На самом почетку емисије професор поставља најважније питање и одмах затим објашњава: Зашто гласање против Реолуције којом се брани територијални интегритет Украјине и осуђује руска војна акција у Украјини, није одустајање од одбране Косова и Метохије?
„Србија није смела да подржи декларацију Уједињених нација којом се осуђује руска војна акција, а која се спроводи са циљем демилитаризације и денацификације Украјине. И Србија је последња која је требала да устане у одбрану територијалног интегритета Украјине. Ово делује као јерес када се посматра из угла одбране територијалног интегритета Србије на Косову и Метохији и делује као залагање за двојне стандарде“, објашњава Зоран Чворовић, професор Правног факултета у Крагујевцу, разлику између Украјине и Косова и Метохије и додаје:
„Неко намерно Србију увлачи у такву позицију да јој буду потпуно везане руке када је у питању самостално вођење спољне политике. А ја бих подсетио ваше гледаоце да се Србија одрекла самосталног вођења спољне политике потписивањем Вашингтонског споразума и његовим чланом 15. тачком 15. где се Србија одрекла права да брани територијални интегритет на Косову и Метохији зато што се сагласила са америчким диктатом да престане са активностима на повлачењу признања тзв републике Косово од стране других држава из међународних организација“.
„Зато што статус Косова и Метохије у оквиру републике Србије не бране никакви апстрактни међународно правни принципи, јер у међународном праву поред права о заштити територијалног интегритета постоји и право на самоопредељење народа. Уз то, многа начела међународног права су срушена већ почетком деведесетих година, тачније у време Заливског рата. Када је при самом окончању Заливског рата у говору у америчком конгресу је Џорџ Буш Старији рекао да су САД, што показује Заливски рат и што показују тзв револуције у Румунији, Чехословачкој итд, што показује како је он рекао да настаје Нови Светски Поредак и да су САД једино војнички кадре и једине имају морално право да бране и граде Нови Светски Поредак. Тада је први пут у оптицај ушла синтагма Нови Светски Поредак…“ истакао је професор.