОР-а.
Због тога је координација и потребна:
„Као што смо видели, нагле и некоординисане акције, посебно на северу Косова, могу повец́ати ризик од насиља, што нарушава безбедност свих људи на Косову и повец́ава ризике са којима се суочавају трупе КФОР-а. Као што бисте очекивали, ово појачава забринутост НАТО савезника и партнера за стабилност региона, безбедност Косова и безбедност њихових трупа. Њихово присуство ствара простор за координисано, дипломатско и дугорочно решавање преосталих питања. Од виталног је значаја имати правовремену и ефикасну координацију са НАТО-ом и међународном заједницом“.
Све то је поновио саговорницима у Приштини, каже, а то се односи на „безброј проблема“, укључујући и сада актуелно питање – мост на Ибру, односно његово отварање за саобраћај.
„То сам нагласио свим својим саговорницима данас. Ово се односи на безброј проблема укључујуц́и мост на Ибру где војници КФОР-а имају дуготрајно стално присуство“.
И Курти је, уочи доласка Гофуса на Косово, потврдио да ће се и са овим званичником разговарати о мосту. Ипак, косовски премијер детаље након састанка о тој теми није износио.
Са друге стране, Вјоса Османи НАТО званичнику јуче је изнела свој став, којим се заправо слаже са њим да је за питање отварања моста потребна координација.
Уз најаве отварања моста, посете високих представника НАТО-а и безбедносних институција све су учесталије
У току су напори косовских власти да после 25 година отворе главни мост на Ибру за цивилни аутомобилски саобраћај. Томе се противи већинско становништво, али и западне земље у овом тренутку.
Са друге стране, косовска влада, иако каже да је за координацију са међународним партнерима, противи се позивима међународне заједнице да се о овом питању разговара искључиво у Бриселу.
На томе највише инсистира НАТО-КФОР и представници земаља Европске уније из које је, упркос противљењу Приштине, ипак стигла најава да ће се о спровођењу претходно постигнутих договора за отварања моста разговарати током следећег састанка у склопу дијалога.
За то време, све су учесталије посете региону представника НАТО-а и представника безбедносних институција са Запада. Долазак помоћника генералног секретара у Приштину је трећа посета високих НАТО званичника, за само три недеље, а најављен је долазак још двоје министара спољних послова држава чланица те Алијансе.
Осим тога, претпрошле недеље је изненада, односно без претходне најаве, Сарајево, Приштину и Београд посетио и шеф ЦИА-е Вилијам Бернс.
У истој недељи је исте дестинације обишао и помоћник генералног секретара за политичка питања и безбедносну политику НАТО Борис Руге. И један и други су током посета разговарали са највишим представницима власти.
Такође, у Приштини је ове недеље боравио и командант Команде здружених снага НАТО-а у Напуљу, адмирал Стјуарт Монш, где је разговарао са командантом КФОР-а, Озканом Улуташом и косовским премијером Аљбином Куртијем.
А само дан касније отишао је и у Београд и тамо разговарао са министром одбране, Братиславом Гашићем и начелником Генералштаба Војске Србије, Миланом Мојсиловићем.
Ови су се разговори, како је са њих саопштено, водили углавном у вези са улогом КФОР-а, али и подршком НАТО-а дијалогу који Приштина у Бриселу води са Београдом.
Са званичницима у Приштини јуче се састао и немачки изласланик за Западни Балкан, Мануел Сарацин, а данас такође у Приштину дошао је и министар одбране Албаније, Пиро Венгу.
Осим дипломатских изјава, нема других конкретних детаља за очигледно координисане учестале посете високих безбедносних и оперативних званичника западних структура пре свега Београду, Приштини и Сарајеву, а које сада прате и посете високих дипломатских представника.