Покрет за одбрану Косова и Метохије

Ескобар: Охридски споразум прилика да се покрене глобална кампања за признање Косова

Фото: Танјуг/Страхиња Аћимовић

„Већина земаља које Косово још увек нису признале, жели да види добру вољу Приштине да формира Заједницу српских општина. Она је неопходна како би се направио напредак још у току ове године када је у питању кампања за признање Косова“, поручио је синоћ специјални изасланик САД за Западни Балкан Габријел Ескобар у америчком Конгресу. 

У Представничком дому Конгреса САД-а синоћ је одржан претрес о Западном Балкану, на којем је једини сведок Габријел Ескобар, заменик помоћника државног секретара САД и амерички изасланик управо за Западни Балкан.

Претрес је организован у оквиру Пододбора за Европу у Одбору за спољне послове, а њиме председава републиканац Томас Кин.

Управо је председавајући тему Косова, односно нормализацију односа Приштине и Београда, као и питање БиХ – издвојио као два критична стуба америчке стратегије за Западни Балкан.

Казао је републиканац да Европска унија ипак игра важну улогу у овом региону, али и да њене напоре компликује то што пет њених чланица косовску независност не признају.

Тога се током трајања ове седнице дотакао и Габријел Ескобар, одговоривши на питање Била Хајзенге, републиканца, шта се чини да пет чланица ЕУ признају Косово.

Потврдио је да је стално у контакту са тим земљама, те да су различити разлози, како он претпоставља, због којих оне још увек то нису учиниле.

„Наша је највећа аспирација та да Косово буде члан НАТО, ЕУ и да има столицу у УН, али неке те земље не могу да признају, или услед одсуства билатералног споразума Србије и Косова, или други не желе да признају једнострано проглашену независност, већ желе да виде споразум о нормализацији“, казао је Ескобар.

Сматра да, управо због тога, Охридски споразум нуди могућност и то, како је казао, највећу у последњих 15 година – да се покрене, у коначници и глобална кампања за признавање косовске независности.

 

„То је један од разлога зашто нам Охридски споразум нуди највећу могућност у последњих 15 година у партнерству са Владом Косова да започнемо не само регионалну, европску кампању, већ глобалну кампању за признање“.

 
ЗСО неопходна да би се направио напредак када је у питању кампања за признање Косова

 

Исто тако, сматра и да већина земаља које Косово још увек нису признале, жели да види „добру вољу“ Приштине да формира Заједницу српских општина.

„Она је неопходна како би се направио напредак још у току ове године када је у питању кампања за признање Косова“, пренео је на овом Конгресу Ескобар.

Ипак, потврђује и да до сада није добио ову врсту сагласности од стране Косова.

Са друге стране, Ескобар сматра да ће Заједница општина са српском већином бити повољна и у другим аспектима. Најпре она ће, каже, моћи да реши дугогодишњи мултиетнички проблем на Косову.

Повољна ће по Србе бити јер ће омогућити њихова права на самоуправу, споменувши и оно што редовно истиче – да ће Срби са Косова тако моћи да одрже своје право на двоструко држављанство.

 

„Мислим да ће Асоцијација то да учини. Са једне стране, Србима ће омогућити њихова права на самоуправу, како је и било предвиђено Ахтисаријевим планом, како је и садржано у захтеву Бриселског споразума, Охридском споразума и закључцима Европског Савета, али такође укључује и чињеницу да су ти људи такође двоструки држављани. Дакле, постоје европски модели које можемо да применимо ако будемо имали добру вољу страна“.

 

Такође, како је казао већ у уводном обраћању на овом Конгресу, ЗСО би „оснажила општине са заједничким интересима, језиком и културом како би координисале заједничке изазове у пружању неких јавних услуга, укључујуц́и образовање, здравствену заштиту и локални економски развој“.

Ипак, све то – мора бити у складу са косовским уставом.

Нагласио је да одржава редовне и значајне контакте са српском заједницом на Косову, како са Севера тако и из других делова, али и са Српском листом представницима цивилног друштва, укључујући и групу Срба која тренутно борави у Вашингтону.

 

Све што смо у последњих 60 дана урадили – штетило је Србији

 

Признао је и јуче, и то поновивши два пута да је све што су САД у последњих 60 дана урадиле користило Косову, а штетило Србији.

„Признали смо нове изборе, упркос замеркама од стране Србије. Признали смо легитимитет избора упркос замеркама Србије да је одзив бирача био веома низак. Ми смо признали власт коју градоначелници имају, упркос замеркама Србије. Оно што је био једини захтев, то је да Косово не покушава да постави градоначелнике на силу, где су тренутно протести…Санкционисали смо њиховог шефа обавештајне службе“, поновио је Ескобар.

 

(КоССев, 19. 07. 2023)