Приштинска и Београдска делегација јуче су разматрале три документа, док је у једном од њих, према наводима директора телевизије Кљан Косова, Адриатика Кељмендија, стајало „Република Косово“ и „Република Србија“. Београдска делегација тражила је да се испред Косова уклони „Република“, док су амерички званичници инсистирали на реципроцитету, изјавио је овај новинар који прати дешавања у Вашингтону.
Кељменди је саопштио да су у првом нацрту који је понуђен Београду и Приштини, стајали називи „Република Косово“ и „Република Србија“.
Наводи да је српска делегација инсистирала да се реч „Република“ уклони испред Косова, али и да су амерички званичници инсистирали на реципроцитету.
„Амерички посредници су рекли шта год да се догоди мора бити реципрочно, и ако се Република уклони из назива за Косово, онда ће се исто догодити и за Србију“.
„И остало је у документу Косово и Србија – обележивши (Приштина-Београд)“, рекао је Кељменди.
У Вашингтону потписивање два споразума – САД са Приштином и САД са Београдом
Непосредно пре најављеног потписивања споразума (економског) у Белој кући, директор Кљан Косова саопштио је да ће се потписати споразум економске природе вредан 13. милијарди. Наводи да је реч о инфраструктурним инвестицијама које се односе и на Косово и Србију.
Међутим, према речима директора Кљан Косова потписаће се два документа.
„Један ће потписати амерички председник у име САД са приштинском, а други амерички председник са београдском делегацијом. Неће бити споразума који ће потписати Србија са Косовом… и као такви – очекује се да неће бити потребна ратификација у Скупштини“, поручио је.
Са друге стране, овај новинар наводи да уколико споразум буде дошао у скупштину на ратификацију, да ће се то и догодити, јер је „тешко очекивати да се амерички споразум одбије“.