Покрет за одбрану Косова и Метохије

Живојин Ракочевић добитник признања „Песничко успеније“

Живојин Ракочевић је овогодишњи добитник књижевног признања „Песничко успеније“ (Фото Радио Митровица север)

Живојин Ракочевић је добио признање које је установљено пре 25 година, а додељује се за „несебично ангажовање на афирмацији духовних вредности Косова и Метохије“, јавио је Радио Митровица север.

Ракочевићу је признање уручено на „Песничким сусретима“ на којима је своју поезију говорило преко 20 песника са Косова, из централне Србије и Црне Горе.

 

У образложењу одлуке, организациони одбор подсећа на комплетно Ракочевићево ангажовање на пољу очувања културног идентитета српског народа на КиМ, понајпре кроз његово књижевно стваралаштво, засад уобличено у пет објављених књига. Као важан сегмент Ракочевићевог доприноса, одбор препознаје и његову новинарску делатност коју тренутно остварује у дневном листу Политика, као и руковођење најангажованијом и најефикаснијом институциијом културе на КиМ, Домом културе „Грачаница“.

„И да је само једну књигу поезије написао, због његовог свакодневног делања на пољу културе, због верног и храброг новинарског предочавања истине о српском страдању, посртању и уздизању, због самог живљења и надасве уздизања и поноситог трајања и постојања у светој нам Грачаници, органзациони одбор опет не би имао дилему коме да додели најпрестижније признање наших овогодишњих ‘Песничких сусрета’ – Живојину Ракочевићу на дар, а нама на част што је управо он носилац 25. Песничког успенија“, наводи се у образложењу које је испред организационог одбора манифестације, прочитао књижевник Милан Михајловић.

Овогодишњи лауреат је у обраћању публици рекао да тренутак у коме добија ово престижно признање боли, јер је ово тренутак у коме схватамо како је рекао „сву суровост окупације“.

„Док сам вас слушао вечерас овде, наметнуо ми се један одговор: Ми смо овде, драги моји, вечерас направили острво слободе“, рекао је Ракочевић и додао да се од оснивања „Соколице“ пре 28 година, када је на првим „Песничким сусретима“, о жуђеној слободи беседила песникиња Даринка Јеврић, ништа није променило.

 

На острву слободе је могуће преживети

 

Ракочевић је навео да награду дели са свим својим колегама на пољу културе, новинарства, али и са свим пријатељима и људима који су кроз разне подвиге које можда нико сем њега и не памти, нештедимице се дајући у кризним ситуацијама, делима устројавали то острво слободе.

„Ми на тим острвима, требало би да покажемо, да је могуће преживети“, рекао је.

Наглашава да Срби који живе у срединама јужно од Ибра, којима је искуство гета, начин живљења већ четврт века, могли би српском народу на северу Косова, који се ових година суочава са тешким искушењима, да поруче и да их подуче трпљењу.

„Трпљење… И чекање слободе. То није мало. То је све“, поручио је Ракочевић.

Живојин Ракочевић је рођен 1973. године у Морачи. Студије је завршио у Приштини, а магистратуру у Београду. Бави се књижевношћу, публицистиком, новинарством. Директор је Дома културе „Грачаница“ од 2013. године. О збивањима на КиМ извештава за најстарији српски дневни лист Политику. Актуелни је председник Удружења новинара Србије и председник Управног одбора Савета за штампу Србије. Живи у Грачаници.

На овогодишњим „Песничким сусретима“, публика је уживала у стиховима инспирисаним косовском љубављу, косовском мишљу, косовским страдањем, свим оним што Косово уметнику чини неодољивим, неухватљивим, недокучивим, и у тој мери лепим. Видак Масловарић, Иван Лаловић, Милица Бакрач, Милица Шпадијер, Жарко Миленковић, Ненад Јеро Раденковић, Видосава Арсенијевић, Станко Аџић и још многи други, дали су свој допринос овој литерарној светковини.

Културна манифестација „Соколица 2024“ биће затворена у четвртак 29. августа, завршном изложбом радова насталих на овогодишњој ликовној колонији.

Организатор „Соколице“ је КУД Звечан.

Горан Аврамовић

(Радио Ким, 30.08.2024)