Покрет за одбрану Косова и Метохије

Дојче веле: Ко је нова шефица дипломатије Косова?

(Косово онлајн/Приватна архива)

Она каже да у потпуности верује САД и Бајдену, али и Немачкој и Европској унији. Као министарска спољних послова Доника Гервала Шварц ће, уз Аљбина Куртија, предводити Косово у преговорима са Србијом, пише Дојче веле.

“Ако не знате одакле долазите, не можете знати ни куда желите да идете”. Тим речима је Доника Гервала-Шварц започела своју пост на Фејсбуку у којем се захваљује свима који су је подржали, након што ју је косовски парламент изабрао за министарку спољних послова. Та 49-годишња косовска Албанка донедавно је живела у Бону са супругом Немцем и петоро деце. Радила је као преводилац.

У одлучујућим тренуцима албанске историје увек је била ту када је требало, играјући притом нимало безначајну улогу.

Отворене ране

Њена главна особина: она указује на неправилности, па чак и ако је цена коју због тога мора да плати, висока. С тим је рођена и то јој је остало вероватно од оца Јусуфа Гервале, песника, музичара и новинара, али и оштрог критичара Титовог режима.

Године 1979. он је био присиљен да побегне са породицом у Немачку. Доника Гервала је у то време имала осам година. Две године касније, у јануару 1981, на кућном прагу су јој убијени отац, стриц и породични пријатељ. То је највероватније урадила југословенска тајна служба.

То што немачке власти још увек нису успеле да расветле ово убиство вероватно је последица чињенице да српске власти нису желеле да доставе никаква документа, изјавила је недавно у једном интервјуу за косовску телевизију Доника Гервала. Тада је још рекла да је то само један од хиљада других неразјашњених случајева и судбина косовских Албанаца, посебно оних који су депортовани у Србију током рата 1998/99. А без разјашњавања таквих случајева неће бити разговора о нормализацији, нагласила је током предизборне кампање.

“Имамо неколико отворених рана у овој земљи које не можемо да сакријемо. Не можемо нашим грађанима једноставно да кажемо: Заборавите нестале, убијене, заборавите злочине”, подвукла је тада Доника Гервала у контексту преговора са Србијом.

 

Donika Gervala-Švarc, Aljbin Kurti
(Фото: Доника Гервала-Шварц, Аљбин Куртикк.ркс-гов.нет)

Албанско пролеће

Своју младост провела је у Албанији, у комунистичкој диктатури Енвера Хоџе. Он је долазак познате косовске породице покушао да искористи да побољша свој имиџ. Још као девочица и узорна ученица изабрана је да преда цвеће Енверу Хоџи, али и да наступа као флаутисткиња на великим концертима.

Касније се, као млада студенткиња Академије уметности, укључила у “Албанско пролеће” и била једна од студенткиња које су ступиле у штрајку глађу 1991. године, што је на крају довело до коначног свргавања режима Рамиза Алије, последњег комунистичког председника у Албанији.

Након тога, Доника Гервала се окреће својој првој домовини, Косову. Али сада делује из Немачке. Студира права у Хамбургу и постаје мајка. Често је виђају како трчи између универзитетских сала, обданишта и протестних скупова на којима иступа против угњетавања Албанаца од стране Милошевићевог режима. Као портпаролка немачког огранка странке ДСК, тадашњег лидера Албанаца и “косовског Гандија” Ибрахима Ругове, износила је аргументе у дискусијама на немачким ТВ станицама, у којима су учествовали лидери тадашње опозиције у Србији, попут Зорана Ђинђића или Весне Пешић.

На течном немачком језику са једва приметним нагласком објашњавала им је зашто Милошевић мора да се изручи у Хаг и зашто би они требало да разговарају на тему независности Косова са Руговом, који разуме језик мира. Ти видео записи сада круже друштвеним мрежама, и многи се одушевљавају снагом њеног говора и аргумената, како на немачком, тако и на албанском језику.

Ibrahim Rugova i Slobodan Milošević u aprilu 1999. u Beogradu
(Фото: Ибрахим Ругова и Слободан Милошевић у априлу 1999. у Београду ДВ)

Повратак на Косово

На Косову после рата није било места за младу политичарку која се не боји да покаже храброст према пријатељима. Године 2018. покушала је да се врати на Косово као председавајућа немачког огранка ДСК и да, заједно с другим истакнутим политичарима у земљи попут Вјосе Османи, покуша да спроведе реформу ДСК. Али тадашњи председник странке одбио је критичарку оштрог језика и није јој дозволио да учествује у изборима.

Аљбин Курти, који је у понедељак 22. марта 2021. изабран за косовског премијера, открио је њен потенцијал, између осталог и зато што је одувек пратио шта се догађа у дијаспори. Тако се Доника Гервала први пут кандидовала за косовски парламент у јануару 2021. Њено име нашло се на листи новоосноване странке “Усуди се” (Гуxо) Вјосе Османи. Освојила је 70.000 гласова, више од тадашњег косовског премијера Авдулаха Хотија. Сада ће двојац Курти-Гервала да предводи Косово у преговорима са Србијом.

“Затражићемо помоћ од наших европских и америчких партнера како бисмо развили заједничку стратегију и показали где је наша црвена линија”, рекла је Гервала уочи избора. Нагласила је такође да у потпуности верује САД под руководством Џозефа Бајдена, али и Немачкој и Европској унији.

Donika Gervala-Švarc
(Фото: Доника Гервала-Шварц/Приватна архива)

Доника Гервала је оштра критичарка Вашингтонског споразума од 4. јула прошле године. Што се тиче такозваног “албанског националног јединства”, потпуно је јасна: у интервјуима често наглашава да нема ништа против да се Албанци једнога дана просторно повежу: “Тренутно не могу да кажем како ће изгледати та просторна унија и да ли би она била у оквиру ЕУ или у неком другом оквиру. Али једно је јасно: то мора бити у договору с нашим суседима.”

Извор: Косово онлајн