Изасланици ЕУ и САД, Мирослав Лајчак, односно Габријел Ескобар, након јучерашњих састанака са косовском председницом, премијером и замеником премијера, данас током другог дана посете Приштини, састали су се и са представницима опозиције. Лидери највећих опозиционих странака су једногласни – дијалог са Србијом подржавају, али са епилогом узајамног признања.
Другог дана посете Косову, састанке су двојица званичника почели већ у раним јутарњим сатима у амбасади САД у Приштини, а њима је присуствовао и новопостављени амбасадор, Џеф Ховенијер.
Без присуства медија, састали су се са председником Демократске партије Косова (ПДК), Мемљијем Краснићијем, који се након тога огласио објавом на Фејсбуку.
Краснићи је поручио да је са званичницима разговарао о политичким дешавањима на Косову и улози странке коју он представља, без детаља о конкретним темама, али са конкретном поруком:
„ПДК подржава дијалог као механизам за постизање свеобухватног споразума између Косова и Србије, којим се осигурава узајамно признање, без нарушавања државног суверенитета, територијалног интегритета и уставног поретка“, написао је Краснићи.
Лајчак и Ескобар састали су се потом и са лидером ААК, Рамушем Харадинајем, који је поновио исто што и Краснићи, да су посвећени дијалогу чији ће епилог бити признање.
У коментару након састанка и овог пута акценат је ставио на важност активне улоге САД у исходу дијалога.
„Поновио сам нашу посвећеност правно обавезујућем споразуму, чији је епилог обострано признање у постојећим границама и поштовање уставног поретка Републике Косово, а то једино може да се постигне са активном улогом САД“, поручио је Харадинај у свом обраћању преко Фејсбук странице.
Како је и најављено, евро-амерички двојац се потом састао и са председником Демократског савеза Косова (ЛДК), Љумиром Абдиџикуом, који је такође навео „да коначан резултат дијалога између Србије и Косова треба да се оконча међусобним признавањем и нормализацијом односа између ове две земље, поштујући територијални интегритет, суверенитет и уставни поредак Косова“.
Лајчак и Ескобар ће се у послеподневним сатима састати и са цивилним друштвом.
У међувремену, из Београда је стигла потврда да се сутра увече председник Србије Александар Вучић, састаје са Лајчаком и Ескобаром.
Он ће прво у 18 часова у вили „Мир“ имати састанак са америчким изаслаником, потом у 19 часова са Лајчаком.
После одвојених сусрета, у 19.30 часова планиран је трилатерални састанак званичника. Из председништва нису прецизирали да ће бити и обраћања медијима.
И док се врло мало зна о темама односно детаљима разговора америчког и европског посредника са представницима на Косову, у јеку њихове посете стижу већ прве реакције на појединачна оглашавања политичара после састанака са Ескобаром и Лајчаком.
Тако је директор Канцеларије за КиМ, реаговао на део саопштења косовске председнице Вјосе Османи са високим дипломатама, када је још једном оптужила Србију „да блокира дијалог“.
„Уместо што се служе обманама, Приштини би било најбоље да се врати за преговарачки сто у Бриселу и да престане да одбија разговоре са српским преговарачким тимом, што је био случај претходних шест месеци“, поручио је Петковић.
Рада Трајковић је пажњу јавности скренула на већ увелико ретко спомињан Вашингтонски споразум. Она сматра да примена овог споразума, у делу о Газиводама мора да буде Ескобаров и Лајчаков приоритет, нарочито, како је на Твитеру навела, усред енергетске кризе, која се трансформише у безбедносни ризик за српску заједницу.
„КС Срби не смеју (опет) бити жртвено јагње неодговорној Влади у Приштини“, написала је Трајковић.
На Косову је данас реаговала и бивша шефица приштинске преговарачке делегације са Београдом, Едита Тахири, истакавши да је ова посета „веома значајна“.
„Јер је ово тренутак када Европска унија мора званично да изјави да је посвец́ена дијалогу који се фокусира на узајамно признавање Косова и Србије, баш као САД и амерички председник Бајден, а што је потврдио и амерички амбасадор на Косову“, наводи Тахири такође на својој Фејсбук страници.
Она је позвала Владу Косова да од ЕУ затражи да се у дијалогу изјасни да је посвец́ена узајамном признавању, чиме би „потврдила да су у истој линији са САД“.
„Време је да ЕУ, као посредник у дијалогу, разјасни свој став, потврђујуц́и заједничке ставове са Американцима, што даје смисао овој заједничкој посети. Стога сам убеђена да је дошло време да ЕУ проговори јасним језиком и да се удаљи од ранијих амбивалентних комуникационих пракси, јер би то помогло да се овај дијалог извуче из стања апатије у којој је вец́ годинама“, нагласила је Тахири.
Јучерашњи састанци у Приштини нису наишли на велики број реакција опозиције и других званичника, како је то обично било у прошлости.
О процесу дијалога синоћ је на Каналу 10 говорио бивши министар спољних послова Косова, Енвер Хоџај, који је поручио Куртију да би, уколико му се не допадају претходно постигнути споразуми, требало да исте пошаље скупштини како би их посланици укинули.
Хоџај је рекао да верује у дијалог који се води у Бриселу и да га види као платформу за „завршетак изградње државе Косова“, тј. да би Приштина требало да преговара с циљем закључења узајамног признања.
Са друге стране, каже да би ЗСО требало да се формира на основу одлуке Уставног суда Косова.
Формирање ЗСО траже и ЕУ и САД, али се томе противи косовски премијер.
Јуче се огласио и саветник косовске председнице, Бљерим Веља, са поруком да косовске институције у великој мери имају исте ставове као и амерички представник за дијалог, али и да то није случај са представником ЕУ.
Коментаришући наводе Ескобара о ЗСО – да мора бити формирана, али и да постоје модели који не укључују извршна овлашћења, Веља је казао да је Ескобаров став исти као и став косовске председнице.
„Став је да неће бити Заједнице са извршним овлашћењима и да неће бити моноетничка“, казао је Веља за Дукађини, преноси Газета Еxпресс.
Наслов: Покрет за одбрану Косова и Метохије