Директору Канцеларије за КиМ, Петру Петковићу, забраниле су приштинске институције да уђе на територију Косова, саопштила је јутрос ова Канцеларија. Образложење Приштине о забрани уласка, како је потврдио Петковић, је полагање камена темељца за нову зграду Универзитета у Косовској Митровици током његове претходне посете.
„Реч је о флагрантном кршењу споразума о слободи кретања и споразума о посетама званичника. Ова забрана и противправно понашање Приштине биће свакако тема предстојећих разговора у Бриселу, посебно имајући у виду да је посета уредно и на време најављена у складу са споразумом“, поручио је он.
Уједно додаје да је и више него јасно да је Приштина и пре званичног термина, како он тврди, започела предизборну кампању.
Забрана долази уочи наставка дијалога Београда и Приштине следеће недеље у Бриселу што, оцењује Петковић „додатно показује неспремност Приштине да нормализује односе са Београдом“.
Петковић је данас и сутра, како је саопштено, требало да борави на простору КиМ, како би обишао неколико привредних субјеката где је држава Србија обезбедила нова радна места, као и да посети више социјално угрожених породица и уручи помоћ.
Ово је трећа по реду забрана Приштине директору Канцеларије за КиМ и главном српском преговарачу у техничком дијалогу. Претходно му је било онемогућено да уручи помоћ поплављеним домаћинствима почетком године и обиђе повређеног дечака Луку Димитријевића из Грачанице.
„Разлог за забрану посете је неоснован, јер не постоји начин да ико забрани званичном Београду да помаже свом народу у јужној покрајини. И претходне две посете биле су у знаку обележавања важних датума – годишњице злочина у Старом Грацком и славе у Прилужју, и то право нам нико не може одузети“, подцртао је Петковић.
С косовске стране се још увек није нико званично огласио, али полагање камена темеља је била данима један од водећих наслова у косовским медијима, у негативном контексту, где се универзитет у Косовској Митровици означава као „паралелни“, критикује српска власт, али и косовска – ова потоња због „ћутње“ и „толерисања“