Косово ће се све више помињати током преговора Русије и Америке јер управо тај пример добро одсликава експанзионистичку природу Запада, лицемерје и наметање правила која штите искључиво интересе Западних сила, кажу у разговору за Косово онлајн некадашњи министри спољних послова Југославије Живадин Јовановић и Владислав Јовановић.
Питање косовске независности јуче је истакла портпаролка руског Министарства спољних послова Марија Захарова, реагујући на став америчког секретара Ентонија Блинкена који је пре тога нагласио да је недопустивост насилне промене граница један од америчких циљева током преговора са Русијом.
“Да ли смо добро разумели да Вашингтон више не подржава суверенитет Косова и не противи се повратку Сирије у Арапску лигу”, иронично је прокоментарисала Захарова.
Овом изјавом, како сматра Живадин Јовановић, Захарова заправо подсећа Блинкена да је Америка, у последњих 30 година, била лидер у кршењу међународног права, као и да су након НАТО агресије 1999. године широм света имали читав низ сличних нелегитимних акција са освајачким циљевима.
Његов колега, искусни дипломата Владислав Јовановић слаже се да Русија, током преговора са Америком, неће пропустити прилику да подсети на исвоје историјски интересе на Балкану. Можда, како наводи, уследи нека понуда и контрапонуда.
“Укљученост Русије у дешавања на Балкану траје два века, од пораза Отоманског царства у Руско- турском рату и потписивања Кучуккаинарџијског мира 1774. Не може данас неко да избрише и да каже да немају ништа да траже на Балкану”, наводи наш саговорник.
Живадин Јовановић сматра да је одавно јасно да се Запад понаша лицемерно покушавајући да наметне правила која штите искључиво њихове геополитичке интересе. Он наводи да Запад константно критикује Русију и друге земље због наводног кршења међународног права и ширења малигног утицаја, а они су осмислили и наметнули политику непоштовања норми и грубог кршења основних принципа међународног права. За њих та правила која пропагирају, како наводи, очигледно не важе.
“Једноставно мислим да смо ушли у фазу када се налазимо на тачки преокрета од униполарног светског поретка ка постизању мултиполарног система у коме се отвара простор за демократизацију међународних односа и равноправност великих и малих држава”, додаје Живадин Јовановић и каже да изјаве Блинкена и Захарове показују колико су ти разговори тешки.
Наводи да нема сумње ће се и убудуће током преговора помињати Косово као парадигму европског и светског поретка јер је немогуће градити ништа ново док се не искристалишу ставови о грешкама у прошлости.
“Управо пример Косова и Метохије одсликава ту експанзионистичку природу Запада. Интервенционизам је најупечатљивија особина мултинационалног корпоративног система на челу са САД. Тај систем почива на грабежу, отимачине, без похлепе, а једино мерило исправности је профит. За њих нема забрањеног понашања уколико оно доноси корист”, наглашава наш саговорник и додаје да се плаши да западне силе неће презати чак ни од употребе нуклераног оружја како би задржали превласт на глобалној сцени.
Владислав Јовановић додаје да су Балкан и централна Азија један од интереса Русије која неће дозволити да се стварају рањиве тачке изазване путем разних “револуција”. Он се слаже да ће косовски проблем помињати током преговора две највеће светске силе јер Американци ту немају шта да кажу у своју одбрану. Када је у питању овај случај, како наводи, аргументација САД и НАТО је бесплодна, а Руси то користе.
Наш саговорник објашњава да америчко-руски преговори представљају борбу за контролу у троуглу Америка- Русија- Кина.
“Односи снага у том троуглу и превласт коју би једна од тих сила могла да добије утицаће свакако на међународне односе у целини. Пошто је Америка проценила да јој је од два противника Русија мање несвладива покушава да је запосли суседним и унутрашњим проблемима. Тако онемогућују да Русија игра улогу једне од највећих сила у остатку света”, наводи Владислав Јовановић.
Додаје да руска држава мора да се штити од офанзивног ширења Запада наводећи да је то позив на одбрану “која нема цену”. Русија је, како подсећа, више пута нагласила да се рат неће водити на њеној територији, чак и уколико тај сукоб буде наменут. Такође, како наводи, циљ Америке је да преведе Русију на своју страну, али не као партнера, што је дуготрајан и веома неизвестан процес.