ОЕБС је спреман да организује референдум Србије на Косову, али косовске власти нису дале „зелено светло“ – о овоме је Канцеларија за КиМ обавештена још 22. децембра, због чега се Београд обратио Квинти, Бриселу и Лајчаку, са апелом да се омогући одржавање референдума на КиМ. „Досадашње информације из Приштине о начину гласања српских држављана у потпуности су нетачне и малициозне“, навела је ова Канцеларија.
Косовски премијер Аљбин Курти казао је да гласања неће бити на Косову. РСЕ је ове недеље објавила, позивајући се на своје изворе из косовске владе, да ће за референдум у Србији на Косову моћи да се гласа или путем поште, или преко Канцеларије за везу Србије у Приштини.
У јутрошњем извештају за Глас Америке, Куртијева политичка саветница, Розафа Кељменди, потврдила је исту информацију и додала да им се из Београда нико није тим поводом обратио.
Четири дана пред одржавање референдума Републике Србије о уставним изменама, Канцеларија Владе Србије за КиМ подсећа на досадашњу праксу и Резолуцију 1244 – званичан Београд комуницира преко међународних мисија – ОЕБС и ЕУ.
„Обраћајући се мисији ОЕБС са овим захтевом, Канцеларија за Косово и Метохију је поступила на идентичан начин како је то чинила годинама уназад у складу са свим договорима и како су сви претходни изборни процеси до сада организовани на простору КиМ, укљућујући и последњи изборни процес 2020. године“, навела је Канцеларија у саопштењу за медије.
„Поводом одржавања референдума у Републици Србији, Канцеларија за Косово и Метохију
упутила је на време захтев Мисији ОЕБС на КиМ да у складу са својим мандатом оперативно спроведе на терену процес гласања, односно референдумско изјашњавање грађана Србије у покрајини“.
Одговор из ОЕБС-а је уследио 22. децембра.
„ОЕБС је у складу са повереним му мандатом спреман да, као и до сада, организује референдум на простору Косова и Метохије, али да власти Привремених институција самоуправе у Приштини нису дале ‘зелено светло’ за спровођење процеса референдума на простору Косова и Метохије“, навели су.
Канцеларија се потом обратила амбасадорима земаља Квинте, званичном Бриселу као и специјалном представнику ЕУ Мирославу Лајчаку за дијалог Београда и Приштине, „са јасном молбом да се омогући одржавање референдума на КиМ“.
Истовремено, Канцеларија за КиМ наводи да досадашњи одговори из Приштине представљају „спиновање“ и кршење људских права, као и да су тумачења и поруке косовских власти „потпуно нетачне и крајње малициозне“.
„Ове чињенице, утврђене процедуре и дугогодишња пракса су добро познати и самој Приштини која и те како зна да сва комуникација Београда и Приштине иде преко Брисела, тј. у случају организовања гласања и изборног процеса додатно и преко Мисије ОЕБС на КиМ, а у складу са Резолуцијом СБУН 1244. Зато је апсолутно злонамерна свака пласирана вест од стране Приштине како се Београд по питању референдума није обратио Привременим институцијама самоуправе у Приштини која спиновањем покушава да замаскира најдиректније кршење људских права Србима на КиМ, одлуком да им се забрани право гласа и изјашњавања“.
Задатак Канцеларије за везу је да олакша комуникацију, а не да организује гласање
Штавише, Канцеларија за КиМ тврди да је Канцеларија за везу Србије са Косовом „измишљено институционално тело“.
„Подвлачимо да таква институција не постоји ни на терену, ни у једном једином споразуму, већ постоји искључиво у имагинацији приштинских политичара. Једино што по споразуму из Брисела постоји и функционише јесте институција официра за везу чији мандат није ни да спроводи, ни да организује референдумско изјашњавање, већ да олакша комуникацију између Београда и Приштине“.
ОЕБС: „Мисија ће пажљиво надгледати ситуацију на терену“
Да је српска влада упутила захтев ОЕБС-у да се на Косову организује прикупљање гласова за референдум 16. јануара, потврдила је за КоССев и заменица портпарола ОЕБС-а, Едита Буцај.
Они наводе да су захтев из Београда добили 20. децембра.
„Ова мисија је обавестила косовску владу и понудила да спроведе ову активност под истим условима, као што је то урађено за српске парламентарне изборе у јуну 2020. Ови услови укључују сагласност обе стране“, наведено је у писаном одговору ОЕБС-а за наш портал.
У одговору из ОЕБС-а, међутим, није наведено да ли је ОЕБС добио одговор владе у Приштини и који.
„Мисија ће пажљиво надгледати ситуацију на терену“, навео је ОЕБС.
Кампања за референдум није до сада била видљива у Србији, а посебно није ни у већински српским срединама на Косову. Штавише, за разлику од централне Србије, где је извесно гласање – 16. јануара, Срби на Косову немају званичну информацију да ли ће им се омогућити то право.
Члан председништва СНС Игор Мировић после седнице тог тела позвао је грађане да у што масовнијем броју изађу на референдум у недељу и да гласају за уставне промене. Упркос снажном противљењу дела јавности, у скупштини Србије су у новембру изгласани Закон о референдуму и народној иницијативи и Закон о експропријацији.
Главна карактеристика Закона је укидање цензуса од половине уписаних бирача у бирачки списак за успешно спроведен референдум. Неће постојати обавезан минимимум када је реч о броју гласача да би одлука била важећа. Он буди велику забринутост у делу стручне јавности која говори о могућој злоупотреби воље грађана, док власт негира овакве тврдње.