Покрет за одбрану Косова и Метохије

Искључења воде на Косову уз кршење права грађана

Фото: Глас Америке

Грачаница – “Кршење језичких права је проблем за све заједнице на Косову”, реченица је која се може наћи у готово свим извештајима домаћих и међународних организација и институција. Међутим, бројна истраживања и извештаји показују да се право на употребу српског језика, који је по Уставу Косова поред албанског службени језик, свакодневно крши како од стране представника највиших косовских институција, тако и од локалних службеника, представника јавних предузећа, али и оних чији је посао да спроводе ред и закон.

Један од последњих примера догодио се пре два дана у Лапљем Селу и Грачаници где је Регионална водоводна компанија “Приштина” спровела акцију искључења са мреже за потрошаче који имају неизмирене рачуне за воду.

Радници и инспектори ове компаније су у пратњи полиције, неколико албанских медија и портпаролке ове компаније ненајављено улазили у дворишта грађана и спроводили своју акцију, која је изазвала велику пажњу албанске јавности. У бројним албанским медјима и на друштвеним мрежама посебно је током акције истакнуто понашање косовских полицајаца, који су од појединих грађана Срба тражили да говоре “албански” и “само албански”.

 

Видео можете погледати овде – Глас Америке

 

Љубинко Караџић из Лапљег села један од оних који је искључен са водоводне мреже, акцију Регионалне водоводне компаније “Приштина” оцењује као “добро изрежирану представу за јавност и показивање мишића представника косовских институција”.

 

ФОТО:Љубинко Караџић из Лапљег села током разговора за Глас Америке/Сцреенсхот

 

“Нити су имали преводиоца, дошли су са камерама, са пет, шест екипа новинара, сви албански новинари. Преводилаца није било, нико није хтео да прича српски. Ја сам се позвао на то да имам право да, ако већ долазе да врше неку интервенцију, да ја по закону Косова имам право да имам преводиоца. Нису су се обазирали на то, тражили су од мене да причам албански“, рекао је Караџић за Глас Америке.

Снимак на којем косовски полицајци „наређују“ Караџићу да говори албански, под насловом „О причај албански, само албански – српским грађанима није дозвољено да причају српски“, је на друштвеним мрежама појединих албанских медија за мање од 24 сата погледало више од сто хиљада људи. Ту је и и више од 500 коментара, а највише је оних који подржавају припаднике полиције.

Међутим, међу коментарима грађана има и оних који наводе да је у питању кршење Устава и Закона од стране службеника полиције.

 

„Браво полицијо, само албански“, „Поштовање за полицију Републике Косово“, „Овај полицајац се зове храброст, свака част храбро“, неки су од коментара на Фејсбуку појединих албанских медија.

 

„Косовском полицајцу је потребан српски или преводилац са њим. Право Срба је да са државним органима говоре матерњим језиком. Ако мислите другачије, онда се немојте чудити зашто Срби са севера желе да се одвоје и одвојиће се од Косова“.

 

„Поштовање полицији, али треба схватити да се држава не држи на емоцијама већ на законима. Свиђало се то или не српски је званични језик по Уставу, који даје право Србима да говоре српски. Ово је исто као да немачки полицајац у Швајцарској говори грађанину да не говори француски, иако су тамо оба језика службена“,наводи се у неким од коментара.

 

ФОТО: Исечак из видео снимка портала Газетадемос на којем се виде полицајци и Љубинко Караџић

 

Поред појединих грађана на друштвеним мрежама, на кршење Устава и Закона кад је у питању српски језик у овом случају указује и повереник за језике на Косову Славиша Младеновић. Он је у писаној изјави за Глас Америке навео да је овакво понашање полицајаца али и службеника Регионалне водоводне компаније “ Приштина” неприхватљиво.

