Извор: Коха (Текст је изворно преведен са албанског)
Након ратификације споразума у парламентима Албаније и Косова, биће створена територијално-административна целина, 30 км унутар Албаније и 30 км унутар Косова, где ће грађани са обе стране добијати исте услуге како на Косову, тако и у Албанији, као да су држављани обе државе.
Споразум између Владе Албаније и Владе Косова о правилима режима локалног пограничног саобраћаја упућен је Скупштини Албаније на ратификацију.
Према овом споразуму потписаном 26. новембра 2021. године, гранична зона слободног кретања становника са дозволом за локални погранични саобраћај је до 30 км унутар територија потписница.
У међувремену, резиденцијални центри земаља потписница пограничног подручја дефинисани су Протоколом за имплементацију овог споразума. Да би се олакшао локални гранични саобраћај, нова подручја граничних прелаза биће: Падеш – Кошаре, Жерк – Бабај Бокс, Зогај – Бабај Бокс, Добрун – Грцина, Влах – Кушнин, Кишај – Планеја, Бардоч – Брезна, Пакишт – Крстац, Оргјост – Орчуша, Борје – Глобочица и Турај – Растелица.
У извештају Владе Албаније Скупштини се налаже да је споразум у циљу олакшавања локалног пограничног саобраћаја постигнут у оквиру заједничких обавеза обе владе, како би се поједноставиле процедуре и мере у вези са режимом локалног пограничног саобраћаја и дозвола за ову намену дуж границе. Овај споразум има за циљ да олакша кретање становника пограничног подручја, који имају право да бораве у пограничном подручју друге стране, под условом да трајање њиховог боравка није дуже од 90 дана у року од 180 дана.
Становницима пограничног подручја биће дозвољен прелазак копнене границе по режиму локалног пограничног саобраћаја, под условом да: поседују важећи идентификациони документ; поседују дозволу за локални погранични саобраћај; не подлежу мерама забране уласка на територију страна потписница или које не представљају претњу по јавни ред, унутрашњу безбедност, јавно здравље или међународне односе. Према споразуму потписаном између Министарства унутрашњих послова Албаније и Министарства унутрашњих послова Косова, под појмом „гранично подручје“ подразумева се подручје које не досеже више од 30 километара од копнене границе. Док се под „становници пограничног подручја“ подразумевају грађани обе потписнице који су становници пограничног подручја на одређени период, који мора бити најмање годину дана, пише Коха.
„Локални погранични саобраћај“ означава редовни прелазак граничног прелаза или чак ван граничног прелаза, како је дефинисано овим споразумом, од стране становника пограничног подручја, како би боравили у граничном подручју друге потписнице из друштвених, културних, образовних, породичних, здравствених или доказаних економских разлога, на период који не прелази временски рок наведен у овом споразуму.
„Дозвола за локални гранични саобраћај“ је посебан документ којим се становницима пограничног подручја даје право да прелазе гранични прелаз и даље и да бораве у граничном подручју друге потписнице у складу са одредбама овог споразума. За дозволу за локални погранични саобраћај, према режиму локалног пограничног саобраћаја, не примењује се улазно-излазни печат. Приликом вршења граничне провере становника пограничне области којима је издата дозвола за локални погранични саобраћај није потребно доказивати сврху уласка или поседовање довољних финансијских средстава за живот.
Након ратификације споразума у парламентима Албаније и Косова, биће створена територијално-административна целина, 30 км унутар Албаније и 30 км унутар Косова, где ће грађани са обе стране користити исте услуге – како на Косову, тако у Албанији, као да су грађани обе државе.
„Има око 300.000 становника који ће имати директну корист од ове олакшице. То значи да могу слободно похађати школу од основне до средње школе, у зависности од локације образовних институција са обе стране границе. Они могу да иду на посао са обе стране границе, без потребе за било каквим документом, за било какву дозволу, дакле уз потпуно слободан промет“, рекао је министар унутрашњих послова Албаније, Бледи Чучи (Çуçи).
Што се тиче косовског министра унутрашњих послова, Џељаља Свечље (Xхелал Свеçла), споразум о правилима режима локалног пограничног саобраћаја даће нови подстицај привреди, локалним тржиштима у пограничним областима и услугама између две земље.
„Биће дефинисано слободно кретање у граничном појасу. Демаркација границе је немилосрдно поделила породице, родбину, друштва и културне целине који су вековима живели заједно. Становници ће моћи слободно да се крећу уз посебну дозволу за прелазак у дефинисаним граничним подручјима дуж целе граничне линије између две земље у унутрашњости до 30 км са сваке стране. Привремени гранични прелази биће отворени где год се укаже потреба. Економија ће се развијати и локална тржишта ће расти. Ученици ће имати лакши приступ образовању преко границе. Развијаће се привреда и локална тржишта, као и услуге између две земље“, рекао је Свечља.
Наслов: Покрет за одбрану Косова и Метохије
(Коха/КоССев, 31. 01. 2022)