Слика гробља је идентична као и годинама уназад. Гробље је делимично очишћено, али већином зарасло у коров. Срушене и поломљене надгробне плоче сведоче о вандализму у протекле две деценије.
“Нема људи. Некада је било теже доћи, била је пратња, војска и полиција поред нас, сада је безбедније и можемо слободно да дођемо, али не знам због цега нема људи. Имам једну велику замерку за одржавање гробља. Пре пар месеци уредила сам гроб свог оца и већ је доста тога оштећено”, казала је Слађана Вукадиновић.
Миодраг Симић из Угљара сваке задушнице долази на приштинско гробље.
“Лепо би било да се гробље очисти и да се људи врате и виде шта су оставили на Косову. Оставили су своје најмилије”, рекао је Симић.
Забринутост због мањег броја верника који су ове године успели да дођу на Задушнице изразио је и приштински парох Станиша Арсић.
“Непримерене изјаве појединих званичника на Косову и Метохији и од стране прштинских власти уливају на неки начин и страх. Чини ми се да се народ плаши да дође овде и посети гробове својих предака. Упућујем још једном апел православним хришћанима и Србима који су у околини Приштине и у централној Србији, да обилазе град и цркве где су венчани и крштени као и гробље где су сахрањени њихови преци”, рекао је Арсић.
Чланови породица који су данас обишли гробове своји најмилијих указали су на нова оштећена на надгробним плочама. Вандали скрнаве и дрвене крстове на гробовима недавно упокојених Срба.