Покрет за одбрану Косова и Метохије

Данило Мандић: Прећутни договор Београда и Приштине да се у мафију не дира

Фото: Н1

Предавач на Харварду, социолог Данило Мандић, изјавио је да постоји прећутни договор руководства Србије и Косова да би заједничка антикорупцијска, антишверцерска и антимафијашка политика угрозила стабилност двеју националистичких власти.

Мандић је у интервјуу за недељник „Време“ казао да, што је још горе, Америка и Европа не помињу питање борбе против мафије.

„Докле год то не дође на дневни ред, преговори ће служити и Београду и Приштини као снажан алиби за некомпетентност и ауторитаризам, а међународној заједници као још један ‘доказ’ да се са племенским примитивцима мора поступати силом“, оценио је социолог.

Рекао је да када мафије инструментализују државу, то се зове „корупција“, али када државе инструментализују мафију, то се зове „патриотизам“.

Како пише „Време“, Мандић се у својој најновијој књизи „Гангстери и други државници“ (Гангстерс анд Отхер Статесмен) бави управо везом мафије и сепаратистичких покрета широм света, разоткривајући како везе криминалаца и националних вођа често постају савим природне.

Криминал на Косову процветао после „ослобођења“
Упитан да ли је на Косову организовани криминал успео да задржи свој утицај и након окончаног сукоба, Мандић је рекао да је криминал на Косову процветао након „ослобођења“.

„Добио је приступ званичним институцијама, прелазима, предузећима, банкама, приштинском аеродрому. Мафије тек ‘полећу’ када сукоби престану, јер у миру добијате стабилност и регуларност криминалних токова и партнерстава, укључујући мулти-етничких, које нису биле могуће у хаосу рата“, објаснио је он.

На питање да ли Србија спада у државе које покушавају да спрече сепаратизам улазећи у спрегу с организованим криминалом, Мандић је казао да је Србија као Грузија, Нигерија, Турска и друге земље покушавала криминалним каналима да реши етнонационална питања.

Он је као пример навео оружане снаге којима је командовао Жељко Ражнатовић Аркан.

„Да је преживео, Ражнатовић би данас вероватно био српски Седат Пекер (ветеран турског подземља – прим.аут.). Овако мртав, он служи као један културолошки мит ‘народног бандита’“, рекао је Мандић.

Увреда и за бизнисмене и за контроверзне људе
На питање „Времена“ да ли је Србија, када је у питању Косово, раскинула везе с организованим криминалом, с обзиром да многи повезују српску државу и активности „контроверзних бизнисмена“ са Косова попут Звонка Веселиновића или Милана Радоичића, Мандић је казао да користити тај термин за такве личности није само увреда за бизнисмене.

„То је увреда за контроверзне људе. У литератури се зову ‘етнички опортунисти’. Очигледно је да ова господа имају изражену способност сналажљивости. Нешто јачу од њиховог патриотизма. Они су симптом, не узрок, корумпираности и неспособности политике Београда према Косову“, рекао је Данило Мандић за недељник „Време“.

Наслов: Покрет за одбрану Косова и Метохије

(Коссев, 24. 06. 2021)