Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган честитао је косовском премијеру Аљбину Куртију на избору, али у честитки и поново изразио забринутост због отварања косовске амбасаде у Јерусалиму и позвао косовску владу да преиспита ову одлуку у оквиру постојећих резолуција УН и међународног права.
„Турска ће, као и увек, у наредном периоду показати солидарност на свим пољима са братским народом Косова. С друге стране, будући да знам да и Ви имате забринутост у вези са питањем косовске амбасаде, чије је отварање, како се извештава, било у Јерусалиму, мислим да би било корисно да Ваша влада размотри ово питање у оквиру релевантних резолуција УН-а и међународног права. Овом приликом понављам своје најбоље жеље за вашу срећу, као и просперитет и благостање пријатељског и братског народа Косова“, написао је Ердоган у писму.
Ердоган је такође у писму рекао да је укључивање Турске демократске партије Косова (КДТП) у владу Куртија, странке која је освојила два места резервисана за турску заједницу у косовској скупштини, показатељ на који Курти обраћа пажњу приоритетима и очекивањима турске заједнице, додају.
Лидеру Покрета Самоопредељење Аљбину Куртију је и након победе на недавно одржаним косовским изборима у фебруару, стигло писмо од турског председника Реџепа Тајипа Ердогана у којем је од Куртија тражио да одлуку о отварању амбасаде Косова у Јерусалиму преиспита.
Турски председник тада је у писму навео и да поздравља ставове странке Ајлбина Куртија – да ће се размотрити одлука Косова о оснивању амбасаде у Јерусалиму.
„Поред тога, драго ми је да знам за став Ваше странке да ће, ако дође на власт, размотрити посвећеност Косова отварању амбасаде у Јерусалиму. Верујем да би било корисно избећи такав корак који би могао нанети велику штету Косову“, навео је тада у писму турски председник.
Међутим, како су јавили медији крајем фебруара, прва амбасадорка Косова у Израелу Инес Демири стигла је у ту земљу а у међувремену та амбасада и званично почела са радом половином марта.
Подсетимо, првог дана фебруара и званично су успостављени дипломатски односи и најаваљено отварање амбасаде Косова у Јерусалиму, који су тада наишли на похвале приштинских званичника и званичника САД, али не и Европске уније.
Док се на виртуелној церемонији могло чути да је реч о историјском дану, а исте поруке слали и Американци, из Европске уније је речено да би амбасаде земаља ЕУ треба да буду у Тел Авиву, те поручили Косову да не би требало да подрива европску перспективу.
Турске власти су тада одмах након потписивања споразума у Вашингтону којим је договорено успостављање дипломатских односа између Косова и Израела, такође критиковале тачку споразума која се односи на отварање амбасаде у Јерусалиму.
Подсетимо, у оквиру косовско-српског економског споразума у Белој кући септембра 2020. године у присуству бившег америчког председника Доналда Трампа, договорено је успостављање косовско-израелских дипломатских односа.
Извор: Коссев