Извор: The Guardian (Текст је изворно преведен са енглеског, осим наслова који је адаптиран, јучерашње издање)
Косово са већински муслиманским становништвом признаће јеврејску државу, док је Србија обећала да ће преместити амбасаду у Јерусалим.
Израел је постигао два дипломатска успеха у петак када је Косово са већински муслиманским становништвом пристало да призна јеврејску државу, а Србија је рекла да ће преместити своју амбасаду из Тел Авива у Јерусалим.
Одлуке су донете након што су двојица балканских супарника, две деценије након завршетка жестоког рата, под посредством Беле куће склопила споразум о нормализацији економских односа.
Бењамин Нетањаху, израелски премијер, рекао је да ће Србија бити прва европска земља која ће своју амбасаду преместити у Јерусалим – након што је Доналд Трамп пре скоро три године признао град као престоницу Израела.
Косово ће такође успоставити своју амбасаду у Јерусалиму, а у замену за то Израел ће признати Косово, будући да оно покушава додатно да легитимише своју декларацију о независности и државности из 2008. године.
„Захваљујем свом пријатељу председнику Србије… на одлуци да призна Јерусалим као престоницу Израела и да тамо премести своју амбасаду“, рекао је Нетањаху, додајући да ће контроверзни потез бити завршен до јула 2021. године.
Ово је била, на дипломатском фронту, друга велика вест за Израел која је из Вашингтона пристигла у последњих месец дана. САД су августа посредовале у договору о нормализацији односа између Уједињених Арапских Емирата и Израела, који је у понедељак симболично обележен првим комерцијалним авионским летом између две земље.
Споразум, који би требало да буде потписан на церемонији у Белој кући у наредним недељама, био би први споразум између Израела и неке заливске државе.
Палестинци су имали циничан одговор на најаве о будућим потезима Косова и Србије у Израелу, сугеришући да они имају за циљ да појачају Трампове изгледе да за два месеца поново буде изабран за председника.
„Палестина је постала жртва изборних амбиција председника Трампа, чији би тим учинио све, ма колико то имало деструктивни утицај на мир… како би он поново био изабран у новембру“, објавио је Саеб Ерекат, генерални секретар Палестинске ослободилачке организације (ПЛО), на Твитеру. „Овде није у питању, баш као и код споразума између УАЕ и Израела, мир на Блиском Истоку“.
Трампов виши саветник и зет, Џаред Кушнер, рекао је да ће ови потези унапредити мир и донети већу безбедност Американцима.
„Данашње постигнуће је заиста историјско“, рекао је Кушнер у Белој кући. „Ово је само још једно поглавље које је ова администрација успела да напише како би свет учинила сигурнијим и мирнијим местом“.
Традиционално је већина дипломатских мисија у Израелу имала седиште у Тел Авиву, јер су државе заузимале неутралан став према спорном граду Јерусалиму, који је свето место за три абрахамске религије, све док се његов статус не буде решио израелско-палестинским мировним споразумом.
Израел је 1967. године преузео контролу над Источним Јерусалимом и касније га припојио – потез који међународна заједница никада није признала.
Израел гледа на овај град као на свој неподељени главни град, док Палестинци виде источни део Јерусалима са већински арапским становништвом, укључујући Стари град са светим местима, као илегално окупирану престоницу њихове будуће државе.
Уједињене нације и Европска унија, главни економски партнер Израела, рекле су да Израелци и Палестинци морају да преговарају о коначном статусу града, наводећи да до тада државе не би смеле да тамо преместе своје амбасаде.
Фото: Abir Sultan/European Pressphoto Agency