 

“Приликом обављања дужности службеници полиције су дужни да омогуће комуникацију са грађанима на било ком службеном језику. Према Закону о употреби језика, обавеза је и јавних и комуналних предузећа да своје услуге пружају на оба службена језика. У случајевима када службеници полиције нису у могућности да комуницирају на оба службена језика, дужни су да обезбеде преводиоца. На видео запису који сте ми послали могли смо чути полицајца који грађанину каже да мора да прича албански, међутим по закону обавеза двојезичности је на институцијама, не грађанима, те је тиме полицајац прекршио Закон о употреби језика”, навео је Младеновић.

 

Глас Америке питао је Инспекторат Полиције Косова да ли ће покренути истрагу у вези са јучерашњим поступком полицајаца, који су захтевали од Љубинка Караџића да прича албански, међутим одговор није стигао.

 

ФОТО: Срђан Сентић, заменик Омбудсмана на Косову, у разговору за Глас Америке/сцреенсхот

 

Заменик косовског Омбудсмана др Срђан Сентић за Глас Америке наводи да у овом случају постоје елементи кршења људских права и да ће институција Омбудмсана покренути поступак по службеној дужности.

„Институција Омбудсмана ће по службеној дужности тражити од надлежних органа да покрену поступак утврђивања да ли је дошло до кршења људских права, односно члана 5. Устава Косова, који је веома јасан – да су албански и српски званични језици на Косову и да имају равноправан статус“, рекао је Сентић за Глас Америке.

Портпаролка Регионалне водоводне компаније „Приштина“ Аријета Мјеку потврдила је у писаној изјави за Глас Америке да током акције у Грачаници и Лапљем Селу није било преводиоца на терену, као и да је и записник о искључењу из техничких разлога остављен на албанском језику, а да ће други пут свакако бити на српском језику.

 

Саопштење портпаролке Регионалне водоводне компаније „Приштина“ Аријете Мјеку

 

Косовски Омбудсман ће се у овом случају испитати и да ли су испоштоване законске процедуре које се односе на искључења грађана са водоводне мреже.

„Дакле, да ли је дошло до обавештења грађана, да ли су грађани добили опомене пред искључење, да ли су испоштовали законску процедуре – да су морали најмање пет радних дана да пред искључење дају опомену. Уколико није дошло до тога имамо јасно кршење људских права“, навео је заменик Омбудсмана др Срђан Сентић.

Љубинко Караџић наводи да њему није стигло никакво обавештење или опомена пред искључење. Каже да бројило за воду гласи на име његовог покојног оца и да је у питању паушални дуг из времена кад нико није плаћао услуге водоснабдевања на Косову.

 

Конкретно су искључили воду због наводног старог дуга који се води на рачунима водовода, који је непостојећи јер и тад кад су убацили тај стари дуг он се није слагао са стањем на бројилима за потрошњу воде. Пре 20 година је тај дуг био отприлике постављен на рачун и поред тога што сам ја неколико пута био да разговарам са њима да они то избришу, они нису хтели, хтели су да ја потпишем званично неки уговор, а ја знам да потписивањем уговора ми признајемо тај дуг и због тога нисам хтео то да урадим”, наводи Караџић

 

С друге стране из Регионалног водовода “Приштина” потврђују да се ради о старом дугу, да су процедуре у вези са искључењем испоштоване и да је Караџићу више пута послато обавештење, али за плаћање.

“Период дуга у коме је потрошач дужан да плати је од месеца јуна 1999. до јула 2023. Такође према горе наведеним прописима потрошачу је послато пет писаних обавештења за плац́ање – обавештења су послата на српском језику/према информацијама из Оперативне јединице водовода у Грачаници, навела је у писаној изјави за Глас Америке Аријета Мјеку.

Према подацима Регионалне водоводне компаније “Приштина”, укупан износ неплаћених рачуна за утрошену воду на Косову износи 45 милиона евра. Од тога, 40 милиона евра дугују домаћинства, а више од пет милиона мала и велика предузећа.

Глас Америке

(КоССев, 29. 07. 2023)